Dünyanın en büyük treyler üreticilerinden Krone, IAA Transportation’da pek çok yeni ürünüyle birlikte dijitalleşme, otomasyon, sürdürülebilirlik ve elektrikleme gibi ana trendleri destekleyen konseptlerini de tanıttı.  

IAA'da sunulan konseptleri ile Krone, “Sıfır emisyon” sloganını bir adım daha ileri taşımayı hedefliyor. Krone'nin sürdürülebilir treyler teknolojisi, treylerin önündeki çekicinin yakıt tüketimine olduğu kadar CO2 emisyonlarını yüzde 20 ila 40 oranında azaltabileceği kaydediliyor. Krone, yeni kurulan start up şirketlerde Trailer Dynamics ile işbirliği içinde geliştirdiği eCool Liner ve eMega Liner prototipleri ile elektrikli treylerin filoların sürdürülebilirliğini ne ölçüde etkileyebileceğini göstermek istiyor. eTrailer'da güçlü bir e-aks, çekicinin tahrikini desteklerken ve aynı zamanda geri kazanım yoluyla frenleme enerjisini geri kazanıyor. Krone’nin bu yenilikçi treylerinin batarya elektrikli çekici ünitelerle birlikte çalışmaya uygun olduğu ve çekicinin menzilini 500 kilometreden daha fazla arttırabileceği de kaydediliyor.

Wielton 14 Satıcı ve Servisle Türkiye'de Faaliyete Geçti Wielton 14 Satıcı ve Servisle Türkiye'de Faaliyete Geçti


Bernard Krone: “Türkiye’de yatırım kararının ne kadar doğru olduğunu gördük”

IAA Transportation’da ‘autoticari.com’a açıklamada bulunan Krone Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Krone, son yıllarda Avrupa’da treyler endüstrisinin en iyi dönemlerinden birini yaşadığını ifade etti. Yaşanan enerji sorunlarına rağmen treylere olan yüksek talebin hala devam ettiğini söyleyen Krone, bu trendin 2023 yılının ilk yarısında da sürmesinin öngördüklerini kaydetti.

Krone’nin İzmir’de üretim yapan Türkiye fabrikasının bu dönemde gösterdiği performanstan duyduğu memnuniyete de dikkat çeken Bernard Krone, İzmir’deki üretimin markanın küresel konumuna büyük katkı sağladığını söyleyerek: “Türkiye treyler pazarında önemli bir konuma ulaşan Krone, İzmir’deki fabrikamızdan başta Avrupa olmak üzere küresel satışlarımıza da önemli katkıda bulunuyor. 15. yılımızda Türkiye yatırımımızın ne kadar doğru olduğunu görüyoruz” dedi.

Fuarda görüştüğümüz Krone Türkiye Satış Müdürü Ömürden Özacar, Krone’nin “Hedef sıfırın ötesi” temasıyla katıldıkları fuarda sergiledikleri eCool Liner ve eMega Liner prototiplerinin yanı sıra "Şasi" kategorisinde Treyler İnovasyon Ödülü'ne layık görülen Box Liner eLTU 50 Traction Automatic modelini de sergilediklerini kaydetti. Özacar, otomatik pozisyonlama yapabilen konteyner taşıyıcıda ise sürücünün bir uzaktan kumanda vasıtasıyla konteynerin boyutuna göre römorkun ayarlamasını yapabildiğini de sözlerine ekledi.

Editör: Akın Öcal