Otokar, İstanbul’da düzenlenen Busworld Turkey 2022’ye 6 metreden 19 metreye uzanan farklı uzunluklardaki elektrikli otobüs ailesini ilk kez sergiledi. Fuarın en yoğun stantlarından biri olan Otokar, 6 metrelik otobüs ailesi CENTRO ve 19 metrelik körüklü otobüsü e-KENT’i de tanıttı. Otokar, bu yılki fuarda toplam 5 farklı aracını ziyaretçilerle buluştururken Otokar Genel Müdürü Basri Akgül, basın toplantısında konuştu.

Elektrikli otobüsleriyle daha temiz bir çevre ve sessiz bir trafik ortamı sunduklarını açıklayan Akgül, Türkiye’de AR-GE için en büyük yatırım yapan marka olarak yeni araçlar geliştirmeye devam ettiklerini kaydetti.

CENTRO ve e-CENTRO

Otokar, e-CENTRO’da hatlı taşımacılık alanında "Efsane" kabul edilen minibüslerin 1970’li yıllarına ait tasarımına da gönderme yapıyor. Otokar’ın yeni ürün ailesi CENTRO’nun elektrikli modeli e-CENTRO, kompakt boyutlarıyla tarihi alanlar, dar sokaklı turistik şehirler ve sıfır emisyon bölgeleri için çevreci ve ekonomik çözüm olarak ön plana çıkıyor. Otobüs 6 ve 6,6 metrelik olmak üzere iki farklı uzunlukla pazara sunuluyor. 6,6 metre uzunluğundaki e-CENTRO’nun 200 kW maksimum güç ve 1200 Nm maksimum torka sahip elektrikli motoru, en dik rampalarda bile performansından ödün vermiyor. Hafifliği ile dikkat çeken otobüs, düşük işletme maliyetleriyle toplu taşıma operatörlerinin toplam sahip olma maliyetini düşürüyor. Tabana yerleştirilmiş bataryalar sayesinde geniş ve ferah bir iç hacme kavuşan araç 32 yolcu taşıyor. Otobüsün 110 kW Li-ion NMC bataryaları 1,5 saat gibi hızlı bir sürede şarj oluyor, tek şarjla 200 km menzil sunuyor. Ayrıca rejeneratif frenleme özelliği sayesinde şehir trafiğinde yapılan frenleme ve yavaşlamalardan yüzde 25 oranında enerji geri kazanımı sağlanıyor. Alçak tabanlı e-CENTRO engelli yolcu ve bebek arabalı yolcular dahil herkes için konforlu bir taşımacılık sunuyor.

e-KENT

Otokar, çevre dostu sıfır emisyonlu, yüzde 100 elektrikli otobüs ailesi e-KENT’in yolcu yoğunluğu yüksek büyükşehirler için geliştirdiği 19 metre körüklü versiyonunu ilk kez Busworld 2022’de sergiliyor. Otokar’ın 12 metrelik elektrikli e-KENT otobüsü geçtiğimiz aylarda İtalya, İspanya, Almanya, Romanya gibi pek çok farklı Avrupa ülkesinde farklı otobüs şirketleri ve belediyeler tarafından denenmişti. Otokar, körüklü otobüsünü özellikle yolcu sayısının yüksek olduğu metropoller için geliştirdi. Körüklü e-KENT uzunluğuna rağmen yüksek manevra kabiliyeti sunan körüklü yapısı ile dikkat çekiyor. Yüksek yolcu kapasitesi, geniş iç hacim sunarken dört adet geniş ve metro tipi elektrikli kayar kapılar yolcuların araç içerisine hızlı iniş-binişlerine imkan sağlıyor. e-KENT’te 350, 490, 560 kWh gibi farklı batarya kapasite seçenekleri sunuyor. Otobüsün Li-ion NMC bataryaları, hızlı ve yavaş şarj özellikleriyle dikkat çekiyor. Körüklü e-KENT farklı şarj opsiyonları sayesinde ister garajda ister pantograf tipi şarj özelliğiyle de yol güzergahında hızla şarj edilebiliyor.

Geleceğin şehirlerine verimli ve akıllı çözümler sunan e-KENT’in modern ve dijital göstergesinden otobüsün anlık enerji tüketimi dahil birçok veri kolayca takip edilebiliyor.

Kamil Koç Otobüs Yatırımına Mercedes’le Devam Ediyor Kamil Koç Otobüs Yatırımına Mercedes’le Devam Ediyor

Editör: Akın Öcal