Otokar, 2021 yılını ve de İç Pazar Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül ve Otokar yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen çevrimiçi toplantıda paylaştı. 7 metreden 21 metreye kadar farklı uzunluktaki otobüsleri ile Türkiye'nin en geniş ürün gamına sahip olan Otokar, 2021’de 13'üncü kez Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu.

Geçen yıl Türkiye otobüs pazarının adetsel bazda yüzde 8’e yakın büyüdüğünü belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “2021 yılında şehirler arası otobüs pazarındaki daralmaya rağmen Türkiye’deki toplam otobüs satışları yüzde 8 oranında artış gösterdi. Geniş ürün gamımız, satış sonrası hizmetlerimiz, araçlarımızın yüksek ikinci el değeri ve markamıza duyulan güven ile bir kez daha sektörün ilk tercihi olduk. Faaliyet gösterdiğimiz segmentlerin toplamında pazar payımızı 2020’ye kıyasla dört puan artırdık. Türkiye’de satılan yaklaşık her iki otobüsten biri Otokar markalı oldu. Tüm mesai arkadaşlarımıza, iş ortaklarımıza, Otokar’ı tercih eden ve 13’üncü kez lider olmamızı sağlayan müşterilerimize teşekkür ederiz” dedi.

Haziran ayında başlayan normalleşme süreciyle birlikte turizm ve servis taşımacılığı segmentinde satışların önemli ölçüde arttığını, Otokar küçük ve orta boy otobüslerin pazarda ön plana çıktığını belirten Akgül, “Geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 5 büyüyen küçük ve orta boy otobüs pazarında ilk tercih yine Otokar oldu. 700’e yakın otobüs satışı gerçekleştirdiğimiz bu segmentte satılan her iki araçtan yaklaşık 1’i Otokar markasını taşıdı. Sultan Comfort ve Sultan Mega pazarın en çok tercih edilen araçları oldu” açıklamasını yaptı.

Atlas Ailesi 2 Yeni Modeliyle 15 Tona Ulaştı Atlas Ailesi 2 Yeni Modeliyle 15 Tona Ulaştı

İstanbul metrobüs hattına 100 Otokar geliyor

Toplantıda pandemiyle birlikte toplu ulaşım tercihlerinde önemli bir dönüşüm yaşandığını belirten Basri Akgül, şöyle konuştu: “Pandemi nedeniyle toplu taşıma araçlarında kapasitelerinin artırılması ihtiyacı doğdu. Belediyeler gerek pandemi ihtiyaçlarını karşılamak gerekse filolarını yenilemek amacıyla geçen yıl önemli alımlar yaptı. Pazar geçen yıla kıyasla yüzde 75’e yakın büyüdü. Türkiye’nin dört bir yanında ve dünyanın en büyük metropollerinde hizmet veren araçlarımızdan edindiğimiz tecrübeler ışığında ürettiğimiz araçlarımız en çok tercih edilenler listesinde yer aldı. 2021’de satılan her 2 belediye otobüsünden 1’i Otokar KENT oldu. Pazardaki payını en çok artıran firma Otokar oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir'de kazandığımız ihalelerle Türkiye'nin en büyük üç şehrinin otobüs tedarikçisi olduk. Önceki yıl aldığımız İzmir ESHOT siparişlerinin tamamını 2021 yılı içinde teslim ettik. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO’nun otobüs teslimatlarını 2021 yılı bitmeden gerçekleştirdik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İETT ile 100 adetlik metrobüs ihalesinin kazanan ismi olduk. İstanbul için özel olarak tasarladığımız metrobüs teslimatlarımızı bu yıl içinde partiler halinde gerçekleştireceğiz.”

Otokar Atlas satışları 500 adede yaklaştı

Yük taşımacılığına yönelik 8,5 tonluk Otokar Atlas’ın önceki yıl yenilenen tasarımı ve özelliklerinin pazarın beğenisini kazandığını belirten Akgül, yaklaşık 500 adet aracın satıldığını kaydederek, “Faaliyet gösterdiğimiz 8,5 tonluk kamyon pazarı 2020’ye oranla yüzde 50’ye yakın büyüdü. Kargo pazarındaki talep artışında Atlas kamyonumuz yüksek torku, güçlü motoru, üstün özellikleriyle ön plana çıktı. Bu alanda da pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Atlas’ın satışları 2020’ye kıyasla yüzde 64 arttı” dedi. Akgül, kısa zaman içinde Türkiye’ye yakın ülkelerde de Atlas kamyonlarının satışına başlayacaklarının da bilgisini verdi.

İhraç pazarları yeni ülkelerle genişliyor

Otokar’ın, 2021 yılında da Türkiye otomotiv ihracatına önemli katkı sağladığını belirten Akgül, “İtalya’dan Almanya’ya, İspanya’dan Fransa’ya hedef pazarımız olan Avrupa’da büyümemizi sürdürdük. Türkiye’de tasarlanan ve üretilen otobüslerimizin dünyanın dört bir yanında, metropollerde kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz. Slovakya’nın Bratislava şehrinden aldığımız 40 adetlik siparişin teslimatlarına başladık. Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu’dan aldığımız yüksek adetli siparişlerin teslimatlarını bu yıl tamamlayacağız. Alternatifli yakıtlı araçlar ve elektrikli otobüsler konusunda küresel rekabette önemli bir oyuncu olan şirketimiz, Ukrayna’nın yanı sıra Romanya ve Azerbaycan’dan  yüksek adetlerde doğalgazlı KENT CNG siparişi aldı. Araçların teslimatlarını yıl içinde tamamlayacağız.

IVECO Bus üretimi başladı

Geçen yıl IVECO BUS ile başlayan iş birliği anlaşmasına da değinen Akgül, bu anlaşma kapsamında. IVECO BUS otobüslerinin 12 metre solo otobüs modellerinin Türkiye’de üretilmesine yönelik faaliyetlerinin de ilerlediğini ve 2021 yıl sonunda üretim faaliyetlerinin başladığını vurgulayarak gelecekte anlaşmanın kapsamının genişleyebileceği bilgisini verdi.

Kent Electra’dan Avrupa turu

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül; Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs üreticisi Otokar’ın yeni nesil elektrikli otobüsü KENT Electra’yı Türkiye’de ve Avrupa genelinde tanıttıklarını, aracın gittiği tüm ülkelerde büyük beğeni kazandığını paylaşarak şunları ekledi: “Koronavirüs pandemisi sonrasında Avrupa'nın ilk yüz yüze düzenlenen otomobil Fuarı IAA Mobility 2021'de elektrikli Kent otobüsümüz 2 binin üzerinde ziyaretçiyi taşıdı. Yer aldığı organizasyonlarda dinamik, zarif, modern tasarımıyla dikkat çeken Kent Electra, düşük işletme giderleriyle dikkatleri üzerinde topluyor. 300 kilometre üzerinde menzil sunabilen aracımız, Almanya'nın yanı sıra Fransa, İtalya, İspanya, Romanya ve Benelüks ülkelerinde büyük beğeni topladı.”

Avrupa pazarı için özel geliştirilen Territo U, modeliyle ilgili de bilgi veren Akgül, “Şehirler arası, servis ve okul taşımacılığı gibi geniş bir kullanım alanı sunmak üzere Avrupa pazarına özel olarak tasarladığımız ve büyük beğeni toplayan otobüsümüz Territo U, BIG SEE Awards 2021 ve European Product Design Award ödüllerine layık görüldü” dedi.

Otokar küçük minibüs pazarına geri dönüyor

2022 yılında alternatif yakıtlı araçlarla ilgili yeniliklerin devam edeceğini ve iç ve dış pazarlarda büyüme hedeflerine devam edeceklerini kaydeden Akgül, küçük minibüs pazarına da yeniden gireceklerinin haberini vererek, “Yıllardır ülkemizde ve ihracat pazarlarından minibüsümüz ile ilgili heyecanlı bir bekleyiş var. Bu yıl bu bekleyiş sona eriyor. Tasarımıyla, özellikleriyle şehir içi taşımacılıkta rakipsiz bir aracı bu yıl satışa sunacağız. 2022, Otokar’ın yenilik yılı olacak” dedi.

Editör: Akın Öcal