Tamamen elektrikli ticari araç mimarisi  VAN.EA’nın geliştirilmesi ve üretimine hazırlanan Mercedes Benz, elektrikli büyük van üretim şebekesi için Avrupa’da yeniden organize olacak.

Mercedes Benz Vans, elektrikleşme sürecine hız verdiğini bir basın bülteniyle duyurdu. Açıklamaya göre 2020’li yılların ortasına kadar Mercedes-Benz'in yeni tanıtılan tüm hafif ticari araçları yalnızca elektrikli olacak. Bu amaçla Mercedes-Benz Vans, VAN.EA adında tamamen yeni, modüler, tamamen elektrikli bir ticari araç mimarisi geliştiriyor. Şirket, üretim tesislerinin yanı sıra tamamen elektrikli orta boy ve büyük ticariler için bu platformun geliştirilmesine yatırım yapmayı planlıyor.

Mercedes‑Benz Vans, karbon ayak izi düşmeye devam etse de batarya elektrikli araçlara geçişin, yeni bileşenlerle ilişkili değişken maliyetlerde de önemli bir artış anlamına geldiğini vurgulayarak elektrikli mobilite çağı için sağlam ve sürdürülebilir bir iş modeliyle müşterilerine rekabetçi ürünler sunmaya devam edeceğini kaydetti

Şirket bunun için Avrupa'daki üretim ağını tamamen elektrikli büyük vanlar için uyarlayarak pazardaki konumunu güçlendirmeyi ve Almanya'daki tesislerinin uzun vadeli beklentilerini güvence altına almayı hedefliyor.

Düsseldorf fabrikasına 400 milyon Euro yatırım

Mercedes-Benz Parça Lojistik Merkezi Gebze’de Açıldı Mercedes-Benz Parça Lojistik Merkezi Gebze’de Açıldı

Düsseldorf'taki Mercedes-Benz tesisleri, markanın en büyük ticari araç fabrikası olarak halihazırda Sprinter ve eSprinter'ın mevcut neslini üretiyor. Yakında eSprinter'ın yeni nesli üretim hattından çıkacak. Geleceğe bakıldığında, büyük VAN.EA'nın açık gövde stilleri (platform) Düsseldorf’ta üretilecek. Fabrikada gerekli uyarlamaların yapılması için planlanan yatırımların toplamının 400 milyon euro civarında olması bekleniyor.

Ludwigsfelde'deki Mercedes-Benz fabrikası, 2018'den beri mevcut Sprinter neslinin açık gövde tipini üretiyor. Yakın zamanda bu fabrikada yeni nesil eSprinter da (açık model) üretilecek. Ayrıca şirket, Ludwigsfelde fabrikasına elektrikli ticari araçların kişiselleştirilmesi için bir yetkinlik merkezi olarak kurmayı da düşünüyor.

Büyük elektrikli ticari modeli için yeni üretim merkezi

Üretim ağının tamamen elektrikli büyük ticari araçlara adaptasyonun merkezinde ise Mercedes-Benz AG üretim ağında Orta/Doğu Avrupa merkezli kurulu bir tesisin Mercedes-Benz Vans üretim ağına dahil edilmesi yer alacak. Gelecekte, VAN.EA’ya dayalı büyük ticariler (kapalı model/panelvan) bu merkezde üretilecek. Bu fabrikanın ise geçtiğimiz günlerde açıklanan Mercedes-Benz Vans ve Rivian ortak girişim şirketiyle işletilmesi bekleniyor.

Editör: Akın Öcal