Tırsan’dan İGB Bims ve Çobanoğulları’na 70 Treyler Tırsan’dan İGB Bims ve Çobanoğulları’na 70 Treyler

Uzun zamandır soğuk zincir taşımacılığına sunduğu farklı modellerdeki ünitelerle sürdürülebilirlik çalışmalarını sürdüren  Thermo King, İrlanda’nın Galway şehrinde bulunan  Avrupa'daki en eski fabrikasında her şey ya geri dönüştürülebilir ya da uzun süre dayanacak şekilde yapıldı. Sadece ahşap paletlerden çelik paletlere geçiş, tesise yılda bir milyon Euro'nun üzerinde tasarruf sağlıyor. 
Thermo King’in ana fikrini “Azalt, yeniden kullan, geri dönüştür” olarak belirlediği kaydedilen açıklamada; bu modelin amacının, bir ürün ömrünün son aşamasına ulaştığında, atılmak yerine geri dönüştürülerek yeniden kullanılması olarak ifade ediliyor. 
Çevre üzerindeki etkilerini daha da azaltmak için alternatif geri dönüşüm yöntemleri ve fırsat arayışlarına devam eden Thermo King'in sürdürülebilirlik çabasındaki bir sonraki adımının ise yeniden üretilmiş parçalar programının tanıtılması olacağı vurgulandı. 
Eski soğutucu üniteler yeniden kullanılacak
Bu yeni program, kullanım ömrünün sonunda veya bir arıza durumunda parçalarına ayrılması ve yeniden kullanılabilecek bileşenlerin kurtarılması şeklinde işliyor. Bu bileşenlerden yeni, tamamen işlevsel malzemeler yeniden üretilir. Bunlar orijinal, fabrika yapımı kontrolörlerle aynı kaliteyi sağlamak için zorlu testlerden geçirilir. Bir parçada bir arıza bildirirse, veriler toplanır ve süreci iyileştirmek için Thermo King satış sonrası ekibine gönderilir.
Programın israfta önemli bir azalma sağlamakla kalmayarak, eski soğutma ünitelerinden birine büyük miktarda para yatırmak istemeyen müşterilere de daha uygun maliyetli, orijinal Thermo King soğutucu ünitelerine erişme fırsatı sunduğu belirtiliyor 
Thermo King, 2030 yılına kadar müşterilerinin karbon ayak izini bir milyar metrik ton azaltmayı hedefliyor. 
 

Editör: Akın Öcal