Zorlu arazi koşullarında daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyan müşterileri hedefleyen Wildtrak X ve Tremor modellerinde standart olarak gelişmiş Bilstein amortisörler de dahil olmak üzere özel süspansiyon yükseltmeleriyle önemli ölçüde elden geçirilmiş bir şasiye kullanılıyor. İki yeni Ranger versiyonunda arazi odaklı sürücü destek sistemleri daha fazla güven sağlarken, zorlu koşullarda aracın yeteneklerini de katlıyor.


Ranger Wildtrak X ve Tremor, daha uzun parçalar için yük taşıma özelliğini artırmak için segmentte bir ilk olan Esnek Raf Sistemi seçeneğini de sunarken bu sistem, Ranger Limited ve Wildtrak modelleri için de opsiyon olarak sunulacak.
Ranger Pazar payı 2022’de yüzde 45’e dayandı
Ford Ranger 8 yıldır aralıksız segment lideri olduğu Avrupa pazarında geçen yıl bugüne kadarki en iyi satış performansını göstermişti.  Pazarda olmayan ve Avrupa’dan çıkan pickup modellerin de etkisiyle yüzde 44,9'luk rekor pazar payına ulaşan Ford Ranger, bir önceki yıla göre yüzde 18'lik büyüme sağladı. 
Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep, yaptığı açıklamada “Yeni Ranger Wildtrak X ve Tremor serileri, ikonik Ranger Raptor'umuzla aynı tarifi izliyor her biri, Avrupa'nın en popüler pickup modeline daha da fazla arazi kabiliyeti ve çarpıcı görünüm katıyor" dedi.
Ford Ranger’ın Wildtrak X ve Tremor modelleri için Avrupa’da siparişler Mart 2023'te açıldı ve teslimatlar Ağustos 2023'te yapılmaya başlanacak. 


Ranger Wildtrak X
Wildtrak modelini temel alan Ranger Wildtrak X, engebeli arazide daha sağlam bir sürüş için 26 mm sürüş yüksekliği artışı ve 30 mm daha geniş iz genişliğine sahip. Standart olarak sunulan Bilstein yüksek performanslı, konuma duyarlı amortisörler, yol performansından ödün vermeden arazi kabiliyetini geliştirmek için yolculuk boyunca doğru miktarda sönümleme kuvveti sağlıyor. Yükseltilmiş ağır hizmet hidrolik direksiyon sistemi ve koruyucu çelik darbe plakası ise araca arazide daha da fazla güven sağlıyor. 

FIAT Titano İle 1 Tonluk Pick-Up Pazarına Geri Dönüyor  FIAT Titano İle 1 Tonluk Pick-Up Pazarına Geri Dönüyor 


Wildtrak X’te standart olarak sunulan yeni yüksek teknolojili arazi sistemleri arasında dar dönüşler gerektiğinde dönüş yarıçapını yüzde 25'e kadar azaltmak için fren tabanlı tork vektörleme kullanan Trail Turn Assist de yer alıyor. 
Sürücünün saatte 32 km altında bir hız seçerek zorlu arazide direksiyona konsantre olmasını sağlayan ve aracın seçilen hızı korumak için hızlanma ve frenlemeyi otomatik olarak yönettiği Trail Control, hız sabitleyiciye benzer şekilde çalışıyor. 


Daha önce sadece Ranger Raptor'da bulunan Rock Crawl (Kaya Tırmanma) modu, engebeli ve kayalık arazide optimum yavaş hız, kontrollü geçiş için gaz kelebeği tepkisini, çekiş kontrolünü ve vites değiştirme programını kalibre ederek çalışıyor. 
Ford'un pek çok modelinde kullandığı 2,0 litrelik EcoBlue bi-turbo dizel motoru, 10 vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilerek 1.750 dev/dakikadan itibaren 500 Nm tork sağlıyor ve 205 PS ile tüm Wildtrak X modellerine güç veriyor. Güven verici bir ayarla ve unut moduna sahip gelişmiş yeni tam zamanlı dört tekerlekten çekiş sisteminin de standart olarak sunulduğu Wildtrak X kullanıcıların ihtiyaç duyduğu yerde ve zamanda araca arazi yeteneği sağlıyor. 


Ranger Tremor
Yeni Ranger Tremor, zorlu koşulların iş aracı öne çıkan Ranger XLT'yi temel alıyor ve şasi ve teknoloji geliştirmelerinin yanı sıra Wildtrak X'in yeni dört tekerlekten çekiş sistemini, arazide daha fazlasını isteyen müşterilerine sunuyor. 
Gözden geçirilen süspansiyon geometrisi, artırılmış tekerlek izi ve uzatılmış davlumbaz pervazları ile daha sağlam, daha etkili bir duruşa sahip olan Ranger Tremor’da ayırt edici spor bar standart olarak arasın maceracı görünümünü tamamlıyor. Dökme alüminyum yan basamaklar ve açıkta bulunan ikiz ön çekme kancaları işlev odaklı stili devam ettirirken Kaya Grisi dış detaylar ve karartılmış ızgara, modelin görünümünü tamamlıyor.


 

Editör: Akın Öcal