MAN'ın Hafif Ticari Aracı TGE Yenileniyor MAN'ın Hafif Ticari Aracı TGE Yenileniyor

Ürün gamında yer alan ticari araçları profesyonel kullanıcılara Toyota Professional altında müşterilerine sunan Toyota Türkiye, 2021 yılında hafif ticari araç segmentinde önemli bir rekora imza attı. Sattığı 6 bin 689 hafif ticari araçla 2021 yılında en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası olan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, büyüyen segmente büyük önem verdiklerini söylüyor.

Hafif ticari araç pazarının ülkemizde sürekli geliştiğine dikkat çeken Bozkurt, 2021 yılını 162 bin adet seviyelerinde tamamlayan hafif ticari araç satışlarının, yüzde 7,9 yükselişle 175 bin 497 adede ulaştığını belirtti. Bu pazarı van gövde tipi araçların pazarı domine ettiğini kaydeden Bozkurt, pazarın yüzde 78,6’sını oluşturan bu segmentte yoğun bir rekabet yaşandığını da vurguladı.

Bozkurt: “2021’de hafif ticaride tarihi rekor kırdık”

Türkiye ve Avrupa’da kompakt ticari araç segmentinin öneminin her geçen gün arttığını söyleyen Bozkurt, şunları söyledi: “Bu rekabette öne çıkan unsurlardan biri de bu segmentte satın alınan aracın çok yönlü olarak kullanılmasına imkan sağlaması. Müşterilerin iş hayatlarında olduğu kadar özel hayatlarında da kullanabilecekleri araçlar geliştiriliyor. Toyota olarak baktığımızda, bu rekabette yer alan modellerimiz SUV tasarımını barındıran, donanım seviyesiyle bir binek otomobil konforu yaşatan araçlar. Bunun yanında rekabetçi fiyatlar da rekabetin önemli bir parçasını oluşturuyor. Toyota olarak hafif ticari araç segmentine de çok önem veriyoruz. Toyota Professional çatısı altında pick-up sınıfında efsane modelimiz olan ve yenilmez olarak adlandırılan Hilux ile birlikte mini van segmentindeki Proace CITY ve Proace CITY Cargo ile pazardaki yerimizi alıyoruz.”

Bu modellerle Toyota’nın 2021 yılında Türkiye’de en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası olduğunun altını çizen Bozkurt, 6 bin 689 adetlik satışla yüzde 372 oranında büyüme kaydettiklerini ve bunun Toyota’nın hafif ticari araç segmentinde Türkiye’de ulaştığı en yüksek satış adedi ve tarihi rekor olarak kayıtlara yansıdığını açıkladı.

Bulunurluğa bağlı olarak hafif ticari araç pazarında iddialarını 2022 yılında da güçlü bir şekilde ortaya koyacaklarını da ifade eden Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün ticari araç modellerimiz dış tasarımda şık ve premium, iç tasarımda da binek araç konforuna sahip modeller. Müşterilerimiz iş hayatlarında da aileleriyle birlikte özel hayatlarında da bu araçlarımızı severek kullanıyorlar. Binek araç üretiminde olduğu gibi bazı yedek parçaların tedarik edilememesi, çip krizi, lojistik hizmetlerinde aksamalar başta olmak üzere pandemi döneminin getirdiği belirsizlikler ve bulunurluk hafif ticari araç segmentinde de sürüyor. Sektörde yaşanan sıkıntılar aşılırsa hafif ticari araç pazarında 2022 yılındaki satışların 2021 yılına yakın ya da aynı seviyelerde olmasını bekliyoruz.”

Uluslararası Pick-up Ödülü

Segmentinin küresel lideri olan Toyota Hilux’un aldığı 2022-2023 Uluslararası Pick-up Ödülü’nün kendilerini gururlandırdığını da sözlerine ekleyen Bozkurt,” Yenilmez Hilux’ın International Pick-up Award (Uluslararası Pick-up Ödülü) alması bizleri bir kez daha gururlandırdı. Bu çok rekabetçi segmentte Hilux, yenilmez ve durdurulamaz kimliği ile kendini kanıtlayan ve çok tercih edilen bir model olarak öne çıkıyor. Her türlü arazi koşullarının yanı sıra SUV görünümü, konforu ve donanım özellikleriyle de aynı zamanda bir şehir aracı olan Hilux, aynı zamanda ilk kez tanıtıldığı 1968’den bu yana en çok tercih edilen pick-up unvanına da sahip. Bütün bu özellikleriyle Hilux, her geçen nesil evrimleşerek efsane kimliğini sürdürmeye devam ediyor” dedi.  

Editör: Akın Öcal