Hintli Mahindra’nın çoğunluk hissesine sahip olduğu Güney Kore’deki markası olan SsangYong Motor Co. tarafından 28 Mart tarihinde yapılan açıklamada yapılması gereken ödemenin gerçekleşmemesi nedeniyle satış işlemlerinin durduğu açıklandı. Ssangyong Motor 2020 yılında COVID-19 salgının etkisiyle düşen satışların sonucunda 2020 Aralık ayında borçlarını ödeyemediğini açıklayarak Seul İflas Mahkemesine başvurmuştu. 2021 yılı boyunca farklı potansiyel alıcılarla görüşen marka, bu yılın ocak ayında Güney Koreli elektrikli otobüs üreticisi Edison Motors’un başını çektiği konsorsiyumla anlaştığını bildirmişti.

SsangYong açıklamasında Edison liderliğindeki yerel bir konsorsiyumla, SUV odaklı otomotiv üreticisini 304,8 milyar won (249,1 milyon ABD Doları) karşılığında satın almayı teklif ettiği sözleşmenin tamamen feshedildiğini duyurdu.

Stellantis’ten Türkiye İle İlgili Önemli Açıklamalar Stellantis’ten Türkiye İle İlgili Önemli Açıklamalar

Edison Motors’un satın alma parasının yüzde 10'unu ödediği, ancak kalan 274.3 milyar wonu 25 Mart tarihine kadar ödeyemediği için anlaşmanın feshedildiği açıklanırken şu ifadelere yer verildi: "Edison Motors konsorsiyumu, alacaklılar toplantısı tarihinden beş iş günü önce satın alma için geri kalan ödemeyi yapmadığı için sözleşme otomatik olarak iptal edildi."

Anlaşmanın bozulmasının ardından SsangYong’un yeni bir alıcı arayacağı ve Seul İflas Mahkemesine yeni bir yeniden yapılandırma planı sunacağı kaydedildi.

Editör: Akın Öcal