Pek çok üretici tarafından kullanılsa da lastik basıncı takip sistemleri (TPMS), 2024 yılından itibaren Avrupa genelinde trafiğe ilk kez çıkan tüm kamyonlar, çekiciler, otobüsler ve minibüsler için zorunlu hale gelecek. Bu sistemler 2014 itibarıyla hafif araçlar ve Temmuz 2022 itibarıyla yeni kamyon ve otobüslerin tip onayları için olmak üzere kademeli olarak zorunlu tutulmaya başlamıştı.

Yönetmeliğin gerekçesi, sürüş güvenliğini artırmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak olarak ifade edilirken hatalı şişirilmiş lastikler daha hızlı aşınma ve yakıt israfının yanı sıra beklenmedik sorunlara yol açtığı biliniyor. Küresel lastik ve mobilite çözümler markası Ancak Goodyear, operatörlerin TPMS'nin işlevlerinden akıllı lastik yönetim çözümlerinin gücüyle faydalanan gelişmiş çözümleri kullanmasını öneriyor. Goodyear Total Mobilite’nin, TPMS çözümüyle birlikte tam filo yönetim çözümleri sunuyor.  

Zorunlu sistem, lastik basıncı düştüğünde aracın kabininde bir uyarı işaretinin yanmasını gerekli kılsa da Goodyear TPMS bir adım öteye geçerek, her tekerleğin konumuna göre lastik basıncı ve sıcaklığının da genel görünümünü sağlıyor.

Goodyear, zorunlu TPMS uygulamasından yıllar önce kapsamlı değer önermesi olan Goodyear Total Mobility ile önleyici bir TPMS çözümü sunmaya başladı. Yazılım çözümleri konusunda birikim sağlayan Goodyear, TRANSICS markalı FMS'ye erişimi içeren ZF ile stratejik iş birliği de kurdu. Yarı römork seti ve aracın tamamının lastik yönetiminden gelen veri akışlarını tek bir temelatik ünitesiyle bir araya getiren bu sistem, filo operatörlerinin verilere dayalı en doğru kararları saniyeler içinde vermesine olanak tanıyor.  

ZF Türkiye’de Fren Körüğü Fabrikası Açtı ZF Türkiye’de Fren Körüğü Fabrikası Açtı

Sistemin akıllı algoritması, doğru işlemin yapılması için sorunların önemi konusunda da bilgi vererek, filo yöneticilerine oluşabilecek başka sorunları önlemeleri adına katma değerli girdiler sağlıyor. Örneğin, ani bir basınç kaybı veya lastik sıcaklığında sürekli bir artış olması durumunda, filo operatörü ve sürücüye aracı ve lastiği en kısa sürede kontrol etmeleri ve Goodyear hizmet ağından yardım beklemeleri için uyarı veriliyor. Buna karşılık, yavaş ilerleyen bir basınç kaybı durumunda, uygun bir yer ve zamanda lastik basıncının düzeltilmesi ve lastiklerin kontrol edilip onarılması için bir randevu oluşturulabiliyor. İlk örnekte bu işlem yüksek olasılıkla hızlı müdahale ile lastiğin kurtarılmasını ve servis dışı kalmasının önlenmesini sağlarken, ikinci örnekte bozulma ve ekstra masraflar en aza indirilir.

Lastik kaynaklı bozulmalarda Yüzde 90 azalma

Goodyear TPMS, her tekerlek yuvasında lastiklerin basınç ve sıcaklığını sürekli olarak ölçen bir sensöre sahip. Buradan elde edilen veriler, araçta kurulu telematik sistemi yoluyla doğrudan Goodyear bulut sistemine aktarılıyor. Goodyear'ın patentli algoritmaları ham verileri analiz ederek, lastiklerin her birinden gelen anormallikleri hızlıca tespit eder.

Goodyear'ın uçtan uca TPMS çözümü markadan bağımsız ve bir filoda bulunan tüm çekici ve treylerlerde uygulanabiliyor. Kolay anlaşılır raporlara ve müdahale önerilerine dönüştürülen veriler, aracın sürücüsüne ve operatörüne iletilir.

Avrupa'nın önde gelen taşımacılık şirketlerinin Goodyear TPMS sisteminin desteğiyle lastik kaynaklı arızaları yüzde 90'a kadar azaltmayı başardığı belirtiliyor.

Editör: Akın Öcal