Renault Trucks, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarını daha da düşürmek amacıyla T, T High, C ve K serilerini yeni DE11 ve DE13 motorlarla donatıyor. Turbo Compound gibi gelişmiş teknolojiler ve özel hizmetlerin entegrasyonuyla birleştiğinde bu motorlar, yakıt tüketimini yüzde 10'a kadar azaltabiliyor.
2021 yılında T, T High, C ve K serilerinde tasarım, sürüş konforu ve kabin içi konfor açısından büyük değişiklikler gerçekleştiren Renault Trucks, yeni teknolojilerin ve özel hizmetlerin entegrasyonu ile birleştiğinde önceki nesil motorlara kıyasla yüzde 10'a kadar yakıt tasarrufu sağlayan yeni 11 ve 13 litre Euro VI Step E, DE11 ve DE13 motorlarını sunmaya başlıyor.


Renault Trucks'ın yeni nesil Euro VI Step E motorları DE11 ve DE13, daha iyi yanma performansı için patentli Dalga Piston teknolojisine sahip. Bu çözüm, alevleri yanma odasının içine yeniden yönlendirerek mevcut oksijenin kullanımını optimize ediyor ve böylece yanmayı iyileştiriyor. Motorlar ayrıca, yeni yanma performansına uyarlanan, yüksek hassasiyetli yeni enjektörlerle donatılıyor. 
Renault Trucks, verimlilik için ayrıca bağlantı kolları, pistonlar ve krank milini de yeniden tasarlayarak ve karter gazı kontrolünü optimize ederek sürtünme kaybını azaltmak için de çözümler üretiyor. İyileştirilmiş tepki süresine sahip yeni yüksek performanslı bilye yataklı turbo şarj ve düşük viskoziteli yağ ile birleştirilmiş değişken akışlı bir yağ pompası da bulunuyor.
Marka ayrıca, optimize edilmiş art işletme sistemi ve yeni bir motor kontrol ünitesi kullanıyor. 

Yeşil Kamyon Ödülü Bir Kez Daha Scania’ya Yeşil Kamyon Ödülü Bir Kez Daha Scania’ya


Turbo Compound teknolojisi
Optimum performans için Renault Trucks T, T High ve C modelleri, opsiyonel olarak, manevra kabiliyetinden veya ticari hızdan ödün vermeden önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Turbo Compound teknolojisine sahip DE13 TC motor ile donatılabiliyor. Turbo şarjın aşağı akışına yerleştirilmiş ek bir türbin, egzoz gazlarında kalan enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürüyor ve bunu ek motor torku şeklinde krank miline iletiyor. 
Bu nedenle Turbo Compound, daha düşük motor hızlarında, daha yüksek tork seviyelerine ulaşılmasını sağlıyor. Otoyolda, hız sabitleyici altında ve yokuş yukarı sürüşlerde vites küçültmeye gerek kalmadan sabit bir hız korunabiliyor. 
Yeni şanzımanla daha hızlı vites geçişleri 
Araçlar, daha sarsıntısız ve daha hızlı vites geçişleri için yeni bir hesaplayıcı, yeni kontrol yazılımı ve yeni bir debriyaj pedalı kumandası içeren yeni nesil Optidriver şanzıman donanımına sahip.
Bu yeniliklerin yanı sıra Renault Trucks haha fazla yakıt tasarrufu için, manevra kabiliyetini azaltmadan en iyi motor verimliliğiyle bölgede geçirilen süreyi en üst düzeye çıkaran Akıllı Tork Kontrolü çözümünü tercih ediyor.
Renault Trucks, vites değiştirmeyi optimize etmek ve yakıt tasarrufunu artırmak için yolun topoğrafyasını kullanan Optivision öngörülü hız sabitleyiciyi de geliştirmeye devam ediyor.
Optifleet filo yönetim yazılımı (Kontrol modülü), her aracın yakıt tüketimini izliyor ve tüketimi azaltmak için önlem alınabilecek alanları belirlemek için sürüş stillerini analiz ediyor. Renault Trucks ayrıca, yakıt tüketiminin kontrol altında tutulmasını sağlamak üzere rasyonel sürüş ilkeleri ile ilgili eksiksiz bir eğitim programı da sunuyor.
 

Editör: Akın Öcal