Yenilenen hafif ticari araçlarını Opel’in merkezi Rüsselsheim’da tanıtan Stellantis Pro One, dünyanın en geniş kapsamlı ticari araç lansmanlarından birine imza attı. 

2017 yılından beri önce PSA grubunun bir parçası olan ve 2 yıldır Stellantis çatısı altında bulunan Opel/Vauxhall markalarının Türkiye’de satılan güncel hafif ticari araçları Combo, ve Vivaro’nun yanı sıra Türkiye’de satışta olmayan büyük vanı Movano’nun yüzde 100 elektrikli versiyonları da etkinlikte uluslararası basına tanıtıldı.  

Büyük orta ve küçük ticari araçlarda güç aktarma organlarından sürüş destek sistemlerine ve araç dinamiklerine kadar platform kardeşleriyle ortak özelliklere sahip olsa da araç ızgara Her model yeni dış ve iç tasarıma sahip olup tüm yeni Opel modellerini karakteristik marka yüzü olan Vizör süslüyor.
 
Yeni Opel Combo
Opel’in küçük van modeli Combo, özellikle aracın ön ızgara, farlar ve tamponda yapılan geliştirmelerle daha çevik bir görünüme sahip olmuş. Aracın kabininde de dijital gösterge, yeni 10 inçlik, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran ve daha fazla fonksiyon tuşunun eklendiği daha büyük tasarımlı yeni direksiyon yenilikleri tamamlamış. 

Ayrıca Combo, kompakt van segmentinde ilk defa gece sürüşlerinde veya olumsuz hava koşullarında görüşü önemli ölçüde iyileştiren, Intelli-Lux LED Matrix farlarla donatıldı. Bağımsız olarak kontrol edilen 14 LED hücresinden (her bir tarafta yedi adet) oluşan Intelli-Lux LED Matrix Far, diğer yol kullanıcılarını uzun fardan aydınlatma huzmesinden kesen etkin bir aydınlatma sağlıyor. Özellikle kentsel alanların dışına çıkılan yolculuklarda, matriz farlar ışık huzmesinin uzunluğunu ve dağılımını sürekli olarak ayarlıyor. Sistem, öndeki bir otomobilin farlarını algıladığında, LED’ler tek tek otomobili uzun far huzmesinden kesmek ve diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasını önlemek üzere kapanıyor. Sistem, diğer araçlardan herhangi bir ışık kaynağı algılamadığında LED’leri otomatik olarak tekrar açıyor.

Doblo’dan Ducato’ya FIAT’ın Ticarileri Yenilendi Doblo’dan Ducato’ya FIAT’ın Ticarileri Yenilendi

Yeni Combo, içten yanmalı versiyonlarında önceki modelde kullanılan BlueHDi 100 HP ve 130 HP dizel motor seçenekleriyle devam ediyor. 

Ayrıca Combo’nun elektrikli versiyonu da  340 km elektrikli menzile ulaşmış.“Eco”, “Normal” ve “Power” sürüş modları seçeneklerine sahip olan elektrikli Combo’da elektrikli güç-aktarma sistemlerinin daha da geliştirilmesinin yanında yeni Combo’da ilk kez düşük sıcaklıklarda batarya menzilini korunmaya yardımcı olan, yüksek verimli bir ısı pompası da kullanılmaya başlandı. Yeni nesil elektromotor 100 kW/136 HP güç ve 270 Nm tork sağlarken yeni Combo Elektrik’i, 130 km/s maksimum hıza ulaştırabiliyor.

Yeni Opel Vivaro
Opel’in en çok satan hafif ticari modeli olan Vivaro, Türkiye’de satılan diğer ticari modeli Combo gibi, Vizor marka yüzünü ilk kez hafif ticari araç segmentinde kullanıma sunuyor. Opel’in orta segment ticarisi Vivaro da yeni yüzüyle ve artan sürüş destek sistemleriyle 6,6 metreküpe varan yükleme hacmi, kompakt boyutlarıyla şehir için kullanım kolaylığı (11,3 m dönüş çapı ve 1,90 m yükseklik) ve gelişmiş güvenlik sistemleriyle dikkat çekiyor. 

Opel Vivaro'nun en önemli yeniliklerinden biri, Qualcomm Technologies Inc.'in Snapdragon Kokpit ve Otomatik Bağlantı Platformlarını esas alan yeni bilgi-eğlence sistemleri oldu. Gelişmiş grafikler, multimedya, Wi-Fi, Bluetooth ve 4G gibi bağlantı özelliklerini mümkün kılan bu sistemle birlikte Vivaro’nun günlük kullanım kolaylığını arttıran ön konsol ve orta konsoldaki kullanım alanı da genişletildi.

Ülkemizde henüz satışa sunulmayan elektrikli Vivaro’nun menzili de 350 kilometreye ulaşmış durumda.
 

Editör: Akın Öcal