Ineos Pick-Up Pazarına Grenadier Quartermaster’la Girdi Ineos Pick-Up Pazarına Grenadier Quartermaster’la Girdi

2021 yılında farklı potansiyel alıcılarla görüşmelerin ardından yılın son aylarında Güney Koreli elektrikli araç (EV) üreticisi Edison Motors Company liderliğindeki bir konsorsiyumla anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.

Geçtiğimiz hafta imzalanan anlaşmayla Güney Koreli SUV ve pickup modelleriyle tanınan Ssangyong Motors'un satışı da onaylanmış oldu.

256 milyon ABD Dolarına karşılık gelen 305 milyar won karşılığı yapılan satın alma, Seul iflas mahkemesi tarafından onaylandı.

Edison Motors, kararlaştırıldığı gibi geçen Pazartesi günü satın alma maliyetlerinin yüzde 10'unu ödediğini ve yatırımın kalan yüzde 90'ına eşit olan 274 milyar KRW'yi diğer yatırımcılardan temin ettiğini açıkladı.

Daha erken olması beklenen nihai satın alma, Aralık ayında durum tespitinin tamamlanmasının ardından ortaya çıkan ve Keystone Private Equity Company'nin konsorsiyumdan çekilmesine yol açan bazı sorunların ardından ertelenmişti.

Geçen yıl küresel  araç satışları 2020'de 107.324'ten yüzde 22 düşüşle 84.106 araca düşen Ssangyong, 10 yıl önce yine finansal olarak güç bir dönemden geçmişti ve o dönem ve şirketin yüzde 75'i Hintli Mahindra'ya satılmıştı.

Editör: Akın Öcal