Sıfır emisyonlu ve bağlantılı araçlarla birlikte hafif ticari araçları da şirket gelişiminin merkezine koyan Stellantis, yenilenen ve elektrikli kompakt, orta boy ve büyük hafif ticari araçlardan oluşan belki de dünyanın en kapsamlı araç tanıtımını Almanya-Russelsheim’de gerçekleştirdi. 

Tüm hafif ticari araçlarını aynı anda güncelleyerek tanıtan Peugeot, bu modellerin elektrikli versiyonlarını da yeni güç aktarma ve verimlilik teknolojileriyle yeniledi. 

Yeni Peugeot Partner
PEUGEOT'nun elektrikli kompakt hafif ticari araç modeli E-Partner 2023 yılında Avrupa elektrikli hafif ticari araç segmentinde lideri oldu. Yeni tasarımı ile daha ergonomik ve kalite hissi güçlenmiş ön konsola sahip olan Yeni Partner, yeni 10 inç yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı da içeren gelişmiş i-Cockpit ile diğer platform kardeşlerinden ayrışıyor. Önde ve arkada toplam 12 sensöre sahip olan Partner, Otoyol Sürüş Asistanı, otonom sürüşe doğru ilk adım olarak, uyarlanabilir hız sabitleyiciyi dur-kalk, şerit ortalama yardımcısı ve trafik sıkışıklığı yardımcısıyla birleştiriyor. 

Yeni Partner’de, verimli BlueHDi 100 HP ve 130 HP dizel motor seçenekleri kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca modelin elektrikli E-Partner 340 km elektrikli menzile sınıfının en yüksel menziline sahip.


  
Yeni Peugeot Expert
Peugeot’nun orta segment ticari modeli Expert, 11,3 m dönüş çapı ve 1,90 m yükseklikle şehir içinde pratiklik ve  6,6 metreküpe varan yükleme hacmiyle verimli operasyon vaat ediyor. 

Özellikle, genişleyen saklama alanları, akıllı telefon ve tablet taşıyabilecek şekilde tasarlanan bardak tutucular, araç ergonomisinde iyileştirmeler sağlanmış.  Yeni Expert’te tamamen dijital standart olarak siyah beyaz opsiyon olarak ise renkli 10 inçlik gösterge paneli bulunuyor. Ayrıca yine orta konsolda opsiyon olarak yine 10 inçlik dokunmatik ekran bağlantılı hizmetlerin ve bilgi eğlence teknolojilerinin merkezi oluyor. 

Yeni Peugeot Expert’de panelvandaki kör noktaları azaltarak güvenliği arttıran iki kameralı dinamik görüş sistemi dikkat çekiyor. 

Yeni Expert’de Sürüş Yardımı Paketi, sürücüsüz sürüşe doğru atılan ilk adımlar arasında yer alıyor. Sürüş Yardım Paketi, uyarlanabilir hız sabitleme işlevini, dur-kalk, şerit ortalama yardımcısı ve trafik sıkışıklığı yardımcısıyla birleştiriyor. Trafik sıkışıklığında, örneğin 30 km/s’ye kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor. 

Bu teknolojinin kullanılabilir hale gelmesinde ve manevra kabiliyetini artırmak için hidrolik direksiyon artık elektro-hidrolik yerine tamamen elektrikli hale getirilmiş.

Yeni Peugeot Expert’de, farklı güç alternatiflerine sahip BlueHDi dizel motorlar 6 ileri manuel şanzımanla birlikte 140 HP sunulurken, 8 kademeli otomatik şanzımanla 180 HP sunuluyor.

Modelin elektrikli versiyonu elektrikli Peugeot E-Expert ise  50 veya 75 kWsa batarya seçeneğiyle 350 kilometreye kadar menzil sunuyor.

Yeni Peugeot Boxer 
Modern teknolojilerle güncellenen Peugeot’nun büyük vanı Boxer’ın dış tasarımında değişiklikler daha çok ön ızgara ve tamponlarda yoğunlaşmış. Yeni logo ve ızgarayla birlikte darbe korumasını artırmak için güçlendirilirken alt kısım ve yeni LED farlar, ön tarafta dikkat çekiyor. Yine dış tasarımda, arka aydınlatma grubunun da yenilendiği görülüyor. Yeni Boxer’ın yolcu kabininde ön konsol, yeni bir dijital gösterge paneli ve geniş merkezi ekranla geliştirilmiş. Araçta, direksiyon, şanzıman kumandası ve kapı panelleri de yenilenmiş.  

Doblo’dan Ducato’ya FIAT’ın Ticarileri Yenilendi Doblo’dan Ducato’ya FIAT’ın Ticarileri Yenilendi

Elektrikli hidrolik direksiyon, elektrikli park freni, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, anahtarı cebinden çıkarmadan aracı kilitleme, kilitleri açma günlük işlerde pratiklik sağlamak üzere araca eklenmiş. 

360 derece park radarı, yeni aracın kenarlarına yerleştirilmiş 14 veya 16 sensörden oluşuyor ve çevredeki engellerin yakınlığını merkezi ekranda gösteriyor. 

Yeni Peugeot Boxer’da en önemli değişiklik olarak ise değişen dizel motor olmuş.  Stellantis çatısı altında farklı modellerde kullanılan 2.2 litrelik dizel motor, grubun büyük vanlarına uygun geliştirilerek 140 HP ve 180 HP olmak üzere iki güç seçeneğiyle ilk defa Yeni Peugeot Boxer’da ve platform kardeşlerinde sunulmaya başlanmış. 

Bu motora sahip aracımızla yaptığımız test sürüşünde  40 kilometrelik mesafede 100 kilometrede 6,5 litrelik akaryakıt tüketim değerini gördük. Herhangi bir hibrit sistemle desteklenmeyen bu tüketim değerinin önümüzdeki 0 emisyonlu sürece geçişte modelin en önemli referans noktalarından biri olması bekleniyor. Tek sürücü ve 400 kilogramlık yük gerçekleşen test sürüşümüzde 2.2 litrelik dizel motor yeni 6 ileri manuel şanzımanla eşleşmişti. 

2 ton taşıma kapasitesine ulaşan Yeni Boxer'ın 180 beygir gücüne sahip dizel versiyonunda ilk kez 8 kademeli otomatik şanzıman seçeneği de sunulacak. 
 

Editör: Akın Öcal