ODMD Satış ve İletişim Ödülleri, 2023 Gladyatörleri” ödül gecesi 4 Ocak 2024 tarihinde Raffles Hotel İstanbul’da gerçekleşti. ODMD verilerine göre 2023 yılında Türkiye’nin en çok satılan hafif ticari araç markası Ford olurken, en çok satan ticari araç modeli ise Fiat Fiorino oldu. Türkiye’de en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası ise Stellantis ailesinden Citroen oldu. 

Geceye ev sahipliği yapan ODMD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, yaptığı konuşmada ODMD Gladyatörleri’ne katılan tüm adayları tebrik ederken, 2023 yılı değerlendirmesini ve sektörün 2024 beklentilerini de paylaştı. 2023’ün inişli çıkışlı ve oldukça farklı bir yıl olduğunu kaydeden Bozkurt, “Yıllardır bu pazarın 1 milyon adedin üzerine ulaşmasını bekledik. Son 3,5 yıl boyunca; önce pandemi, arkasından gerçekleşen deprem felaketi, ekonomik zorluklar gibi tüm dünyada çeşitli olumsuzluklar yaşadık. Ancak bu yıl içerisinde, 1 milyon rakamını aşacağımızı görmeye başlamıştık” dedi. 

1 milyon 232 bin 635 otomobil ve hafif ticari araç satıldı
2023 yılının, geçtiğimiz yıla göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçen yıla göre yüzde 57,4 artarak, 1 milyon 232 bin 635 adetle kapandığını açıklayan Bozkurt konuşmasına şöyle devam etti: “Ağır vasıtaların henüz açıklanmayan bilgilerini de dahil ettiğimizde, yaklaşık olarak 1 milyon 285 bin toplam pazar büyüklüğünün oluştuğunu ifade edebiliriz. 2024 beklentilerinden de söz etmek gerekirse, bu yıl içerisinde herkesin farklı değerlendirmeleri olduğunu görüyoruz. Ancak şu anki fotoğrafa baktığımızda sektör olarak bu yılki kadar yüksek adetlerin yaşandığı bir pazar gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyoruz. ODMD’ye üye olan bütün firmaların ortalama tahminlerine göre 850-900 bin civarında bir pazar beklentisi ortaya çıkıyor. Farklı bir mali disiplinin takip edileceği bir 2024 yılı bizi bekliyor. Biz de sektör olarak her zaman daha sağlıklı bir mali politikayla sadece sektörümüzün değil, ülkemizin ekonomisinin gerçekten belli bir trendi takip edeceği bir yapıya bürünmesini destekliyoruz. Ümit ediyoruz ki bu yapıya kavuştuktan sonra Türkiye’nin lokomotif sektörünün gerçek potansiyeli ortaya çıkar. Hayalimiz 90 milyona varan genç nüfusuyla, yılda 2-2,5 milyon adetlik pazar büyüklüğüne ulaşmak. Ayrıca yeni üretim yatırımlarının çekilmesiyle 2,5-3 milyonluk üretimin elde edilmesi; bu üretimin de 3/4 ’ünün ihraç edileceği lider bir sektörün oluşması gibi bir hayalimiz var. Bunlar, sağlıklı bir mali disiplinle, özel sektörün gerçek temsilcilerinin, akademisyenlerinin, uzmanların ortak bir zeminde buluşarak hedef birliğine varmasıyla mümkün olabilir. Oluşturulacak stratejinin ciddiyetle takip edilmesiyle Türkiye’nin otomotiv sektöründe öncü olması hayal değil, ulaşılabilecek hedeflerdir.”

Gece toplam 20 dalda rekabete sahne oldu
“Satış” ve “İletişim” kategorilerinde toplam 20 dalda ödül verildi. Gecede sahibinden.com, 2023 yılı 2. el araç ilanı verilerine göre Segmentler içerisinde en çok ilgi gören marka ve modellere de ödüllerini takdim etti. Bu ödüllerin yanı sıra gecede Jüri Özel Ödülü de sahibini buldu. 

Satış Ödülleri kategorisinde; En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası, En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası, En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli, En Çok Satılan Otomobil Modeli, En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası, En Çok Satılan Otomobil Markası ve En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası kategorilerindeki birinciler, ODMD veri tabanına işlenen yıllık satış adetleri sonuçlarına göre belirlendi.

Gecede tüm kategorilerde ödül alan firmalar, ödüller ile eş zamanlı olarak hazırlanan ve ODMD tarafından onaylanan logoların bir yıllık kullanım hakkına da sahip oldu.

En yüksek katılım PR/Etkinlik Uygulaması kategorisinde 
ODMD üyesi markaların iletişim kategorilerine katılımları çok yoğundu. En büyük ilgi yirmi aday çalışma ile “PR/Etkinlik Uygulaması” kategorisinde olurken, “Sosyal Medya Uygulaması” kategorisinde on iki ve “Entegre İletişim’’ kategorisinde on aday çalışma yer aldı. Tüm kategoriler toplamında bu yıl seksen dört aday çalışma ödül almak için mücadele verdi.

Gladyatörlerin sponsor şirketleri 
Türk otomotiv sektörünün temsilcilerini buluşturan ODMD Satış ve İletişim Ödülleri, 2023 Gladyatörleri’nin bu yılki destekçileri arasında ana sponsor sahibinden.com  olmak üzere, Castrol, BRIDGESTONE, Garanti BBVA, Otokoç Otomotiv, AUTOROLA, CEVA Logistics , Eşarj, Bakırcı Otomotiv, Wallbox, Lipa Lojistik ve BASF yer aldı.

Jüri üyeleri 2023’ün “en’lerini” belirledi
Gladyatör Ödülleri’nin on dördüncü yılında da İletişim Yönetim Danışmanı, İfade Mentoru Sayın Fügen Toksü başkanlığında, iletişim ve pazarlama alanında uzman akademisyenlerden oluşan tecrübeli jürinin profesyonel değerlendirmesiyle sonuçlar belirlendi. 

Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu

Satış ödülleri:
En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası: CITROEN 
En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası: MG 
En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli: FIAT Fiorino
En Çok Satılan Otomobil Modeli: FIAT Egea
En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası: FORD
En Çok Satılan Otomobil Markası: FIAT
En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası: FIAT

İletişim ödülleri:
Yılın Dergi Uygulaması: FORD - Ford Türkiye İkinci El Dergi İlanları
Yılın Radyo Uygulaması: FORD - Ford Türkiye Radyo Projesi
Yılın Outdoor Uygulaması: KIA - EV6 Özel Billboard Uygulaması
Yılın Dijital Deneyim Uygulaması: BMW - BMW Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi - CDP Entegrasyonu
Yılın Gazete Uygulaması: CHERY - Chery - Sınıfının Büyüğü
Yılın PR/Etkinlik Uygulaması: BMW - BMW Pop-Up Store, Mandarin Oriental Bodrum
Yılın Sosyal Medya Uygulaması: CUPRA - CUPRA x FireFlux İş Birliği
Yılın TV Uygulaması: FIAT - Fiat 500e Lansman Filmi
Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: TOYOTA - Engelliler Günü Özel İletişim ( Beyaz Baston ve Web Sitesi Simülasyonu Uygulaması)
Yılın Sürdürülebilirlik Projesi: MERCEDES-BENZ TÜRK - Mercedes-Benz Türk Her Kızımız Bir Yıldız
Yılın Entegre İletişim Kampanyası: PEUGEOT - Peugeot 408 - Her Açıdan Göz Alıcı
Yılın Jüri Özel Ödülü: Mercedes-Benz Perakendenin Fijital Dönüşümü
Yılın Basın Lansmanı: Renault Austral Gökçeada Lansmanı

Editör: Akın Öcal