Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ile Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu (TMTB) arasında önemli iş birliği protokolü imzalandı. 15 Şubat 2022 Salı günü İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıya, UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, TMTB Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND Başkan Yardımcısı Elif Savrum ve TMTB Büro Müdürü Mehmet Akif Eroğlu ile sektör temsilcileri  katıldı.

Toplantıda öne çıkan en önemli verilerden bir tanesi yeşil kart kullanımında uluslararası taşımacılık şirketlerinin rolü olurken bir diğeri ise 11 yıl içinde gerçekleşen ve yeşil kart kullanan araçların kaza sayısının 45 bine ulaşması oldu. Gerçekleşen kazaların yüzde 96’sının ise uluslararası taşımacılık araçlarının karıştığı kazalar olması ise sistemin sağlıklı bir şekilde yürümesi gerektiği hakkında ipucu veriyor.

Yeşil kartın en büyük kullanıcısı taşımacılar

İmza töreni toplantısının açılışını Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman yaptı. Duman, iş birliğinin kapsamı ve yapılacak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun; 1963 yılında, ziyaret edilen ülkenin motorlu taşıtlar için zorunlu tuttuğu üçüncü şahıs mali sorumluluk sigortası ile ilgili kriterlerin karşılanmasını sağlayarak motorlu araçların uluslararası dolaşımının kolaylaştırılması ve kaza durumunda o ülkenin ulusal kanun ve düzenlemelerine uygun olarak zarar görene tazminat ödenmesinin garanti altına alınma amacı ile kurulduğunu belirten Duman, “Bugün burada prim üretiminin yüzde 78 ile en büyük payını alan karayoluyla uluslararası eşya taşımacılığı sektörünün çatı kuruluşu olan UND ile karşılıklı iş birliğini geliştirmek üzere bir araya geldik.” dedi.

UND’nin Türkiye karayolu eşya taşımacılığının en önemli paydaşı ve kendilerinin de en büyük müşterisi olduğunun altını çizen Duman, büro olarak son dönemde sahte yeşil kartlarda artış gördüklerini, sahte yeşil kart nedeni ile sigorta sektörünün prim, acentenin komisyon kaybettiğini ama daha da önemlisi sahte yeşil kart kullanan işleten ve sürücülerin yüksek miktarda Euro ve Pound cinsinden tazminatlara maruz kaldıklarını söyledi.  Duman, bu konuda yapılacak bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekerek yapılan protokolün birlikte hareket etmek için önemli bir adım olduğuna da vurgu yaptı.

Miran Lojistik’ten 50 Adetlik Tırsan Treyler Yatırımı Miran Lojistik’ten 50 Adetlik Tırsan Treyler Yatırımı

UND ile işbirliği kurmanın önemini vurgulayan Duman, “UND uhdesindeki çekicilerimiz için 2021 yılında 59 bin adet yeşil kart düzenledik. Bu oldukça önemli bir sayı ve bizim de toplam portföyümüzün yüzde 57’sini oluşturuyor” dedi. Duman konuşmasına şöyle devam etti: “Yeşil kart hususunda filo indirimi ve bonus malus sistemi gibi uygulamalarımız var. Bu nedenle, bu konularda işletenleri, nakliyecileri bilgilendirmek önemli. Ayrıca her yıl yeşil kart uygulamasının dahil olduğu coğrafyada yaklaşık 400.000 kaza meydana gelmektedir. Türk plakalı araçların 11 yılda toplam kaza sayısı: 45.101 ve bunun yüzde 96’sı Tır kazası.  Bu kazaların lokasyonlarını Büro olarak biliyoruz. Sebeplerini de biliyoruz. Bu bilgiler ışığında sürücülerimizi bilgilendirmek önlem almak istiyoruz. Böylece hem kaza riskini azaltmış hem de yeşil kart primlerinin düşmesine olumlu katkı sağlamış olacağız. Bu ve benzeri ortak alanlarda iş birliği yapmaya karar verdik.” 

Gürcistan’ın sisteme alınması önemli

UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener de yaptığı konuşmada, karayolu taşımacılık sektörünün ihracattaki payının artmasıyla sefer sayılarının da arttığına dikkat çekerek; “Karayoluyla gerçekleştirilen ihracatımızın değeri 2021 yılında 88 milyar dolara ulaştı. Toplam ihracatımızda (Ro-Ro taşımaları da dahil olmak üzere) karayolu taşıma modunun payı yüzde 40. Hizmet ihracatı sektörü olan karayolu taşımacılığı 2021 yılında ülkemize sağladığı döviz gelirini de artırmaya devam ediyor.  Sektörümüzün 2021 yılında ülkemize kazandırdığı döviz miktarı 12 milyar dolara yaklaştı. Türk taşımacıları, yeşil kart sistemine dahil olan Avrupa ülkelerine 2021 yılında yaklaşık 536 bin ve Azerbaycan’a 42 bin sefer gerçekleştirdi. Yaklaşık 600 bin sefer için yeşil kart sigortası kullanılıyor. Bu anlamda, gerek yeşil kartla ilgili doğru bilgilendirmelerin yapılması gerek sahte yeşil kartla mücadele ve de en önemlisi yurt dışında meydana gelen kaza noktaları ve sebepleri bilgisinin analiz edilerek taşımacıların bilgilendirilmesi oldukça fayda sağlayacaktır.” diye konuştu.

Taşımacılık yaptığımız bazı ülkelerin yeşil kart sistemine dahil olmadığının altını da çizen Şener, “Mesela Gürcistan. 2021 yılında Azerbaycan’a 42 bin taşıma gerçekleştirdik. Bu araçlar, Gürcistan’dan transit geçiyorlar ve Gürcistan’ın yeşil kart sistemine dahil olmaması nedeniyle ekstra maliyete katlanarak trafik poliçesi satın alıyorlar ve olası bir kaza durumunda muhatap bulmakta ve hasarlarını tazmin etmekte zorlanıyorlar. Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu yeşil kart sisteminin önemli bir oyuncusudur. Bu konuda girişimde bulunup Gürcistan’ın sisteme alınmasına destek olunabilirse Türk taşımacılık sektörüne önemli destek sağlanmış olur. Bu gibi hususlarda iş birliğinin önemine inandık.” değerlendirmesinde bulundu.

Taşımacılığın artan performansı poliçelere yansıdı

Toplantıda konuşan TMTB Müdürü M. Akif Eroğlu ise, yeşil kart üretiminin pandemi döneminde otomobil grubunda; adetsel olarak yüzde 70 düştüğünü bunun sonucu olarak burada yüzde 49 oranında küçülme yaşandığını ancak yeşil kart üretiminin en büyük payına sahip çekici grubunda yüzde 2 adetsel azalış olması sayesinde prim üretiminde radikal bir düşüş olmadığını aktardı.

Eroğlu, 2021 yılında aşılamanın yaygınlaşması, kontrollü gevşeme ve özellikle rekor ihracat artışı sayesinde nakliyecilerin iş hacmindeki artış sebebi ile yeşil kart prim üretiminde büro tarihindeki 34,7 milyon Euro ile rekor üretimi gerçekleştirdiklerini söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Buradan da görüleceği üzere prim üretimimizdeki yüzde 78 pay ile UND üyeleri en önemli müşterimiz. Oluşturduğumuz Büro vizyon belgesine uygun şekilde Büromuzun hedefi; Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek, sektörle daha fazla iletişim ve paydaşlara değer yaratan bir kurum olmak. Bu amaçla bürolar uhdesindeki kaza istatistiklerini analiz ederek sürücülerle paylaşmayı ve yurtdışı seyahatlerde trafik kazalarında özellikle insan yanlışına dayalı kazaları azaltmayı hedefliyoruz. Bu konuda Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Bürolar Konseyi ile daha sıkı iş birliği yapmak istiyoruz.”

Azalan kazalar poliçe maliyetlerini düşürüyor

Trafik kazalarının azalmasının primlere olumlu yansıyacağını da ifade eden Eroğlu, hali hazırda çekicilere filo indirimi ve bonus malus sitemi ile hasar primleri düşük olması halinde önemli indirim sağladıklarını, bu kapsamda aynı vergi numarası, TC numarası altında toplanmak kaydıyla herhangi bir işletene ait araç sayısı beş ve üzerinde olan ve kullanım tarzı ayırımı yapılmaksızın kişi/kuruluşlara son 3 yılda yazılan işlere ilişkin toplam hasar prim oranı, yüzde 0 -50 arasında olan işletenlere yüzde 20 indirim, yüzde 50-70 arasında olan işletenlere yüzde 10 indirim sağlandığını, filo uygulamasında şirketlerin yüzde 75’ine bu kapsamda prim indirimi sağlandığını ifade etti.

Dijital kontrolle sahteciliğe önlem alınacak

Eroğlu, son olarak yetkisiz kişilerin sahte yeşil kartla sürücüleri dolandırdıklarını belirterek bu konuda masum sürücülerin ve işletenlerin zarar görmemesi için QR kodla yeşil kart sertifikasının teyidi uygulamasını devreye aldıklarını belirterek sürücülerin mağduriyet yaşamaması için mutlaka aldıkları yeşil kartların QR kod ile e-devletten kontrolünü sağlamalarını istedi. Sahte yeşil kartlar nedeni ile işletenlere önemli tazminatlar çıktığını belirten Eroğlu ayrıca bu konuyu kaynağında kesmek için tüm yeşil kart sisteminde dijital yeşil kart uygulamasına geçilmesi gerektiğini, bu noktada Bürolar Konseyi çatısı altında bir çalışma grubu bulunduğunu belirtti.

Yeşil kart kontrollerinin sınır kapılarında geçiş yapılan diğer ülke yetkilileri tarafından yapıldığına dikkat çeken Eroğlu, “Biz Türkiye Büro olarak da Azerbaycan, Yunanistan ve Bulgaristan gibi sınır komşularımızla karşılıklı iş birliğine gidiyoruz, sınırda dijital yeşil kart kontrolü sağlayarak sahteciliği önleyeceğiz, Azerbaycan’la yapılan projenin sonuna geldik yakında Bakü’de lansmanını yapacağız” dedi.

İş birliği can ve mal kayıplarının azaltılmasına katkıda bulunacak

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel de yaptığı konuşmada pandemi sürecinde lojistik sektörünün öneminin net olarak ortaya çıktığını belirterek, şunladı söyledi: “Salgın sürecinde her şey durdu ancak lojistik sektörü durmadı. Gıda, hijyen ve sağlık ürünlerini taşımak için insan üstü bir gayretle çalışan sektör mensupları sayesinde ticaretimiz devam edebildi. UND’nin de destekleri ile sınır kapılarında önemli uygulamalar hayata geçirdik, araç giriş ve çıkışları için yeni planlamalar yaptık, tampon bölgeler oluşturarak riskleri minimize ettik. Ülkemiz, taşımaların devam etmesi için uygulamaya aldığı önlemler ve çözümlerle de örnek oldu. UND verdiği destek ve aldığı sorumlulukla taşımaların devam etmesinde büyük katkı sağladı.” ifadelerini kullandı.

UND olarak, karayoluyla ticaretin ülke hedefleri doğrultusunda artarak devam etmesi için tüm paydaşlar ile kurulan iş birlikleri sayesinde sektörün gelişimi ve geleceği için önemli çalışmalar yürüttüklerini aktaran Özel, TMTB ile yapılan iş birliğinin önemine değindi. Özel, “Sektörümüzün özellikle yeşil kart sistemine dahil olan ülkelere yaptığı taşımalar için ülkemizde otorite kuruluş olan Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu ile yapacağı iş birliğini çok önemli buluyoruz. TMTB ile sürdürülecek çalışmalar sayesinde; sektörümüzde faaliyet gösteren araçların yurtdışındaki trafik kazalarının mümkün olduğunca önlenmesi ile can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi ve bu sayede de yeşil kart sigorta maliyetlerinin (hasar oranlarının azaltılması ile) düşürülmesini hedefledik” şeklinde konuştu.

Editör: Akın Öcal