Prometeon Tyre Group (PTG) temel ekonomik ve finansal göstergelerinin tümünde iyileşme kaydederek 2021’i başarılı sonuçlarla kapattı.  2021, kuruluşunun beşinci yılını kutlayan ve stratejik ilerleme planının temelini atan Prometeon Tyre Group için bir kilometre taşı oldu. PTG Yönetim Kurulu tarafından onaylanan 2021 Konsolide Finansal Raporlar da bu tabloyu teyit ediyor.

Prometeon Tyre Group Genel Müdürü Roberto Righi, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Prometeon Tyre Group olarak belirsizlikler ve oynaklıklarla şekillenen bir pazar senaryosunda yaklaşık 8.000 çalışanımızın her birinin emeği sayesinde 2022’ye kendi ekonomik ve finansal sağlamlığımızı bir kere daha teyit etmemizi sağlayan sonuçlarla girdik. Tüm paydaşlarımızla iş birliği içinde çalışarak zorlayıcı dış koşullara rağmen sürdürülebilir büyüme yolunda ilerleyebildiğimizi teyit ettik.”

Prometeon, 2021 yılında tüm ana pazarlarında payını büyütürken hem gelir artırmaya hem maliyet düşürmeye odaklı girişimleri sayesinde marjlarını önceki yıllar seviyesinde tutmayı başardı. Global lastik pazarı önceki yıla göre yaklaşık yüzde 8 oranında büyürken PTG bu senaryoda pazardan daha fazla büyüyerek adet bazında hacmini yüzde 15’in üzerinde artırdı.

Değişim pazarında ekonomik faaliyetin ve taşımacılık sektöründeki talebin gösterdiği güçlü toparlanma ile birlikte küresel talep yüzde 10 arttı. Prometeon Tyre Group özellikle Avrupa’da ve Amerika kıtasında hacmini önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 oranında artırdı.

Orijinal ekipman pazarı ise özellikle Çin’deki talep düşüşüne bağlı olarak 2020’ye kıyasla küçülürken dünyanın geri kalanında 2020’deki daralmanın etkilerinden kurtulan talep yüzde 20’den fazla arttı. PTG, dünyanın en önemli ticari araç üreticileriyle iş birlikleri sayesinde önceki yıla göre hacimde yaklaşık %40 büyüme kaydetti.

2021 finansal veriler

Şirket gelirlerinde görülen güçlü artış, yükselen talep trendi ve özellikle üçüncü çeyrekten itibaren hammadde ve taşımacılık maliyetlerindeki artış fiyatlardaki düzenleme ile desteklendi. İhtiyatlı maliyet yönetimi ve kârlılığı maksimize etmek için yürütülen sürekli çalışmalar sonucunda FAVÖK marjı yaklaşık %13 seviyelerinde korundu. Şirket böylece FAVÖK tutarını 2020’ye kıyasla 20 milyon Euro’dan fazla artırabildi.

Prometeon toplam cirosunu organik büyüme, adet (+ %15) ve fiyat/karma (+ %15) artışlarının olumlu etkisi ve döviz kurlarının kısmi olumsuz etkisi ile 2020’ye göre %21,8 artırarak 1.110,6 milyon Euro’ya çıkardı. Ciro, döviz kurunun olumsuz etkisinin güçlü olarak hissedildiği (%18) 2019 yılına kıyasla da yüzde 3,2 arttı.

2020’de 123,8 milyon Euro ve 2019’da 132 milyon Euro olan FAVÖK, 2021’de 143,7 milyon Euro’ya ulaştı. 2020’de 2,7 milyon Euro ve 2019’da 7,9 milyon Euro olan net dönem karı ise 2021’de 17,4 milyon Euro oldu.

Net Finansal Pozisyon, faaliyet sonuçlarının ve işletme sermayesinin özellikle stok seviyesindeki ve tahsilat yönetimindeki optimizasyonu sayesinde 2021 yılında 407,3 milyon Euro’ya ulaşarak, 2020’deki 454 milyon Euro ve 2019’da 474 milyon Euro’ya kıyasla güçlü iyileşme gösterdi. 258 milyon Euro tutarında ortaklara borç içeren, net tutarı yaklaşık 150 milyon Euro olan finansal pozisyon grup FAVÖK değerinin biraz üstünde kapandı.

Türkiye’de üretim kapasitesi artacak

Pandeminin etkileri hissedilmeye devam etse de 2021, tüm Prometeon Tyre Group fabrikalarının maksimum üretim kapasitesi doygunluğuna ulaştığı ve satış büyümesi elde ettiği bir yıl oldu.

Şirketin en yeni ve en büyük Araştırma ve Geliştirme Merkezi Eylül ayında Türkiye’de açıldı. İzmit fabrikasının içinde yer alan merkez, 15 milyon $ tutarındaki yatırımın sonucunda hayata geçti.

Aralık ayında 350 milyon Euro tutarında bir Sürdürülebilirlik Koşullu Kredi sözleşmesi imzalandı. 200 milyon Euro tutarında vadeli kredi ve 150 milyon Euro tutarında farklı döviz opsiyonlu döner kredi tahsisinden oluşan üç yıl vadeli kredinin bir yıl uzatma opsiyonu bulunuyor. Söz konusu kredi, mevcut borçların yapılandırılması ve yeni yatırımlar da dahil olmak üzere iş ihtiyaçlarının finanse edilmesi için kullanılacak. Kredinin fiyatlandırılması, grubun benimsediği sürdürülebilirlik politikalarına bağlı olacak.

ZF Aftermarket Türkiye’de İki Önemli Atama ZF Aftermarket Türkiye’de İki Önemli Atama

Dördüncü çeyrekte ise Türkiye’deki üretim kapasitesinin artırılması onaylandı. EMEA bölgesindeki satış büyümesini desteklemek amacıyla fabrika kapasitesinin 1,8 milyon adedin üzerine çıkarılmasının maliyeti 2021-23 arasındaki üç yıllık dönemde 40 milyon ABD Doları’nı aşacak.

2022’de hedefler daha da büyüyor

2022 hedefleri arasında cironun ve FAVÖK’ün daha da büyütülmesi yer alıyor. Ayrıca hem üretim kapasitesinin hem de üretim tesisleri ve süreçlerinde verimliliğin artırılması için daha fazla yatırım yapılması bekleniyor.

2022’nin ilk aylarında yeni nesil 02 Serisi premium lastikler lanse edildi ve PTG’nin WorldSBK’nin Resmi Sponsoru olduğu çok yıllık sponsorluk anlaşması açıklandı.

Pirelli markalı yeni nesil premium lastikler Mart ayında tanıtıldı. Bu lastikler, dört yıl süren yoğun çalışmalar ve 180 milyon kilometrelik yol testleri sonucunda doğdu. Beş ürün grubu Nisan ayından itibaren EMEA bölgesi genelinde satışa sunuldu. Uzun yol lastiği yakıt tüketimi açısından A derecelendirmesi aldı. Tüm 02 Serisi lastiklerinde yer alan ve Prometeon Mühendisliği anlamını taşıyan “Prometeon Engineered” yazısı, Prometeon Tyre Group’un tasarım ve üretim yetkinliğini ve teknolojik inovasyondaki başarısını teyit ediyor.

Prometeon Tyre Group, Nisan başında ilk uluslararası sponsorluğunu duyurdu. Promoteon, çok yıllık bir sözleşme ile WorldSBK (FIM Superbike) Dünya Şampiyonası’nın Resmi Sponsoru oldu. WorldSBK’nin sponsorluk için seçilme kararında markanın inovasyon, teknoloji ve performans arayışı gibi değerlerini paylaşması belirleyici oldu. PTG, şampiyonanın 10 ülkede gerçekleştirilecek 12 etabında pist kenarında kendi markasıyla yer alacak.

Editör: Akın Öcal