Taşımacının Başucu Kitabı’nın lansmanı 25 Mart’ta Dedeman İstanbul Otel’de yapıldı. Kitabın tanıtımını UND Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras ile yazarlar; Av. Naz Ege Ege, Av. Dr. Turkay Özdemir, Av. Egemen Gürsel Ankaralı yaptı. Kitabın basılmasına destek veren sponsor firmaları temsilen DFDS Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, IVECO Genel Müdürü Hakkı Işınak, TOBBUND Genel Müdürü Mehmet Uylukçu ve TIRSAN Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu da tanıtımda yer aldı.

UND Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aras, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada kitabın alanında uzman hukukçular tarafından hazırlandığını aktararak, “Sektörümüze maksimum fayda sağlayacak ve güncel ihtiyaçlara cevap verecek nitelikteki bu kitapta; sektörümüzün ihtiyaç duyduğu CMR & TTK (Türk Ticaret Kanunu), Gümrük ve Kaçakçılık Kanunu, İş Kanunu, Sigorta Sorumlulukları, KVKK ve bunlarla sınırlı olmamak üzere faaliyet alanlarını içeren tüm sözleşme, talimat, tutanaklar ve pratikte bunların uygulanmasını içeren bilgi notları yer alıyor” dedi.

Kitabın yazarları Avukat Naz Ege Ege’ye, Avukat Egemen Gürsel Ankaralı’ya ve Avukat Dr. Turkay Özdemir’e tüm emekleri ve katkıları için teşekkür eden Aras, “Taşımacının Başucu Kitabı’nın” yayınlanması için katkılarını esirgemeyen; Platin Sponsorumuz DFDS Denizciliğe, Altın Sponsorumuz TIRSAN Treyler’e, Gümüş Sponsorumuz IVECO’ya ve Özel Sponsorumuz TOBB UND’ye şahsım, UND ve sektörümüz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan kitabın yazarlarından Avukat Naz Ege Ege, kitabı kurgularken Türkiye’nin bu önemli sektöründe; bir şirketin faaliyete başlamasından, çalışan ilişkişerine, taşımacılık ve sigorta işlerine kadar bütün alanlarında fayda sağlayabilecek bir kitap oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.

Daha sonra söz alan Avukat Egemen Gürsel Ankaralı ise lojistikle çalışan hukukçular olarak 50 yıllık bir geçmişe sahip ve altyapı ve vizyona sahip UND ile çok rahat çalıştıklarını kaydetti. 

Kayar Şirketleri Filosunu Renault Trucks Çekicilerle Yeniledi Kayar Şirketleri Filosunu Renault Trucks Çekicilerle Yeniledi

Av. Dr. Turkay Özdemir ise UND’nin eğitimin ve hukukun mesleki yeterliliğin bilincine sahip bir dernek olduğunu kaydederek, bu iş birliğiyle kitapta özellikle karayolu taşımacıları için önemli olan bütün konulara değinmeye çalıştıklarını söyledi. 

Kitabın platin sponsoru DFDS Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu, Türkiye-Avrupa arasında en büyük Ro-Ro işletmecisi olarak bu kitabın destekçisi olmaktan gurur duyduklarını söyledi. 

Daha sonra söz alan TIRSAN Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nuhoğlu ise Tırsan olarak her zaman taşımacılık sektörünü desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini vurguladı. 

IVECO Genel Müdürü Hakkı Işınak ise 50 yıllık köklü taşımacılık derneği UND ile böyle bir çalışmaya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek çeşitli örneklerle taşımacının ihtiyaç duyabileceği bilgileri sunan bu kitaba destek vermekten gurur duyduklarını açıkladı. 

En son olarak söz alan TOBBUND Genel Müdürü Mehmet Uylukçu ise sadece Türkiye için değil bölge ülkeler için de öncü bir kuruluş olan UND’nin öncülüğünde yayınlanan bu kitabın nakliyeciler için faydalı bilgiler içerdiğini kaydetti.

Editör: Akın Öcal