Hem iş hem de bireysel kullanıcılarıyla off-road ve yol kabiliyetleriyle hafif ticari araç endüstrisinin en ilgi çekici alanı pick-up dünyasında önemli gelişmeler yaşanıyor. Sayıları artan ortak platform modelleri, elektrikli sürece geçiş ve son döneme damgasını vuran tedarik sorunları tüm dünyada pazarı yeniden şekillendiriyor.
Kuzey Amerika pazarının aksine Avrupa pick-up pazarında adetler binek modellere göre oransal olarak düşük kalsa da son yıllarda yıllık yaklaşık 120-150 bin adet araç satılıyor.  


Geçtiğimiz dönemde Avrupa pazarındaki pick-up satışlarını durdurarak farklı bölgelere yoğunlaşacaklarını açıklayan iki Japon markasının bu stratejik hareketlerinde ne kadar ilerleyecekleri ve bunun pazarı nasıl etkileyeceği merak ediliyor. 
Avrupa pick-up pazarının yıllardır lideri olan Ford Ranger’ın yanı sıra Toyota Hilux, bu süreçten en olumlu etkilenen markalar olarak öne çıkıyor. Son yıllarda pazarda olmayan ancak bu yıl tanıtılan ve 2023’ün ilk dönemlerinde satışa sunulması beklenen Volkswagen Amarok’un da Avrupa pazarda yeniden güçlü konumuna ulaşması bekleniyor. Türkiye ve İngiltere gibi pazarlarda önemli satış rakamlarına ulaşan Isuzu D-Max de 2 yıl önce yenilenen yapısıyla bu süreçte Avrupa pazarındaki payını arttırmayı hedefliyor. 


Rekabette model sayısı azalıyor
2023 yılında Avrupa pick-up pazarının ana oyuncuları büyük ihtimalle yeni jenerasyonuyla Ford Ranger, Toyota Hilux, Ranger ile aynı platformda yükselen yeni Volkswagen Amarok, Isuzu D-Max modellerinden oluşacak. 2022’de elektrikli pick-up modelini Avrupa’ya tanıtan Çinli Maxus ve sınırlı sayıdaki ülkedeki satışlarıyla Ssangyong da pazardaki markalar arasında yer almaya devam edecek gibi görünüyor. 


Pick-up pazarından çıkan markalar
Geçtiğimiz 5-6 yıl içinde Avrupalı otomotiv üreticilerinden Mercedes-Benz, X-Class ile Fiat ise Fullback modelleriyle pick-up pazarına girmelerine rağmen satışlar devam ettirilmedi. Renault ise Alaskan modeliyle Avrupa satışlarını şimdilik durdurmuş görünse de küçük pick-up modeli Oroch ile birlikte Latin Amerika pazarı ürün gamında yer almaya devam ediyor.
Pazar Türkiye’de de değişsecek 
Pazar yılına ve bulunabilirliğe göre genelde son birkaç yıldır 10 bin adedin üzerinde satış adetlerine sahip olan, ancak 20 bin adetlerin üzerini de zorlayan Türkiye pick-up pazarında 2021 yılında 11 bin 63 adet satış gerçekleşti. Önemli ölçüde kamu alımlarının yanı sıra SUV modelleriyle yarışan sürüş dinamikleri ve artan konfor özelliklerine ek olarak ticari araç olmasından kaynaklanan vergi avantajları bu talebin merkezinde yer alıyor. Geniş ve değişken coğrafi yapısıyla Türkiye, İngiltere ve Almanya ile birlikte ortalamada Avrupa’nın en büyük 3 pick-up pazarı arasında yer alıyor. 
Son yıllarda Türk pick-up pazarında en çok satılan model Mitsubishi L200’ün yeni jenerasyonunda Nissan Navara ile aynı platforma geçmesi bekleniyor. 


Avrupa’yla beraber Türk pazarından da çıkması beklenen pick-up modellerinin pazardaki diğer modelleri nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Toyota Hilux’un pazardaki pozisyonunu güçlendirdiği Türkiye’de, tedarik sorunlarını aşan markaların satışlarını arttırması beklenirken satışta olduğu son döneme kadar talep gören Volkswagen Amarok’un yeni nesliyle geri dönüşü de pazarın şekillenmesinde etkili olması bekleniyor. 

Uluslararası Pick-up Ödülünü (IPUA) Ranger ve Amarok Kazandı Uluslararası Pick-up Ödülünü (IPUA) Ranger ve Amarok Kazandı


Dünyanın en büyük pick-up pazarı ABD
Başta yıllık neredeyse 2,5 milyon adetlik dünyanın en büyük pick-up pazarı olan ABD pazarına geleneksel modellerden daha küçük modeller girerken seri üretimden çıkan elektrikli pick-up modelleri de beklenenden daha olumlu bir ilgiyle karşılaştılar. Tamamen batarya elektrikli pick-up pazarında start up girişimi olmasına rağmen aldığı önemli yatırımlarla üretime başlayan Rivian’ın R1T ve pazarın lideri Ford’un F150 Lightning modelleri Hummer EV ile birlikte elektrikli segmentin ilk oyuncuları oldular.
Stellantis Grubu’nun ABD pazarındaki güçlü oyuncusu RAM ise bu yıl içinde yaptığı açıklamayla tamamen elektrikli RAM 1500 BEV’i 2024 yılında yollara çıkaracağını bildirdi. Chevrolet de elektrikli Silverado modeli için 2024 yılını işaret etti.
Modeller yenileniyor 


Enerji fiyatlarındaki yüksek trend, çevre hassasiyeti ve elektrikli dönüşümle birlikte Amerika pazarında kompakt modellerin sayısında artış yaşanıyor. Ford, Maverick isimli kompakt hibrit pick-up modelinin satışlarına başlarken Hyundai de küçük pick-up modeli Santa Cruz’u pazara geçtiğimiz yıl sunmuştu. 2 yıl önce de Jeep, Gladiator ile ABD pazarına göre kompakt sayılabilecek modelini tanıtmıştı. Toyota ve Honda gibi Japon markaları da bu süreçte Kuzey Amerika pazarında orta segmentte yeni ve daha verimli modellerini tanıtmaya hazırlanıyorlar. 


Bu yaz itibarıyla elektrikli araçlar için sağlanan vergi teşviki ve neredeyse elektrikli araç pazarındaki bütün oyuncuların yakın gelecekte pazara sunacakları elektrikli modelleriyle ilgili çıkan haberler bu alandaki güçlü değişime işaret ediyor.
 

Editör: Akın Öcal