Allison Ventures İnovasyonu Yatırımla Destekleyecek Allison Ventures İnovasyonu Yatırımla Destekleyecek

Borusan Grup şirketlerinden Supsan, dünyanın önemli markalarına supapta verdiği kaliteli ürün deneyimini turboya taşıyor. Supsan, dayanıklılık ve sızıntı testleri tamamlanmış ve yüzde yüz kalite kontrolü sağlanmış, farklı markalara ve farklı modellere uygun turboları yerli üretim gücüyle pazara sunuyor.
Son yıllarda, motorda yanma sonucu oluşan egzoz içerisindeki atık enerjiyi kullanarak motora daha yüksek basınç ve hacimde hava sağlayan turbo teknolojisine yatırımını artıran şirket, turbo performansını ve ömrünü artırmaya odaklanıyor. 
Supsan’ın turbo teknolojisine yönelik faaliyetlerini 2014 yılıyla birlikte artırdığını söyleyen Supsan Ticari Birimler Müdürü Mert Altuğ, Türkiye’nin OEM turbo tedarikçisi olma hedefi doğrultusunda Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi. 


Altuğ, Supsan’ın turbo çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: “Supsan olarak turbo üretiminde kendimizi sürekli olarak geliştirmeye, yeni prototipler üzerine denemeler yapmaya ve mevcut tasarımların performansını aşan sonuçlar elde etmeye odaklanıyoruz. Üretimi oldukça komplike süreçlerden oluşan turboda en iyi sonuçları elde etmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Turbo üretiminde farkımızı daha iyi ortaya koymak adına bu parçanın işleyişini incelemek gerekiyor. Örneğin dakikada 150.000-200.000 devirlerde dönen, yağlanmasının ve vakum hattının temiz olması gereken son derece hassas bir parça olan turbonun değişim sürecinin de temiz bir ortamda, özen içinde yapılması gerekiyor. Bu aşamada turboyla doğrudan ilişkisi olan hava filtresi, yağ filtresi ve motor yağı da mutlaka değiştiriliyor. Bakım ve değişim aşamasında dahi yüksek özene ihtiyaç duyan bu hassas parçanın üretiminde elde ettiğimiz başarı ile ülkemizin OEM turbo tedarikçisi olma yolunda çok önemli bir noktada bulunuyoruz.”
 

Editör: Akın Öcal