Düzenlenen teslimat törenine Renault Trucks Genel Müdürü Sebastien Delepine, Sertrans Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Keleş, Renault Trucks Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Sertrans  Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Müdürü Batuhan Keleş, Koçaslanlar Otomotiv Genel Müdürü Mesut Süzer ve Sertrans Karayolu Taşıma Müdürü Hüseyin Ali Kabataş katıldı.

Renault Trucks 30 yıldır Sertrans’la çalıştığını söyleyen Renault Trucks Genel Müdürü Sebastien Delepine, daha önce Sertrans tesislerinde düzenlenen teslimat töreninde firmada çalışan bir şoförün 30 yıldır Renault Trucks araçlarını kullanmış olmasının kendisi için çok mutluluk verici olduğunu aktardı.

Delepine, Sertrans’ın sadece çekici almadığını ve toplam hizmet paketi olarak finanstan servis bakım anlaşmaları ve geri anlım anlaşmasıyla bütün hizmetleri kapsadığını açıkladı. 2 yılı aşkın bir zamandır araçların bağlanabilirliğiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Delepine, bu yıl uydu bağlantılarının tekrar kurulduğunu ve Opti Fleet hizmetini etkin bir şekilde vermeye başladıklarını kaydetti.

Atlas Ailesi 2 Yeni Modeliyle 15 Tona Ulaştı Atlas Ailesi 2 Yeni Modeliyle 15 Tona Ulaştı

Evo serisinin konfordan güvenliğe verimliliğine kadar müşterilerin bu araçtan memnun olduğunu belirten Delepine, ağır ticari araç pazarında 5 yıldır performanslarını artırdıklarını ve ürün gamını genişlettiklerini söyleyerek, inşaattan orta sınıf kamyonlarını yeni motorlardan yeni kabinlere kadar araçları pazara sunduklarını da sözlerine ekledi. Delepine, iyi ve geniş araçlarla, geniş ve kaliteli servis ağıyla birlikte ithal ağır ticari araç pazarında 9 aydır lider kalmaya devam ettiklerinin altını çizdi.

Müşteri deneyimi programı satış ve satış sonrasında Türkiye olarak pilot uygulamaya başladıklarını da ifade eden Delepine, Sertrans ile çalışmaktan mutlu olduklarını da belirterek markaya profesyonel yaklaşımları için teşekkür etti.

30 yıllık iş birliği

Daha sonra söz alan Sertrans Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Keleş ise 1993 yılında ilk imzayı attıkları Renault Trucks ile sağlıklı bir şekilde yol aldıklarını ve ilişkilerinin geliştiğini açıkladı. Filoyu yüzde 30 büyüttüklerini açıklayan Nilgün Keleş, pandemiye rağmen yatırımlarının devam ettiğini belirterek, karbon emisyonunun kendileri için en önemli unsur olduğunu belirtti.

Türkiye’de ilk yeşil lojistik tesisini açtıklarını da ifade eden Nilgün Keleş, sürücü konforunun da kendileri için çok önemli olduğunu ve o yüzden araçları seçerken buna dikkat ettiklerini söyledi. Keleş, 1000 adetlik filolarıyla Türkiye’den İspanya’ya giden yüklerin yüzde 30, Portekiz’e giden yüzde 50’sini taşıdıklarını ve Avrupa merkezli faaliyetlerinin güçlendiğini aktardı.

Türkiye’ye kayan üretim lojistiği güçlendirecek

Araç yatırımları dışında Avrupa’daki yatırımlarının da devam ettiğini söyleyen Keleş, sözlerine şöyle devam etti. “Bu yıl Almanya’da 10000 metrekare depo açıyoruz. Türkiye’de de depolama alanlarımızı 250,000 metrekareye çıkarma yolunda ilerliyoruz. Bugüne kadar ciro obezi olmadık. Sürdürülebilirlik bizim için en önemli konulardan biri. Yaşanan savaşların yayılmasına rağmen Türkiye’nin bir üretim olacağına inanıyorum. Doğru şekilde organize olursak bu da Türkiye’nin bir lojistik üs olma hedefine ulaşmasında yardımcı olacaktır. Türkiye’de çok inişli çıkışlı günler yaşadık. Ama pandemiyle kırılan tedarik zinciriyle üretimin bu tarafa kaymasıyla fırsatlar çıkacak karşımıza. Gerçekten başarılı olmak için çok öne çıktı. Karlılık için iyi bir tedarik zinciri yönetimi gerekiyor. Lojistik ne kadar başarılı yürütülürse hem küresel hem de yerli markalarımızın lehine olacaktır. Pandemi öncesi gelişmiş pazarlarda yüzde 12,5 olan e-ticaret yüzde 30’lara ulaştı. Bunun yüzde 70’lere ulaşması bekleniyor. Bu gelişen e-ticaretle lojistiğin de aynı derecede gelişmesi gerekiyor.”

2019 yılında belirledikleri hedeflere de değinen Keleş, 2023 yılında Türkiye’nin en büyük e-ticareti lojistiği şirketi, 2025 yılında Türkiye’nin en iyi lojistik organizasyonu ve 2030 yılında ise Türkiye’nin en büyük lojistik şirketi olmak istediklerini söyledi. İlk hedeflerine ulaştıklarını kaydeden Keleş, ”Önümüzde elektrikli araçlar ve Yeşil Mutabakat gibi zorlu bir süreç var ve bu süreçleri iş ortaklarımızla aşacağız” dedi.

Editör: Akın Öcal