Azem Lojistik 21 Renault Çekici Yatırımı Yaptı Azem Lojistik 21 Renault Çekici Yatırımı Yaptı

IVECO’nun ilk çekicisi olan Eurotech 1990’lı yıllarda Avrupa’da olduğu kadar ülkemizde de büyük ilgi görmüştü. Bugün ülkemizin önemli taşımacılık şirketlerinden biri olan Hüner Lojistik’in de ilk çekicisi olan IVECO Eurotech, Iveco Otomotiv tarafından restore edilerek düzenlenen bir törenle IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak tarafından  Hüner Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hüner’e teslim edildi.

Gerçekleşen Eurotech teslimat törenine Hüner Lojistik adına İbrahim Hüner, Melisa Hüner katılırken IVECO adına IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak, Ağır Vasıta Satış Müdürü Murat Uçaklı, Ağır Vasıta Bölge Satış Müdürü Yusuf Pekel, Pazarlama ve Ürün Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, Müşteri ve Ürün Destek Müdürü Mustafa Er, İstanbul Fiat Yönetim Kurulu Başkanı Cem Arı, İstanbul Fiat Genel Müdürü Hikmet Yılgör katıldı. 

Işınak: Aracın her parçası elden geçti”

Büyükçekmece’de bulunan IVECO Yetkili Satıcısı İstanbul Fiat’ın tesislerinde düzenlenen törende konuşan IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak, 240 adam saat işçilik ve büyük emek harcayarak restore ettikleri Eurotech’i, İbrahim Hüner’e teslim etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Eurotech çekicinin tamamen elden geçirilerek orijinaline uygun olarak elden geçirildiğini kaydeden Işınak, IVECO’nun Eurocargo ve Eurotech’le 1992 ve 1993 yıllarında Uluslararası Yılın Kamyonu Ödülünü arka arkaya kazanan ilk marka olduğunu vurguladı.

Hüner’i sadece müşteri olarak değil CNH camiasında da iş birliği yaptıkları bir ortak olarak gördüklerini söyleyen Işınak, yenilenen aracı Hüner garajında gördüklerini ve İbrahim Hüner’in bu aracı yenileme isteğinin olduğunu öğrenmeleriyle bu projeye girdiklerini kaydetti. 240 saat işçilikle ve 3-4 aya varan süreçle yenilenen aracın IVECO S-WAY’le yan yana geldiği zaman bile hala pek çok ortak yönünün olduğunu sözlerine ekledi. 2 milyon 843 bin kilometre yol yapan Eurotech çekicinin yenilenme sürecinin Hüner Lojistik ve IVECO’nun güzel bir sinerjisiyle başladığını kaydeden Hakkı Işınak, aracın tek tek sökülerek ve lastiğinden kabin içine, dışına ve aksamlarından boyalarına kadar pek çok parçasının yenilendiğini veya parçasının değiştiğini söyledi.

Hüner: “İlk filo yatırımımızdaki heyecanı yeniden yaşıyorum”

Daha sonra söz alan Hüner Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hüner ise 1995 yılında ilk filo yatırımlarının ICEVO ile başladığını ve bu araçları Almanya’nın ULM kentinden alınan geçici plakayla Türkiye’ye yola çıktıklarını söyledi. O gün yaşadığı heyecanı bir kez daha yaşadığını belirten Hüner sözlerine şöyle devam etti: “O tarihte alına araçlarla faaliyetlerimiz bugünlere ulaştı. 2015 yılında şirketimizde ikinci neslin yönetimde rol alması ve 2020 yılında yeniden IVECO araç yatırımı yapmamızla ve CNH’le iş birliğimizin başlaması beni ayrıca mutlu etti.”

Bu aracın kendisi için anlamının çok büyük olmasının yanı sıra bu araçlarla hiç kaza yapmadıklarını ve son ana kadar aralıksız çalıştığını söyleyen Hüner, 2022 yılında da IVECO araç yatırımı yapmayı planladıklarını da sözlerine ekleyerek elektrikli araçlarla ilgili ilk yatırımı da kendilerinin yapacağını aktardı. Hüner, restore edilen ve kendileri için son derece yüksek bir duygusal değeri olan bu aracı şirketlerinde kapalı alanda ayrılan özel bir yerde sergileyeceklerini ifade ederek Eurotech araçlarına yenilenmiş olarak kavuşmaktan son derece mutlu olduğunu, çok duygulandığını ifade ederken aracın restorasyonunda emeği geçenlere ve IVECO’ya teşekkür etti.

IVECO 2021’de pazar payını yükseltti

Işınak, ayrıca sorulan bir soru üzerine 2021 yılını 3,5 ton ve üzeri segmentde pazar paylarını  geçen yıla göre yaklaşık 2 puan artırarak yüzde 8,4 pazar payı ile kapadıklarını ifade etti.

2021 yılının tedarik sorunlarına rağmen iyi bir yıl olduğunu söyleyen Işınak, “Ağır ticari araç pazarı 2019 yılında önemli ölçüde daralmıştı. 2020 ve 2021 yıllarındaki iyileşme aslında pazarın normal seviyesine geldiğine işaret ediyor. Tedarik sorunları olmasa daha fazla ilerleyebilirdik. 2022 yılına daha hazırlıklı bir şekilde giriyoruz. S-WAY çekicilerimiz pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte pazara sunulmasına rağmen başarılı sonuçlar elde ettik” dedi.

EuroTech’in IVECO tarihindeki yeri büyük

Her ne kadar beş markanın birleşmesiyle 1 Ocak 1975’te kurulmuş olsa da, IVECO’nun ticari taşıtlar alanında dünya çapında bir dev haline gelmesi ve günümüzde dahi geçerliliğini koruyan “tam ürün yelpazesine sahip birkaç dünya markasından biri olma niteliğini kazanması, 1990’lı yılların başlarında gerçekleşti.

1980’lerin ikinci yarısında yaşama geçirilen, beş yıl süren ve IVECO’yu bugünkü IVECO yapan “IVECO Euro Projesi” ilk meyvesini 1991 yılında hafif ve orta hizmet sınıfı dağıtım kamyonu “EuroCargo” ile vermişti. Hemen ertesi yıl, 1992’de “EuroCargo”yu orta ve ağır hizmet sınıfı kamyon ve çekicisi “EuroTech” izlemişti. 1993 yılında da ağır hizmet sınıfı inşaat ve yol dışı kamyon ve çekicisi “EuroTrakker” ile ağır hizmet sınıfı uluslararası uzun yol çekicisi “EuroStar” aşağı yukarı eşzamanlı olarak dünya pazarlarına sunulmuş ve iki yıl gibi oldukça kısa sayılabilecek bir süre zarfında devasa büyüklükteki “IVECO Euro Projesi”nin tamamen somutlaştırılması küresel çapta başarılmıştı

IVECO, “Standart Ürün Yelpazesi” ile toplam azami yüklü ağırlığı 6 tondan 44 tona kadar uzanan ve izin verildiği durumlarda 44 tonun da üzerine çıkarak çok geniş bir yük taşımacılığı yelpazesini kapsayan, baştan aşağı yepyeni ve son derece modern çekici ve kamyonlarla büyük bir atılım gerçekleştirmişti yeni binyıla girmeye on yıldan az bir süre kalmışken eşi benzeri ticari taşıtlar sanayisinde az görülür bu dev atılıma yönelik ilk takdir, müşterilerden önce Yılın Uluslararası Kamyonu (ITOY) Ödülü jürisinden gelmişti. ITOY Ödülü jürisi, kabinlerinden şasilerine, güç üretim ve aktarma organlarından yürür aksamlarına kadar her yönüyle taşımacılık verimliliğine, güvenliğe, kullanım kolaylığı ve rahatlığına, güvenilirlik ve dayanıklılığa, bakım-onarım işlevselliği ve tasarrufuna, bunların da ötesinde çevre duyarlılığına yönelik olarak baştan aşağı sıfırdan tasarlanan ve üretilen “IVECO Euro Çekici ve Kamyon ailesini ödüllendirmişti. IVECO, 1992 yılında “EuroCargo” ile, 1993 yılında da “EuroTech” ile günümüzde ticari taşıtlar alanında dünyanın en köklü ve saygın ödülü olarak kabul edilen ITOY Ödülü’nü üst üste iki yıl kazanan ilk marka olarak çok önemli bir başarıya imza atmıştı.

1990’lı yıllarda pek çok Türk nakliyecisinin de tercihi olan IVECO EuroTech’in zamanındaki tanıtım fotoğraflarının, Asya ile Avrupa arasında hep bir köprü olan Türkiye’de çekilmiş olması da basit bir tesadüf olmanın hayli ötesine geçerek tarihe düşülmüş çok önemli bir not niteliğini taşıdığı ifade ediliyor.

Editör: Akın Öcal