Türk otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 44 markayı temsil eden Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 36. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, seçim sonucu ODD'nin başkanlığını Toyota Türkiye Başkan ve CEO’su Ali Haydar Bozkurt'a devretti.

Bu yıl 36’ncısı düzenlenen Genel Kurul’da ODD’nin yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyelerinin seçimi de gerçekleşti. ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, ODD’nin 2021 faaliyetleri hakkında bilgi verirken, önce pandemi daha sonra tedarik sorunları ve hala etkisi hissedilen çip krizinin otomotiv pazarına olumsuz etkilerine vurgu yaptı.

Otomotiv iç pazarının sekiz yüz bin adet seviyesinin de altında kapandığını söyleten Erce, Türkiye otomotiv pazarında adetlerin sektörde 2015 yılında yakalanan bir milyon adetlik iç pazar seviyesinin altında kalmaya devam ettiğinin altını çizerek 2022 yılı tahminlerine göre geçen seneki iç pazar adetlerini yakalamanın büyük başarı olacağını söyledi.

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, ODD’nin aylık olarak yayınladığı raporları aktardı. Erce, derneğin kamu ile ilişkileri, gündemindeki sektörel çalışmalar, sektör paydaşları ile işbirlikleri, iletişim faaliyetleri, satış ve iletişim ödül töreni gibi çalışmaların yanı sıra, sektörel veri kaynağı haline gelen ODD Magma Data hakkında da güncel bilgileri paylaştı.

Genel kurulda Ali Bilaloğlu, iki dönem Başkanlık yaptığı Yönetim Kurulu faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “Yeni başkanımızın liderliğinde ODD’nin başarılarına nicelerini ekleyeceğine eminim. Yeni Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımı bir kez daha tebrik ederim” dedi.

Yeni Renault Master İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Renault Master İnceleme ve Test Sürüşü

Yeni ODD Yönetim Kurulu kimlerden oluşuyor?

ODD'nin 2022-2024 Dönemi Yönetim Kurulu, Başkan Ali Haydar Bozkurt olmak üzere Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı A. Şükrü Bekdikhan, Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, VW Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç ve Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel'den oluştu. Halil Karagülle, Zafer Başar, Emre Doğueri, Kağan Dağtekin ve Ilgaz Korkmaz ise Yönetim kurulu yedek üyeleri oldular.

ODD Denetleme Kurulu

ODD Denetleme Kurulu ise Altan Aytaç, Hakan Tiftik, Bülent Kılıçer'den oluştu. Denetleme Kurulu yedek üyeleri arasında Tansu Giz, Nurkan Yurdakul ve Haluk Helvacı yer aldı.

Editör: Akın Öcal