Frankfurt’ta düzenlenen basın etkinliğiyle tanıtılan tamamen yeni E-Transit Custom, içten yanmalı Transit Custom’ın Ford’un  1 tonluk ticari araç modelinin Avrupa’da pazar liderliğini elektrikli araçlarda da desteklemesi bekleniyor.

E-Transit Custom, geçen yıl elektrikli büyük van pazarının lideri olan E-Transit E-Transit ve 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanan elektrikli E-Transit Courier kompakt van ile Ford’un elektrikli ticari araç serisini tamamlayacak.

Küçük ve orta boy işletmelerin filolarında elektriklenme sürecindeki ihtiyaçlarını merkeze alan Ford Pro, tanıtımda araçla birlikte yeni müşteri deneyimi anlayışını da daha geniş müşteri grubuna ulaştırmayı hedeflediğini açıkladı. 

Ford Otosan tarafından Türkiye’de Yeniköy Fabrikası’nda üretilen ve yeni nesliyle 2024 Uluslararası Yılın Ticari Ödülü kazananı olan Ford Transit Custom’la aynı iç ve dış tasarım özelliklerine ve güvenlik ve konfor donanımlarına sahip olan E-Transit Custom’ın yanı sıra modelin PHEV versiyonu ve en çekici modeli MS-RT versiyonu da Frankfurt’ta tanıtıldı. 

Tanıtıma ev sahipliği yapan ve küçük-orta ölçekli işletmelerin Avrupa ekonomisinin kalbi olduğunu söyleyen Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep, onların işlerinde güvenebileceği ticari araç ihtiyaçlarına cevap verirken elektriklenme sürecinde karşılaşabilecekleri finans, servis, şarj ve verimli ve teknolojik filo yönetimi ihtiyaçlarını da uygun çözümlerle karşılamayı hedeflediklerini açıkladı.  Toplumların vazgeçilmezi olan KOBİ’lerin pek çoğunun Ford ticari araçlarına güvendiğini açıklayan Schep, “Bu müşterilerimize yarım yüzyılı aşkın bir süredir hizmet veriyoruz; onların görüşleri, her ticaret ve konumdaki müşterilere uygun elektrikli, plug-in hibrit (PHEV) ve dizel vanların yanı sıra filo yöneticisi olmayan küçük işletmeler için büyük filo düzeyinde üretkenliği mümkün kılmak üzere tasarlanmış destek hizmetleri geliştirmemize yardımcı oldu" dedi. 

E-Transit Custom 337 kilometre menzile sahip
E-Transit Custom, tek seçenek olarak 64 kWh kullanılabilir batarya kapasitesiyle tanıtıldı. Bu batarya ile 337 kilometrelik sürüş menzili sunan E-Transit Custom, sürücü kabinini ısıtmak ve soğutmada kullanılan enerjinin batarya üzerindeki etkisini en aza indirmek için buhar enjekte edilen ısı pompası teknolojisini kullanan ilk elektrikli araç oldu. E-Transit Custom modellerinde standart olarak sunulan bu yeni sistemin, optimum sürüş menzili için gelişmiş enerji verimliliği sağlamak üzere tasarlandığı kaydediliyor. Ayrıca enerjiyi daha fazla geri toplamak için sunulan rejeneratif frenleme, tek pedallı sürüşü de destekliyor.
 
217 PS motor gücü ve arkadan çekiş 
Aracın arka zeminine yerleştirilen ve yük alanında kullanım alanını üst düzeye çıkarmanın yanı sıra ağırlığı ve karmaşıklığı azaltmak için 90 derece döndürülen elektrikli motoruyla E-Transit Custom, arka akslarından güç alıyor. 

E-Transit Custom, verimlilik ve performans dengesini sağladığı 100 kW veya 160 kW (135 PS veya 217 PS) güç çıkışlarıyla farklı ihtiyaçlara cevap verirken her iki seçenekte de 415 Nm tork sunulacak. 

Özel kaslı tasarımı ve can alıcı rengiyle tanıtım ve sürüş organizasyonun en ilgi çeken aracı olan   E-Transit Custom MS-RT ise 285 bg motor gücüyle performans ve ticari araç kombinasyonunu arayan müşterileri hedefliyor.

11 kW Ford Pro ev tipi şarj cihazı ile tam şarja ulaşması 7 saatin altında gerçekleşen  E-Transit Custom, 125 kW DC şarj cihazıyla yaklaşık 39 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e doluluğa ulaşabiliyor. Daha dar zamanlarda ise araç 10 dakikalık şarj ile 82 km menzil kazanabiliyor. 

E-Transit Custom, ayrıca sınıfının en yükseği olan 2.300 kg'a kadar römork çekme kapasitesi sunarak yük çekme yeteneğini katlıyor. 

Ford’un büyük ticari E-Transit’te olduğu gibi elektrik olmayan alanlarda ihtiyaç duyulan elektrikli aletler ve aydınlatma için E-Transit Custom’da da 2,3 kW Pro Power Onboard güç ünitesi  yer alıyor.
 
Dizel muadiline göre TCO’da yüzde 40 avantaj
Her ne kadar aracın satış fiyatının ülkeden ülkeye değişecek olsa da Ford Pro, toplam sahip olma maliyetine (TCO) göre E-Transit Custom'ın aynı özelliklere sahip bir dizel araca oranla yüzde 40 daha düşük işletme maliyetleri sağlayacağını tahmin ediyor. Araç, 2 yıllık sınırsız km garantisi ve 8 yıl 160 bin km yüksek voltaj bileşenleri kapsayan batarya garantisiyle satışa çıkıyor. 

Alçak yükleme eşiği ve geniş yan kapı
Müşterilerin doğrudan katılımıyla geliştirildiği kaydedilen E-Transit Custom mimarisinde alçak yük zemini, geniş ve elektrikli açılabilir yan kayar kapı ile yeni yan basamak aracın yük alanında dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor. 

Dizel motorlu kardeşi gibi 2 metrenin altındaki yüksekliğiyle otopark gibi kısıtlı alanlarda daha rahat hareket imkanı sunan E-Transit Custom, yarı hareketli bağımsız arka süspansiyona sahip. 

Sürücü kabininde ise düz konuma getirilerek yemek veya çalışmak için kullanılabilecek olan yeni direksiyon simidinin de dahil olduğu Mobil Ofis paketi, kabin içi hareket etmeyi kolaylaştıran düz zemin, yolcu hava yastığının tava monte edilmesiyle yolcu tarafında oluşturulan kullanışlı saklama alanları öne çıkıyor.
 
Ford E-Transit Custom standart olarak Ford Pro teknoloji merkezine bağlantı için araçtaki entegre 5G modeme ve Ford SYNC 4 iletişim ve bilgi-eğlence sistemi ile sınıfının en büyük ekranlarından biri olan 13 inç yatay dokunmatik ekran donatılmış. 

E-Transit Custom üzerindeki 30'dan fazla ayrı modül üzerinde araç performansını artırmak ve mevcut özellikleri yenilemek için yazılım güncellemelerini uzaktan yükleyebiliyor. 

KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor KIA Avrupa Ticari Araç Pazarına Elektrikli PV5 İle Giriyor

Farklı kullanım alanlarına uygun farklı gövde seçenekleri
Standart ve uzun olmak üzere 2 farklı uzunluk seçeneği sunan E-Transit Custom, panelvan gövde seçimiyle 6,8 metreküpe kadar yük hacmi ve 1.011 kilograma kadar taşıma kapasitesi sunuyor. 

E-Transit Custom, üç koltuklu ikinci sıraya sahip panelvan içi çift kabinli gövde tipinin yanı sıra sekize kadar yolcu taşıma imkanı sunan koltuklu Kombi versiyonunu da elektrikli olarak sunmaya başlıyor. 

Ayrıca MultiCab gövde tipiyle iki koltuklu arka sırayla birlikte tam boy kargo alanı da  E-Transit Custom seçenekleri arasında yer alıyor. 

Uzun menzil ihtiyaçlarına Transit Custom PHEV 
Dizel versiyonuyla 2024 Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü alan Transit Custom, elektrikli versiyonun yanı sıra şarjlı plug in hybrid (PHEV) versiyonunu da tanıttı. Sıfır emisyonlu şehir merkezleri için saf elektrikli sürüş özelliğine ve uzun otoyol yolculukları için benzin gücüne sahip Transit Custom PHEV, 56 km'ye kadar tamamen elektrikli sürüş sunuyor. Transit Custom PHEV’nin güç aktarma sistemi, son üç yıldır Avrupa'nın en çok satan PHEV'si olan Ford Kuga Plug-In Hybrid ile benzer özellikler taşıyor ve 2,5 litrelik Atkinson benzinli motorla 233 PS güç sunuyor. 

Ford Pro tarafından yapılan açıklamaya göre siparişe açılan elektrikli E-Transit Custom modelleri belirli ülkelerde yaz aylarından itibaren bayilere ulaşacak ve 2025 yılında Avrupa’daki tüm ülkelerde satışlar başlayacak.

Elektrikli E-Transit Custom test sürüşünden notlar:
Frankfurt çevresindeki bağlantı yollarında ve kısa süreli otoban güzergahlarında E-Transit Custom’ın Limited, Sport, versiyonlarını ve modelin performans vanı MS-RT modellerini test ettim. E-Transit Custom’ın MS-RT versiyonunu başka makalenin ana konusu yapmak üzere şimdilik sonraya bırakıyorum.

Pek çok ticari araç kullanıcısı tarafından tercih edileceğini düşündüğüm, standart uzunluk ve yükseklik özelliklerine sahip olan 100 kW motor gücüne sahip E-Transit Custom Limited, 5,8 metreküp yük hacmine ve 970 kg taşıma kapasitesine sahipti. Yarım yüklü olarak ve birlikte trafik kurallarına uyarak yaptığım testte 100 kilometrede ortalama 18,5 kwh enerji tüketimi gerçekleştirdim. 

Pek çok elektrikli araçta karşılaşılan motor sesinin olmamasından kaynaklı yol ve tekerlek sesinin kabinde daha fazla hissedilmesi gibi bir durum E-Transit Custom’da yaşanmıyor ve bu da aracı sınıfının en rafine modellerinden biri haline getirmiş. Güçlü yol tutuşu, araç kontrolü ve başlangıç seviyesi olan 100 kW güce sahip versiyonunda bile güçlü tork etkisiyle araçta güç sorunu yaşatmıyor. 

Elektrikli model, ödüllü dizel versiyonunda olduğu gibi gelişmiş güvenlik ve konfor teknolojilerine sahip. Bunlar arasında akıllı trafik işareti okuma teknolojinin aracın adaptif cruise control (ACC) sistemine entegre edilmesi dikkat çekiyor. Sistem siz aracın ACC’sini aktif hale getirdiğiniz zaman aracın hızı trafik işaretlerine göre otomatik olarak ayarlıyor. 

Düz kabin zemini, elektrikli hale gelerek ön konsola alınmış elektrikli park freni, direksiyon altına alınan vites kolu gibi değişiklikler araç kabin içinde önemli genişlik sağlamış. 

Bir arka kamerayla desteklenen dijital dikiz aynası, aracı park etmede sağladığı görüşle dar alanda kullanışlı park paketi, açısı sürücüye dönük dev bilgi eğlence araçta dikkat çekiyor. 

E-Transit Custom’da sürüş modunu değiştiren tuşun da bulunduğu sıradaki kontrol tuşlarının daha büyük olması ve dijital göstergenin daha canlı renklerle daha kontrast özelliklere sahip olması daha iyi olsa denebilecek unsurlar arasında gösterilebilir. 
 

Editör: Akın Öcal