2022'de yaklaşık 7 milyar Avro değerinde hafif ticari araç ihraç eden Avrupa Birliği ülkelerinde satılan panelvanların henüz yüzde 5’i elektrikli. 2022 verilerine göre satılan vanların yüzde 86’sı hala dizel olması dikkat çekiyor. 

En çok hafif ticari araç Fransa’da
Şu anda yaklaşık 29 milyon hafif ticari aracın dolaşımda olduğu Avrupa Birliği’ndeki araçların ortalama yaşı ise 12. ACEA verilerine göre en çok hafif ticari araç 6,3 milyonla Fransa, 4,3 milyonla İtalya, 3,9 milyonla İspanya’da bulunuyor.  
Ticari araçlar arasında yer alan kamyonetler 'hafif ticari araçlar' olarak bilinen kategorinin bir parçası. Türkiye’nin de aynı sistemi uyguladığı Avrupa sınıflandırma sistemi, kamyonetleri "en az dört tekerleği olan, mal taşımak için kullanılan ve azami kütlesi 3,5 tonu aşmayan motorlu araçlar" olarak tanımlıyor.  N1 kategorisi olarak sınıflandırılan bu kategori, araç ağırlığına bağlı olarak Sınıf I, II ve III araçlara ayrılıyor. 

İnsan taşımak için de kullanılabilen hafif ticari araçlar bu durumda M kategorileri altında binek otomobil olarak değerlendiriliyorlar. 

Lojistiğin kilit oyuncusu
Birçok hafif ticari araç, çok aşamalı tip onayı yoluyla tescil ediliyor. Bu, üreticinin tamamlanmamış bir araç ürettiği ve daha sonra bu aracın bir üstyapıcı tarafından tamamlandığı anlamına geliyor. Müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için kapalı kutudan frigorifik araçlara platformlardan karavanlara kadar binlerce farklı yapı yer alıyor. 
Posta ve kurye hizmetleri, ambulanslar polis ve kurtarma, inşaat işleri, mobil atölyeler, yolcu taşımacılığı, okul servisleri veya engelli insanların taşınması gibi geniş bir faaliyet yelpazesine olanak sağlayan hafif ticari araçlar, özellikle kentsel alanlarda malların son kilometre teslimatıyla lojistik zincirinin kilit oyuncusu olarak büyük öneme sahip. 

Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası

İş ve yatırım araçları oldukları için toplam sahip olma maliyetlileri (TCO) son derece önemli olan hafif ticari araçlarla yakıt tüketimi, fiyat ve bakım maliyetleri müşteriler için belirleyici faktörler olarak öne çıkarken genelde KOBİ'ler tarafından iş ve bireysel kullanımı dengeliyor. 

Editör: Akın Öcal