Henüz 5 yıl öncesine kadar neredeyse adı bile anılmayan ve geleneksel bakış açısıyla şans verilmeyen elektrikli pickup modellerinin 2021 yılının son aylarında daha önceden açıklanan ilk modellerin yollara çıkmasıyla gerçeklik kazanmaya başladı.

İçten yanmalı araçlardan elektrikli araçlara dönüşümde en büyük direnci göstermesi beklenen segment olan pickup pazarı tanıtılan yeni modellerle ve markaların yakın gelecekte çıkarmayı planladıkları elektrikli pickup modelleriyle hareketli günler geçiriyor. Pek çoğu dünyanın en büyük ve en sofistike pickup pazarı olan Amerika’da geliştirilen ve satılmaya başlanan veya başta ABD olmak üzere Kuzey Amerika’da satılması hedeflenen elektrikli pickup modellerinin artan menzilleri ve üstün off-road yetenekleri bu modellere olan bakışın hızlı bir şekilde değişmesine neden oluyor.

Elektrikli binek araçlarıyla bilinen Tesla’nın yanı sıra Rivian, Nikola, Lordstown ve Bollinger gibi startup’ların da elektrikli pickup modellerini tanıtmasıyla meydan okumaya dönüşen elektrikli pickup savaşı zamanın ilerlemesiyle daha gerçekçi bir ortama doğru ilerliyor.

Sürekli ertelenen ve yola çıkmadan rafa kalkan modeller

Henüz yollara çıkmadan pazara veda eden Nikola Badger’in yanı sıra elektrikli pick up projesine şimdilik ara verdiğini söyleyen Retro tasarımlı Bollinger, vaat ettikleri rekabetten uzak görünüyorlar. Elektrikli otomobillerdeki başarısıyla bilinen Tesla’nın 2019 yılında ilk defa açıkladığı sıra dışı tasarıma sahip elektrikli pickup modeli Cybertruck da sürekli ertelenen modeller arasında yer alıyor. Tesla’nın 500 mil menzil sunması beklenen elektrikli pick up modeli Cybertruck’ın 2023 yılında seri üretiminin başlanması bekleniyor.

Tanıtımını yaptığı elektrikli pick up modeli Endurance ile rekabette yer alacağını açıklayan bir diğer Amerikalı start up şirketi Lordstown. Dört tekerleğinde yer alan dört elektrikli motor yapısıyla 600 beygir gücü sunan Endurance, özellikle azalan yürüyen parçalarıyla düşük toplam sahip olma maliyetiyle dikkat çekiyor.

Üretimine başlanan elektrikli pick up modelleri

Rivian R1T

Rivian R1t modeli Seçilen batarya paketine ve motora bağlı olarak 418 – 640 km arasında bir menzil sunan Rivian R1T pick up dört tekerlekten tahrik sisteme sahip. 0’dan 96 kilometreye 3 saniyede çıkan araç, 5 tonluk çekme kapasitesine sahip.

Dördü yol, dördü ise offroad için sürüş moduna sahip olan R1T, konfor, verimlilik ve performansı optimize etmek için ayarlanabilir sürüş yüksekliği, süspansiyon, pedal tepkisi, tahrik sistemi sunuyor. Yük yatağıyla arka koltukların altında yer alan bagaj alanı bunlardan bir tanesi olarak dikkat çekerken kapağı kullanılmayan pick up’ların en büyük sorunlarından biri olan kapalı güvenli alan sorununu da çözmüş oluyor.

Hummer EV

GMC’nin Hummer EV pick-up modeli de yollarda kendini gösteren araçlardan biri. 1000 beygir gücüne ve inanılmaz 11,500 Nm torka sahip olan Hummer EV, diagonal-yanal hareket etmesine olanak sağlayan Crabwalk-yengeç yürüyüşü yeteneğine de sahip.

F-150 Lightning

Dünya pickup pazarının en güçlü lideri olan Ford, elektrikli modellerdeki atılımı elektriğe erken taşıyan markalardan biri oldu. Amerikan pick up pazarındaki en güçlü modeli F-150’yi Lightning ismiyle elektriklendiren Ford, bu modelle 563 beygir gücü 775 Nm tork sunuyor.  Ön ve arkada bulunan çift elektrikli motorla standart 4x4 ile güçlendirilen F-150 Lightning’de yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlı kabini ve yeni bağımsız arka süspansiyonlarla, gelişmiş sürüş konforu sağlarken, tamamen yeni şasisinde ise bugüne kadar bir F-150 çerçevesine yerleştirilmiş en güçlü çeliği kullandığı açıklandı F-150 Lightning, 900 kilogramı aşan yükleme hacmi ve 4,5 tonluk çekme kapasitesi sunarken ihtiyaç durumunda ev gibi meskenlere de elektrik sağlayabiliyor.  

Elektrikli pickup pazarında yerini alacak diğer üreticiler

Uluslararası Pick-up Ödülünü (IPUA) Ranger ve Amarok Kazandı Uluslararası Pick-up Ödülünü (IPUA) Ranger ve Amarok Kazandı

Chevrolet Silverado Elektrik Pickup: Chevrolet’in açıkladığı ancak COVID-19 nedeniyle büyük ihtimalle yollara çıkması 2024 yılını bulacak olan elektrikli pickup modeliyle 400 km mil vaat ediyor. Amerikan pazarının güçlü pickup isimlerinden Stellantis Grubu’na bağlı RAM, tamamen elektrikli modeli RAM 1500 BEV’i 2024 yılında yollara çıkarmaya hazırlanıyor. Henüz hakkında fazla bilginin açıklanmadığı modelin grubun elektrikleşme yolculuğunda önemli kilometre taşlarından biri olması bekleniyor.

Aralık ayında elektrikleşme sürecindeki gelişmeleri aktaran Toyota da ilk defa elektrikli pickup modelini basına gösterdi. Amerikan pickup pazarına uygun boyutlarda olduğu tahmin edilen modelin önümüzdeki birkaç yıl içinde yollara çıkması beklenirken marka tarafından henüz bir tarih verilmedi.

2030 yılına kadar sürdürülebilirlik yol haritasını açıklayan Güney Koreli Kia da iki farklı modelde elektrikli pickup üreteceğini açıklayarak hem ilk defa pickup pazarına gireceğini ve bunu iki ana pazarında elektrikli modellerle yapacağını belirtti.

Avrupa’da sürpriz Çinli üreticiden geldi

Özellikle Amerika’da elektrikli pickup pazarıyla ilgili bu gelişmeler yaşanırken İngiltere’de düzenlenen Birmingham Ticari Araç Fuarı’nda sergilenen Maxus T90EV, Avrupa pazarına girecek olan ilk elektrikli pickup modeli olarak rakiplerinin önüne geçmiş oldu. Çinli üretici tarafından Çin pazarına sunulan pickup T90 modelinin platformu üzerinde geliştirilen elektrikli versiyon, şasisinin altında 89kWh gücünde bataryaya sahip ve kağıt üzerinde 198 mil (318 km) menzile sahip.

 

 

Editör: Akın Öcal