Yeni nesil elektrikli araçları ve genişleyen yakıt hücreli araçları da olmak üzere yenilenen hafif ticari araçlarını Opel’in ana merkezi Rüsselsheim’da tanıtan Stellantis, dünyanın en geniş kapsamlı ticari araç tanıtımına da imza attı. Müşteri siparişlerine açılan Stellantis’in hafif ticari araçlarının Avrupa çapında (ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir) Nisan ayı içinde müşterilere teslim edilmesi hedefleniyor. 

Bu kapsamda uluslararası basın, Almanya’da düzenlenen “Hafif Ticari Araç Kullanıcılarına Referans” etkinliğinde Citroën, FIAT Professional, Opel, Vauxhall ve PEUGEOT markalarından oluşan 12 araçlık yeni Stellantis Pro One hafif ticari araç serisi tanıtıldı. Uluslararası basın etkinliğinde; Yeni Citroën Berlingo Van, Jumpy, Jumper; yeni FIAT Professional Doblo, Scudo, Ducato; yeni Opel ve Vauxhall Combo, Vivaro, Movano; yeni PEUGEOT Partner, Expert, Boxer modelleri test edildi.

Düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Stellantis Hafif Ticari Araçlar İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Xavier Peugeot, “Stellantis Pro One ile hafif ticari araçlarda gelirlerimizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz ve 2023 yılı sonuçlarımız bize doğru yolda olduğumuz gösteriyor” dedi.
 
2023 yılında 107 milyon hafif ticari araç sattıklarını ve yüzde 6,6’lık bir artış yakaladıklarını açıklayan Peugeot, Avrupa ve Güney Amerika’da birinci olduklarını; Orta Doğu ve Afrika bölgesinde üçüncülükten ikinciliğe yükseldiklerini ve yine bu bölgede yılın ilk 2 ayında birinciliğe çıktıklarını vurguladı. 

2027 yılında dünya çapında hafif ticari araç satışlarında birinciliğe yükselmeyi hedeflediklerini de vurgulayan Xavier Peugeot, “Profesyonller için referans olmak ve 6 markayla tek güç olmak üzere bu Pro One ismini seçtik.  Araçlardan, sıfır emisyonlu çözümlerimize, müşteri deneyiminden araç dönüşümüne ve bağlı araçlara kadar 360 derece yaklaşımla bu hedefe ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. 
 
Xavier Peugeot, yaptığı konuşmada 2030’a kadar bağlı hizmetlerden elde etmeyi planladıkları geliri de 5 milyar Euro olarak açıkladı.

Renault Kangoo İçten Yanmalı ve Elektrikli Versiyonlarıyla Türkiye’de Renault Kangoo İçten Yanmalı ve Elektrikli Versiyonlarıyla Türkiye’de

Hafif ticari araç müşterilerine üstün beceri, güvenlik ve çok yönlülük özellikleri sunmaya odaklanan Stellantis, yenilenen ve elektrikli kompakt, orta boy ve büyük hafif ticari araçlardan oluşan kapsamlı bir ürün yelpazesi tanıttı. Stellantis Ticari Araçlar İş Biriminin Pro One stratejik hamlesi, Citroën, FIAT Professional, Opel (Birleşik Krallık’ta Vauxhall) ve PEUGEOT markalarına ait 12 aracı kapsıyor. Stellantis ve markaları, sürücüler ve ticari araç kullanıcıları için stressiz bir ortam ve güvenilir bir iş ortağı sağlamak üzere çok sayıda gelişmiş elektrikli güç-aktarma sistemi, güvenlik, ADAS ve bağlantılı teknolojilerden yararlanıyor. Stellantis bugün gelinen noktada hem tamamen elektrikli (BEV) hem de yakıt hücreli elektrikli (FCEV) seçenekler sunuyor.  

Yenilenen hafif ticari araç serisi, kullanım özelliklerinden ödün vermeden daha fazla menzil hedefleyeni elektrikli araç batarya sistemleri de dahil olmak üzere 2. nesil sıfır egzoz emisyonu teknolojilerini beraberinde getiriyor. 

Büyük vanlarda 420 kilometreye varan menzil
Citroen Berlingo, Fiat Doblo, Opel Combo ve Peugeot Partner modelleriyle Stellantis Pro One’nın yeni kompakt hafif ticariler 2. nesil tam elektrikli güç-aktarma sistemleriyle 340 kilometrenin üzerinde çıkan menzile sahip oluyor.

Citroen Jumpy, Fiat Scudo, Opel Vivaro ve Peugeot Expert ile yeni orta boy elektrikli hafif ticariler 50 veya 75 kWsa batarya ile 350 kilometreye kadar menzil sunuyor. 

Citroen Jumper, Fiat Ducato, Opel Movano ve Peugeot Boxer ile büyük hacimli hafif ticari araçlar ise 110 kWsa batarya ile 420 kilometreye kadar menzile kavuşarak sınıfının en iyi değerlerinden birine kavuşuyor.

Ayrıca 150 kW hızlı şarj ile büyük hacimli hafif ticariler bir saatten kısa sürede 0’dan yüzde 80’e şarj olabiliyor. 

Hidrojen yakıt hücreli araç gamı genişliyor
Avrupa hafif ticari araç pazarında orta segment vanlarla ilk seri üretim hidrojen yakıt hücresi araçları sunmaya başlayan Stellantis, 2024’ün ortasında piyasaya sürülecek olan 2. nesil hidrojen yakıt hücresini markanın büyük vanlarında da kullanmaya başlayacak. 

Bu sistem orta segment ticarilerde 400 kilometreye kadar menzil sunacak. Hidrojen yakıt hücresi güç-aktarma sistemi, 2024 yılında orta seviye güç mimarisiyle 500 kilometreye kadar menzil ve sadece beş dakikada yeniden dolum süresi ile büyük hacimli hafif ticarilerde de kullanıma sunulacak. 

Elektrikli araçlarda yeni teknolojiler
Yeni nesil elektrikli hafif ticari araçlar, ilave teknolojilerle geliştirildi. Bunlardan biri olan direksiyondaki kulakçıklar üzerinden etkinleştirilen rejeneratif fren sistemi, enerji geri kazanımını arttırmak çıkarmak için araç ağırlığını ve yol dinamiklerini de hesaba katıyor. Tamamen elektrikli kompakt hafif ticari araçlardaki ısı pompası ise, araç menzilini en üst düzeye çıkarmak üzere soğuk günlerde ve kış koşullarında enerji kullanımını optimize ediyor. 

Sürücü odaklı yenilikliker
Stellantis’in hafif ticari araç serisinde yeni nesil teknolojilerin merkezinde sürücüü yer alıyor. 
Dijitale dönüşen araç göstergesi ve genişleyen dokunmatik ekranla yeni nesil insan-makine arayüzü (HMI) ile daha büyük ve gösterge ve merkezi ekranlar sürücü tarafından yapılandırılabiliyor.
Dinamik Çevre Görüş, trafikte ve kalabalık caddelerde kullanımı kolaylaştırmak üzere, araç çevresindeki geniş açılı dış kameraları kullanıyor.

Kompakt hafif ticari araçlarda sunulan yeni Akıllı Telefon Kiti özel bir uygulama üzerinden cep telefonunun direksiyon kumandalarıyla etkileşimi de dahil olmak üzere araç içi kumanda paneline dönüşmesini sağlayarak çevrimiçi deneyimi iyileştiriyor ve uygun maliyetli hale getiriyor.

Büyük hacimli hafif ticari araçlarda; dur-kalk işlevine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme ile Şerit Ortalama ve Trafik Sıkışıklığı Asistanının birleşimi sınıfının en iyi seviye 2 otonom sürüş çözümünü sunuyor. Ayrıca, daha iyi menzil ve kullanım kapasitesi için yeni nesil içten yanmalı motor 8 vitesli otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Tam LED farlar yeni hafif ticari serisinde daha iyi bir görüş ve sürüş güvenliği sağlıyor. 


Araç teslim edildiğinde etkinleştirilen kablosuz bağlantı, sürücüleri bilgilendirirken yöneticilerin filolarıyla gerçek zamanlı olarak bağlantıda kalmasına olanak tanıyor. Bu, planlı bakım, eko-sürüş koçluğu, elektrikli araç yönlendirmesi gibi maliyeti düşüren hizmet paketlerine olanak tanıyor. Kablosuz güncellemeler ise araçların kullanıcılarıyla birlikte gelişmesine olanak tanıyor.
 

Editör: Akın Öcal