Yılın ilk yarısında 6 metreden 18,75 metreye kadar uzanan elektrikli otobüs ailesinin lansmanını yapan Otokar'ın elektrikli otobüslerinin yeni adresi Romanya oldu. Türkiye'nin yanı sıra dünyanın 50’yi aşkın ülkesine araçlarını ihraç eden Otokar, Romanya’nın Mogoşoaia Belediyesi’nin elektrikli otobüs ihalesini kazandı. Sözleşmesi imzalanan ihale kapsamında Otokar, 12 adet elektrikli e-KENT otobüsünün teslimatını 2023 yılı içinde yapacak. Otobüsleriyle şehrin elektrikli dönüşümünde rol oynayacak olan Otokar, araçların 9 yıl satış sonrası hizmet ve bakımını da üstlenecek.

e-KENT’in test edildiği Almanya, İspanya, İtalya, Fransa başta olmak üzere Avrupa genelinde yolcular, otobüs şirketleri ve belediyeler tarafından büyük beğeni kazandığını söyleyen Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman, şirketin elektrikli otobüs alanında iddiasını artırdığını belirtti.

IVECO BUS Türkiye’de Ürün Gamını Çeşitlendiriyor IVECO BUS Türkiye’de Ürün Gamını Çeşitlendiriyor

Otokar'ın değişen müşteri ihtiyaç ve beklentilerini küresel ölçekte yenilikçi teknolojiler ile karşıladığına dikkat çeken Erman, "Kendi teknolojimiz ile rekabet gücü yüksek, çevreci araçlar geliştiriyoruz. On binlerce aracımız dünyanın dört bir yanında 50’den fazla ülkede hizmet veriyor. 5 ay önce lansmanını yaptığımız 6 metreden 18,75 metreye kadar uzanan yeni elektrikli otobüs ailemiz Türkiye'de ve Avrupa'da büyük beğeni topladı. Kullanıcılarımız ürünlerin sıfır emisyona sahip, sessiz araçlar olmasının yanı sıra taşıma gücü yüksek ve toplam sahip olma maliyetinin düşük olmasına önem veriyor. Otokar’ın elektrikli otobüs ailesini geliştirirken bu ihtiyaçları odağımıza aldık, geleceğin beklentilerine uygun ideal bir ürün ailesi oluşturduk " dedi.

Otokar ihracattaki iddiasını elektrikli modellere taşıyor

Farklı güzergahlar için geliştirdikleri farklı uzunluk ve kapasiteli araçların Avrupa'daki otobüs işletmecileri ile operatörlerin kısa sürede ilgisini çektiğini belirten Kerem Erman, "Sürdürülebilirlik ve çevre odaklı yaklaşımlarıyla  toplu ulaşımda alternatif yakıtlı araçlar dönüşümü başlatan ülkelerde yollarda olmaktan mutluyuz. Otokar olarak ihracattaki iddiamızı elektrikli otobüs ailemizle artırıyoruz. Toplu ulaşımda yeni bir dönem başlatacak olan e-KENT’lerin Mogoşoaia halkına hayırlı olmasını diliyoruz” açıklamasını yaptı.

Tek Şarjla 300 kilometre menzil

Lansmanından günümüze binlerce Avrupalı tarafından deneyimlenen e-KENT, Otokar Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilerek farklı batarya kapasite seçenekleriyle sunuluyor. Otobüsün Li-ion NMC bataryaları, hızlı ve yavaş şarj özelliklerine sahip ve tam şarjla topografya ve kullanım profiline bağlı olarak 300 kilometre üzerinde menzil sağlıyor.

Editör: Akın Öcal