Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) değerlendirme toplantısında konuşan Ali Haydar Bozkurt, otomobil sahibi olmanın bir lüks olmaması gerektiğini söyleyerek, yüksek ÖTV’nin getirdiği olumsuz etkileri anlattı. Yüksek ÖTV’nin otomobile ulaşımı zorlaştırarak iç pazarda adetlerin düşük olmasına ve yeni üretim yatırımlarının da ülkeye gelmemesine sebep olduğunu kaydeden Ali Haydar Bozkurt, ÖTV yüzünden yaşlı araç parkı probleminin de arttığını belirterek, vergi yükünden dolayı ikinci el ihracatının da yapılamadığını ve yeni teknolojilere sahip araçların da Türkiye’ye gelmesinin zorlaştığını kaydetti.

Bozkurt, Türkiye otomotiv ekosisteminin Türk ekonomisine katkısına vurgu yaparak ÖTV oranlarında 10 yıllık kademeli bir indirimle çalıştıkları senaryoda her şekilde ülkenin kazanacağını açıkladı. Bozkurt, toplantıda Türkiye’nin yatırım yapmak için en uygun ülke olduğunun altını çizerek ÖTV indirimiyle hem  satışlarındaki KDV katkısıyla devlerin gelir kaybına uğramayacağını hem de araç sahibi olmanın kolaylaşması ve gelecek yatırımlarla 30 milyar dolar ihraç seviyesinden 50 milyar dolara çıkılabileceğini söyledi.  

ÖTV’nin kademeli olarak indirilmesiyle istihdamın da yüzde 50 oranında artma potansiyeli bulunduğunu ve gençleşecek araç parkıyla Türkiye’nin hedeflediği emisyon değerlerine de daha kolay ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Mercedes Elektrikli Sprinter’la Başarı Hikayesine Hazırlanıyor Mercedes Elektrikli Sprinter’la Başarı Hikayesine Hazırlanıyor

ODD artık ODMD oldu

Toplantıda otomotiv sektörünün evrilerek mobiliteye evrildiğini söyleyen Bozkurt, yaşanan bu gelişmlerle ODD olarak isim değişikliğine gittiklerini de açıkladı. Bozkurt, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) olan ismlerinin Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği olarak değiştirilmesinin oy birliğiyle kabul edildiğini düzenlenen toplantıda açıklandı. 

Editör: Akın Öcal