Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen otoyollarda hızların yeniden düzenlemesiyle ilgili süreç netleşmeye başladı. İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderdi. Yeni düzenleme 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.  

Eurotürk Lojistik 20 Tırsan Tenteli Treyler Aldı Eurotürk Lojistik 20 Tırsan Tenteli Treyler Aldı

Otoyolda hız limitlerinde saatte 10 ve 20 kilometreye kadar artışlar yapılan yeni düzenleme 1 Temmuz’dan geçerli olacak.  Farklı otoyollarda farklı hız limtilerinin uygulanmaya başlayacak olması da yeni düzenlemeyle birlikte hayatımıza giren yeniliklerden olacak.

Otoyollardaki yeni hız düzenlemesine göre, Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s'ye çıkacak.

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

Ticari araçlarda değişiklik yok

Otomobil dışındaki araçların hız sınırlarında değişiklik yapılmadı. Hız sınırları daha önceden olduğu gibi minibüs ve otobüs için 100 km/saat, kamyonetler için 95 km/saat, panelvan için 110 km/saat, kamyon için 90 km/saat, motosiklet için 100 km/saat olarak uygulanmaya devam edecek.

Editör: Akın Öcal