MAN Truck & Bus 2023’ü Rekor Sonuçlarla Kapattı MAN Truck & Bus 2023’ü Rekor Sonuçlarla Kapattı

Sabancı Holding ve PPF Group ortaklığında faaliyetlerini sürdüren TEMSA, Avrupa’daki elektrifikasyon sürecinde yeni modellerini tanıtıyor. Eylül ayında Hannover IAA Transportation Fuarı’nda, bir Avrupalı üretici tarafından geliştirilen ilk şehirlerarası elektrikli otobüs olan LD SB E’nin dünya lansmanını gerçekleştiren TEMSA, bu kez de alanında Fransa’nın önemli etkinliklerinden biri olan Autocar EXPO’ya katıldı. Hali hazırda Avrupa yollarında bulunan MD9 electriCITY ile elektrikli araç portföyünün en genç üyesi LD SB E’yi standında sergileyen TEMSA, test sürüşü hizmetiyle de katılımcılara LD SB Plus deneyimini yaşattı.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TEMSA Fransa Direktörü Serkan Uzunay, TEMSA’nın lansmanını gerçekleştirerek seri üretime hazır hale getirdiği beş farklı elektrikli araç modeli bulunduğunu hatırlatırken, “Bu ürün gamımızla, her segmentte bir elektrikli modeli müşterilerine sunabilen Avrupa’daki tek üreticiyi konumundayız. Bir yandan elektrikli araç portföyümüzü genişletirken, bir yandan da teknolojimizi sürekli geliştirerek elektrifikasyon alanında öncü rolümüzü güçlendirmeye çalışıyoruz. Diğer tüm elektrikli araçlarımızda olduğu gibi, Autocar Expo’da tanıtımını yaptığımız iki aracımızda kullandığımız batarya paketlemelerimizi de TEMSA bünyesinde gerçekleştirdik. Bu da farklı koşullara ve coğrafyalara uygun araç geliştirebilmek için bize çok büyük bir esneklik sağlıyor” şeklinde konuştu.
TEMSA’nın büyüme sürecinde Avrupa’ya ihracatın önemini vurgulayan Uzunay, “Avrupa’da öncelikli pazarlarımız arasında yer alan Fransa’da bugün itibarıyla 6 bine yakın aracımız yollara çıkmış durumda. Aynı şekilde Almanya, İtalya, İngiltere gibi ülkelerde TEMSA markalı araçlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Bu ülkeler başta olmak üzere, tüm Avrupa’da son dönemde sürdürülebilirlik ve elektrifikasyon odağında bir dönüşüm yaşanıyor. Biz de TEMSA olarak hem teknolojimizle hem de üretim kalitemizle bu dönüşüme öncülük etmeye; Avrupa şehirlerinin sıfır emisyon yolculuğuna katkıda bulunmaya hazırız” dedi.
MD9 Electricity 
•    Fuarda yeni ön maskesi ile sergilenen MD9 electriCITY, 9,5 metrelik uzunluğa sahip. 
•    250 kW’lık elektrikli motoruyla, 
MD9 electriCITY, 53 kişilik yüksek yolcu kapasitesiyle de dikkat çekiyor. 
•    İsveç, Fransa, İspanya gibi ülkelerde yollara çıkan MD9 electriCITY, TEMSA tarihinde ihraç edilen ilk elektrikli araç modeli olma unvanına sahip.
•    MD9 Electricity, Class II uygunluğu ile Intercity kullanımına da hazır.

TEMSA LD SB E
•    Hannover IAA Transportation’da lansmanı gerçekleştirilen LD SB E ise, 12 ve 13 metre olarak iki farklı uzunlukla sunuluyor.
•    63 kişilik yolcu kapasitesi bulunan araç, 250 kW’lık güce sahip elektrikli motora sahip.
•    210, 280 ve 350 kWh olmak üzere 3 farklı batarya kapasitesi seçeneği sunan LD SB E’nin menzili de uygun koşullarda 350 kilometreye kadar ulaşabiliyor
 

Editör: Akın Öcal