SEAT S.A. yıllık basın toplantısı gerçekleştirildi. SEAT S.A. Başkanı Wayne Griffiths ve SEAT S.A.'nın Finans ve IT'den Sorumlu Başkan Yardımcısı David Powels’ın şirketin 2021 sonuçlarını ve gelecek dönem stratejisini paylaştıkları toplantıda SEAT S.A Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Schmall de yer aldı.

SEAT SA ve Volkswagen Grubu, The Future: Fast Forward projesi kapsamında İspanya’da elektrikli araç geliştirmek amacıyla 7 milyar Euro'dan fazla bir tutarda yatırım yapacaklarını açıkladı. Bu yatırım, bugüne kadar İspanya’da tek seferde yapılmış en büyük endüstriyel yatırım olacak.

Yıllık 40 GWh üretim kapasitesine sahip olması hedeflenen Valencia'daki tesiste 3 binden fazla kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Volkswagen Group 2026’da üretime başlanabilmesi amacıyla, tesisin yıl sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor.

MAN Yenilenen Araçlarını Avusturya’da Tanıttı MAN Yenilenen Araçlarını Avusturya’da Tanıttı

Basın toplantısında ayrıca, 2024'te pazara sunulması planlanan yeni CUPRA modellerinden birinin ön tanıtımı da yapıldı. Macaristan'da üretilecek tamamen yeni SUV’un mild hibrit ve plug-in hibrit versiyonları olacak.  Yeni modelin, yaklaşık 100 km elektrikli menziliyle yeni nesil PHEV'lere öncülük etmesi hedefleniyor.

Yeni SUV, yakında CUPRA serisine katılacak dört yeni modelden biri. Marka 2024 yılında CUPRA Tavascan ve yeni SUV modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Bu modelleri, 2025 yılında pazara sunulacak iki yeni model takip edecek. CUPRA 2022 yılı içinde dünya çapındaki “CUPRA Masters” ve “CUPRA City Garages ” sayılarını da iki katına çıkarmayı hedefliyor. Marka ayrıca yıl sonunda satışlarını ve satış ağını da iki katına çıkarmayı amaçlayan marka, cirosunu da ikiye katlayarak 5 milyar Euro'ya çıkarmayı planlıyor.

Editör: Akın Öcal