Tamamen elektrikli ve yazılım tanımlı araçlardan oluşan yepyeni bir hafif ticari araç yelpazesi yeni şirket tarafından tanıtılacak. Üretimin 2026 yılında başlaması planlanıyor.

Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü

Verilen bilgiye göre araçlar, farklı gövde tipleri için düşük maliyetle yüksek modülerlik sunacak ve elektrikli hafif ticari araç platformu üzerine inşa edilecek.

Yeni Yazılım Tanımlı Araç mimarisini benimseyen panelvanın teslimat faaliyetini ve kullanıcı iş performansını izlemek için daha önce görülmemiş teknolojiler sunacağı ve lojistik oyuncuları için kullanım maliyetini yüzde 30 oranında azaltacağı ifade ediliyor. Yazılım tanımlı araç teknolojisinin sağladığı bağlantılı hizmetlerle, müşterilerine yaşam boyu güncel araçlar sunması hedeflenen araçların, yüksek 800V özelliği ve farklı batarya kapasiteleri ile sunulacağı da kaydedildi. Yeni şirketin tamamen bağımsız olacağının altı çizilirken Renault Grubu ve Volvo Grubu, araştırma ve geliştirme yatırımlarını paylaşmayı ve mevcut know-how, hizmetlerde yeni şirkete fayda sağlamayı amaçlıyor.
 
Renault Grubu, elektrikli platformu geliştirecek ve üretecek, Volvo Group ise profesyonel lojistik şirketlerinden oluşan güçlü bir müşteri tabanına, yenilikçi araç platformu ile birlikte karbonsuzlaştırılmış kentsel lojistik için katkıda bulunacak. 


Tedarik zincirinden güçlü ortak: CMA CGM,
Tedarik zincirinin tüm segmentlerinde küresel bir oyuncu olan CMA CGM, uçtan uca verimli çözümlere dayalı olarak tüm taşımacılık ve tedarik zinciri oyuncularının ihtiyaçlarına uygun çözümler oluşturmada yeni şirkete yardımcı olacak. CMA CGM aynı zamanda bir dünya lojistik oyuncusu olarak sahip olduğu bilgi birikimini de yeni şirkete taşıyarak tüm lojistik oyuncularının ihtiyaçlarına cevap verecek çözümleri ve B2B tekliflerini geliştirecek.

Ortak girişimin, tüm düzenleyici onay süreçlerinin tamamlanmasına bağlı olarak 2024 yılı başlarında faaliyete geçmesi planlanıyor. CMA CGM'nin şirkete katılımının da aynı şekilde düzenleyici onay sürecinin tamamlanmasının ardından gerçekleşmesi bekleniyor. 

Gelecekteki şirketin kendi kurumsal kimliği altında faaliyet göstermesi ve Fransa merkezli olması planlanıyor. Volvo Group, çatısı altındaki Renault Trucks aracılığıyla ve Renault Group ile Renault Master ve Trafic ticari araçlarının dağıtımıyla hafif ticari araçlar konusunda 35 yılı aşkın bir süredir birlikte çalışıyor. 
Açıklamada Volvo Group ve Renault Group’un diğer tüm alanlarda rakip olmaya devam edeceği de vurgulandı. 

Editör: Akın Öcal