Binek araçlarda uzun zamandır gelişen SUV araçlar pazar paylarını artmaya devam ediyor. Ticari tarafta ise artan konfor özellikleri ve sundukları çok amaçlı kullanımla gelişen pickup segmenti ise yeni oyuncularla ve gelişen teknolojilerle büyüyor.

Salgından önce 17 milyon araca ulaşan ABD toplam pazarında son 2 yılda 15 milyon civarında araç satışı gerçekleşti. Pazarın büyüklüğü ve satılan her dört araçtan neredeyse üçünün pickup modellerinden oluşmasıyla dünyanın en çok satılan pickup listesini önemli ölçüde ABD’nin şekillendirdiği söylenebilir.

En çok satan 3 model Amerika’dan

Dünya pickup pazarının tartışmasız lider modeli Ford F-Serisi olmaya devam ediyor. 2021'de Ford F Serisi 877.720 adet satışa ulaşırken bu satışların yüzde 98’i Kanada ve ABD’den geldi. Ford F-Serisinin Pazar payı yüzde 14.5.

İkinci sırada  649.297 adetle Fiat Chrysler Automobiles (FCA) markası olan Ram Pick-Up yer alıyor.    Üçüncü sırada ise yine başka bir Amerikalı olan General Motors  616.559 adetle Chevrolet Silverado modeliyle yer alıyor.

Dördüncü ve beşinci sırada tanıdık modeller

Dünyada en çok satılan pickup modellerinde dördüncü sırada Türkiye’de de güçlü bir pazara sahip olan Toyota Hilux yer alıyor. Toyota Hilux, 2021 yılında küresel olarak 529,080 adet satıldı ve ilk üçü paylaşan markalardan farklı olarak dünyanın neredeyse tamamına yayılan bir ölçekte yüzde 8,5’tan daha fazla Pazar payına ulaştı.

Beşinci sırada yaygın bir pazara sahip olan Ford Ranger 367,507 satış adetiyle yer aldı. Avrupa pickup pazarının da lideri olan Ford Ranger küresel pazarda yüzde 6 paya sahip. Altıncı sırada yine Kuzey Amerika satışlarının domine ettiği GMC Sierra modeli 316,512 satış adetiyle yer alıyor. Toyota’nın Amerikan pazarı için ürettiği büyük pickup modeli Toyota Tacoma ise 2021 yılında 288,663 adet satıldı ve listede yedinci sırada yer buldu.

Sekizinci sırada 265,311 satış adetiyle yine ülkemizde yakından tanınan ve yeni versiyonuyla konumunu güçlendiren Isuzu D-MAX  yer aldı.

Listede tek Çinli model var

En ok satan pick pickup modelleri sıralamasında tek Çinli model olarak Great Wall Wingle 5 dokuzuncu sıraya yerleşti. Çin’in dışında Asya ülkeleri ve bazı Doğu Avrupa ülkelerinde Pazar bulmaya çalışan Çinli marka 135,786 araç satışına imza attı.

Fiat Strada ile Latin esintisi

Konya MEDAŞ Filosuna 107 Adet Isuzu D-Max Pick-Up Konya MEDAŞ Filosuna 107 Adet Isuzu D-Max Pick-Up

Dünyada en çok satan pickup modelleri listesinin 10. Sırasında bir dönem Türkiye’de de satılan Fiat’ın küçük pickup modeli Strada yer alıyor. 3 puanlık bir artışla ilk 10 model arasına girmeyi başaran Fiat’ın yenilenen modeli Strada, Latin Amerika ülkeleri başta olmak üzere 115,750 satışa ve yüzde 1.9 Pazar payına ulaştı.

Editör: Akın Öcal