Toyota, karbon nötre giden yolda ticari araç pazarı için yeni bir sıfır emisyonlu model prototipini markanın güçlü pick-up modeli Hilux’ta geliştirmeye başladı. 
İngiltere’de otomotivin gelecek teknolojilerini geliştirmek adına 2021 yılında  katkı sağlayan APC’ye başvuran Toyota İngiltere, buradan elde edilen fon ile Hilux’ın yakıt hücreli prototipini gerçekleştiriyor.

Toyota’nın öncülük ettiği ve Ricardo, ETL, D2H ile Thatcham Research gibi mühendislik şirketlerinin olduğu konsorsiyum, yeni Mirai’de de yer alan ikinci nesil Toyota yakıt hücresi donanımını kullanarak, Hilux’ı yakıt hücreli bir araca dönüştürüyorlar. 

Toyota Hilux Hybrid 48V 2,8 Litrelik Motorla Tanıtıldı Toyota Hilux Hybrid 48V 2,8 Litrelik Motorla Tanıtıldı

Toyota, 20 yıldan daha uzun süredir alternatif güç aktarmaya sahip araçların geliştirilmesine ve yaygınlaşmasına öncülük ederek tam hibritler, plug-in hibritler, elektrikliler ve yakıt hücreliler olmak üzere çok yönlü bir yaklaşım sunuyor. Bu yaklaşımla birlikte İngiltere’deki Burnaston tesisinde ilk prototip araçlar üretilecek. Performans sonuçlarının ardından ise hedef küçük adetli bir seri üretim gerçekleştirmek olacak. 

Toyota bu projeyle yakıt hücresi teknolojisinin farklı alanlarda kullanılabileceğinin altını çizerek, karbonu azaltmada tüm endüstrinin ileriye gitmesine katkı sağlamayı hedefliyor. 


 

Editör: Akın Öcal