Fransız otomobil üreticisi Renault, Rusya’daki yatırımlarıyla ilgili önemli bir açıklama yaparak hisselerini Rusya devletine devrettiğini bildirdi.

Renault, yaptığı açıklamada, Rusya’daki Renault'nun AvtoVAZ'daki çoğunluk hissesini bir Rus bilim enstitüsüne satacağını ve anlaşmanın hisseyi geri almak için altı yıllık bir opsiyon içerdiğini vurguladı.

Rusya pazarındaki önemli batılı otomotiv markalarından Renault, Rusya’da büyük ortağı olduğu AvtoVAZ'daki yaklaşık yüzde 67,69'luk hissesinin Nami adlı Rusya Merkez Araştırma ve Geliştirme Otomobil ve Motor Enstitüsü'ne satılacağını söyledi.

Renault yaptığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Bu işlemlerin kapatılması herhangi bir koşula bağlı değildir ve gerekli tüm onaylar alınmıştır."

CEO Luca de Meo yaptığı açıklamada, "Bugün zor ama gerekli bir karar aldık ve Rusya'daki 45 bin çalışanımıza karşı sorumlu bir seçim yapıyoruz" dedi.

2023 Uluslararası Yılın Ticari Aracı Volkswagen ID. Buzz Cargo 2023 Uluslararası Yılın Ticari Aracı Volkswagen ID. Buzz Cargo

Yapılan açıklama, Renault Grubu’nun gelecekte ülkeye yeniden dönebileceğine dair işaret veriyor.