Dev Otobüs ve Treyler Üreticisi İflas Etti Dev Otobüs ve Treyler Üreticisi İflas Etti

Geçtiğimiz yıl Territo U aracı ile BIG SEE Awards 2021’de ve European Product Design Award’da farklı ödüllere layık görülen Otokar, bu yıl da tasarımdaki başarısını tescilledi. Otokar,  yaratıcılığı keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla her yıl Avrupa’da düzenlenen tasarım yarışması BIG SEE Awards 2022’den ödülle döndü.

Otokar’ın Ticari Araçlar Endüstriyel Tasarım ekibi tarafından Türkiye’de tasarlanan ve tamamı Otokar mühendisleri tarafından üretilen Kent Körüklü otobüsünün BRT versiyonu ve elektrikli otobüsü Kent Electra, ürün tasarımı dalında “Mobilite” kategorisinin kazananları oldu. Bu yıl 22 jüri üyesinin yer aldığı BIG SEE Awards'ta 21 ülkeden 6 kategoride yüzlerce ürün yarıştı. Otokar daha önce Avrupa pazarı için geliştirdiği Territo otobüsü ile bu ödüle layık görülmüştü.

Otokar, geçen yıl Avrupa turuna çıkan elektrikli otobüsü Kent Electra ile büyük beğeni toplamıştı. Şehir içi ulaşımda daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme giderleri ve daha yüksek verimlilik vadeden Kent Electra, tam şarjla topografya ve kullanım profiline bağlı olarak 300 kilometre üzerinde menzil sunabiliyor. Özgün tasarımının yanı sıra üst düzey konforu, sahip olduğu teknolojiler ve güvenlik çözümleriyle de ön plana çıkan araç, geniş iç hacmi ile yolcuları için daha iyi görüş ve konfor sunuyor. 

Özgün dış görünümüyle yoğun şehir içi ulaşımına yeni bir soluk getiren Kent Körüklü BRT versiyonu, geniş iç hacmi, yüksek yolcu taşıma kapasitesi, en ince ayrıntısına kadar düşünülen konfor detayları ve keskin tasarım çizgisiyle ön plana çıkıyor. Lansmanından kısa süre sonra ihraç edilen araç, önde, arkada ve ortada bulunan geniş çift kapıları ile tüm kullanıcılar kolay ve rahat bir şekilde binip inmelerini sağlıyor. Büyük şehirlerin toplu ulaşımı için tasarlanan araçta yolcuların olduğu kadar sürücüsünün de konforu için tüm detaylar yer alıyor. Otokar’ın yenilikçi tasarım anlayışını yansıtan araç, 164 yolcu taşıyabiliyor.

Editör: Akın Öcal