IAA’nın düzenli katılımcılarından OKT Trailer, fuarda W tipi yatay silobas, vakum tankeri ve damperli silobas ürünlerine ek olarak odak noktasında çevre dostu, akıllı ve ergonomik yeni nesil tanker modeli ile ilgi çekti.  

Çevre hassasiyetinin ve emisyon değerlerinin hiç olmadığı kadar teknoloji sistemlerini etkilediği günümüzde ticari araç üreticileri kadar treyler üreticileri de bu alanda sorumluluk alıyorlar. Doğadaki en iyi aerodinamik yapıya sahip olan su damlası formundan ilham alınarak tasarlanan, OKT Aerodinamik Gıda Tankeri de hassasiyetler kullanım pratikliği düşünülerek tasarlanmış.

OKT Trailer bu yıl IAA’da ortak katılımcı olarak distribütörlük anlaşması yaptığı ve OKT ürünlerini Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da satışını yapmaya yetkili Lambrecht Trailers firması ile bir arada yer aldı. OKT Trailer kurumsal imajını destekleyen standında 60 metreküp damperli silobas, 39 metreküp w tip yatay silobas, 29.000 lt vakum tankeri ve Lamrecht’in ürettiği 53 metreküp yem silobasının birbirinden farklı özelliklerini ziyaretçilerine sunarken, “Trailer Innovation 2023” konsept tasarım ödülünü alan Yeni Nesil Aerodinamik Gıda Tankerinin tüm detaylarını açıkladı. 

Tasarım çizgileri ile sürüş esnasında hava sürtünmesini minimum seviyeye düşüren yeni nesil Aerodinamik Gıda Tankeri konseptini sunan OKT Trailer’in müşterilerini etkilemek istediği en önemli özellik, kullanımı kolay ürünler olduğu kaydediliyor. Araç üstü ekipmanların aerodinamik yapıyı bozmaması için rüzgarı arka tarafa iletecek şekilde bir form ile tasarlanan Aerodinamik Tankerde bulunan balıksırtı arka spoilar, aracın önünden arkasına doğru gelen rüzgâra yön vererek araç dinamiğini yükseltirken; araç altı difüzör kanalları ve tampon hava çıkışları araç altına giren hava basıncını düşürerek yol tutuşunu artırıyor. Sürücüsü için kullanıcı dostu ve mükemmel uyumu yakalamayı hedefleyen tanker aerodinamik yapıya sahip olması nedeniyle kamyona yakıt tasarrufu sağlayarak karbon emisyonunu düşürmeye yardımcı olmayı hedefliyor.

Tasarımında bütünsellik ön planda

Krone’nin Finans Partneri Quick Finans Oldu Krone’nin Finans Partneri Quick Finans Oldu

Araç üzerinde bulunan yürüyüş yolundaki korkular ve yürüyüş yolu üzerindeki mobil kontrol ile açılıp kapanabilen sürgülü korumalıklar ile gövdeyi daha bütünsel gösterecek tasarım elde edilmiştir. Gizlenmiş ve genişletilmiş yürüyüşü yolu ile korumalıklar hem aerodinamik yapıya uygun hem de kullanıcılarını daha geniş ve daha güvenli bir sistem ile buluşturuyor. Yeni nesil gıda tankerinin tekerleri üzerine kapatılmış tasarımıyla treyler modasını değiştirecek aerodinamik çamurluklar tekerleklere gelecek türbülansı yok ederek aynı zamanda estetik görünüm kazandırır, aracın arkasındaki üst kanatlar ve aracın tampon bölgesinde yer alan difüzör, rüzgârı disipliniz ederek treyler üzerinden hızlıca kayarak türbülansın araçtan uzaklaşmasını sağlar. Aynı zamanda bu kanatlar dengeleyici görev görerek treylerin karayolundaki akışını stabilize eder, yük taşıma esnasında aracın sallamamasını azaltır.

Değişen ve yenilenen teknolojiyle birlikte uzaktan yönetilebilir IoT ile gelişen, birbiri ile konuşan akıllı treylerlerin üretileceği döneme doğru ilerlenen bu dönemin gerekliliklerinden biri de telefon ile yönetilebilecek bir sistem. Bu ihtiyaca yönelik Yeni Nesil Aerodinamik Gıda Tankerinde yapılacak ilk değişiklik kullanım esnasında büyük kolaylık kazandıracak park ayaklarının indirilip kaldırılması ve üst koruma kapaklarının açılıp kapanması elektronik sisteme sahip olacak ve telefon uygulaması ile yönetilebilecek. Arkada bulunan dijital ekran sayesinde araç uydu ile haberleşecek ve bulunduğu ülke sınırları içerisinde kullanılan dilde aracın hızı, taşıdığı malzeme ve çeşitli uyarılar connected drive sistemi ile arka ekranda gösterilecektir.

Teknolojiye yapılan yatırımların ve dijitalleşme dönemi gereklilikleri kapsamında üretim süreçlerindeki ergonomik çalışmaların sonucu olarak Aerodinamik Gıda Tankeri; aerodinamik yapısı, estetik görünümü, elektrikli aksamı, çevre ve kullanıcı dostu kimliği ile dikkat çekiyor

Bu yıl pek çok ülkede distribütörleri bulunan OKT Trailer bu yıl Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da ürünlerinin satışını yapması için Lambrecht Trailers ile distribütörlük anlaşması yaptı.

50 yıldan bu yana treyler sektöründe çeşitli kuru dökme ürünlerin taşınması için ürünler tasarlayan Lambrecht Trailers; hayvan yemi peletleri, odun peletleri vb. gibi çeşitli topaklar, çamur ve sıvı atıkların taşınması için yarı römorklar ve özel ölçülere sahip dökme yük kamyonları üretiyor. Lambrecht Trailers; 53 mekteküp taşıma kapasitesine sahip yem silobasını sergiledi.

Editör: Akın Öcal