Dönüşen müşteri hizmetlerini elektrikli araçlar ve bağlantılı hizmetleriyle destekleyen Ford Trucks, yeni ve kapsayıcı Ford Trucks Care iş modelini 25 Nisan 2025 tarihinde İstanbul’da tanıttı.
Ford Trucks Care, kesintisiz bir hizmet noktası olarak ağır ticari araç müşterilerinin hem günümüzde hem de gelecekteki toplam sahip olma maliyetlerini iyileştirmeyi, filoların faydalı çalışma zamanını artırmalarını ve işlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ayrıca araçların operasyonda kalma sürelerini en üst seviyede tutmayı, gelişmiş filo ve araç yazılım servislerini müşterilerinin araçların toplam sahip olma maliyetlerine katkıda bulunacak şekilde hizmeti sunmayı hedefleyen Ford Trucks Care, markaya küresel rekabette de avantaj sağlayacak.  


Duman: “Artık ürünler kadar hizmetler de önemli”
Ford Trucks Care, lansmanında video bağlantı ile bir konuşma yapan Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Emrah Duman, 2022’de marka olarak bir rekorlar yılını daha geride bıraktıklarını, 2023 ilk çeyreğinde de bu başarıya devam ettiklerini kaydetti. 2023 ilk çeyreğinde Türkiye ağır ticari araç pazarında yüzde 31 Pazar payına ulaştıklarını açıklayan Duman, Avrupa’da Danimarka’da distribütörlük anlaşmasını yaptıklarını ve elektrikli kamyonun 2024 sonunda yollarda olacağını vurguladı. 
Otomotiv sektöründe artık araçlar kadar bu ürünleri tamamlayan hizmetlerin de önemli olduğunu vurgulayan Duman, “Ford Trucks Care ile bu anlamda müşterilerimize büyük fayda yaratacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Ares Logistics Filosu  50 Iveco S-WAY İle Büyüyor Ares Logistics Filosu  50 Iveco S-WAY İle Büyüyor


Ford Trucks Care sunumunu gerçekleştiren Ford Trucks Pazarlama Lideri Emine Coşkun ise Ford Trucks Care’in müşteriyi merkeze koyan, müşterinin markamızla olan deneyimini bütünleşik yaklaşımla ele alan bir model olduğunu kaydetti. Amaçlarının müşterilerini anlayarak onların beklentilerine uygun çözümler üretmek olduğunu belirten Coşkun, bu süreçte Türkiye ve Avrupa’dan 150 filo müşterisini dinlediklerini sözlerine ekledi. 
Coşkun sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut ve yeni devreye alınacak hizmetlerimizi belirlerken müşterilerimizle bir araya gelerek onların ihtiyaç ve önceliklerini anlamaya çalıştık, müşteri yolculuğunu yeniden tanımladık. Her bir ana hizmet başlığı kendi içinde müşterilerimize değer yaratırken, ana hizmetler kendi aralarında da bir araya gelerek müşterilerimiz için katma değerli hizmetler sunacak. Örneğin Yazılım ve Uptime bir araya gelerek veriden beslenen hizmetler sunarken, eMobilite ve Finans bir araya gelerek müşterilerimizin elektrikli araçlara dönüşümünü kolaylaştıracak.”
Markanın faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda kullanıma sunulan Ford Trucks Care beş ana iş kolunu kapsıyor:  
Yazılım
Operasyonları bütünsel bir yaklaşımla yönetmek, çalışma süresini artırmak ve maliyetleri düşürmek için bağlantılı araç sistemleri sağlıyor. 2028 yılından itibaren geliştirilmeye başlanan sistemler, olgunlaşma döneminde araçları akıllı telematik yazılımlarla, şarj yönetim yazılımıyla, donanım ve hizmetlerle eşleştirerek alınan verileri müşteri operasyonlarının optimize edilmesinde yalın bir şekilde kullanılabiliyor.
Uptime (Aracın operasyonda kalma süresi)
Araçların yolda tutulma süresinin en üst seviyede kalmasına destek olmak için motor, akü, hava ve benzeri kritik sistemleri gerçek zamanlı izleyerek yapılan ileri düzey analitik çalışmalar sayesinde arıza tahminleme modelleri çıkarıyor, araç servis planlamasını önceden yapabiliyor.
eMobilite
Elektrikli araçlar için şarj ürünlerini, şarj ağı ve üyeliği, şarj finansmanı ve yazılım çözümlerini kapsıyor. WAT Mobilite çözümlerinin de sergilendiği tanıtımda Ford Trucks araçlarına özel gereken donanım, kurulum ve yazılım yönetimi çözümlerini içeren kapsamlı filo şarj çözümü sunulduğu kaydedildi. 
Finans
Markalı kredi, finansal kiralama, kasko, elektrikli araç finansmanı, araç, servis, yazılım ve şarj konularında ihtiyaç duyulan tüm finansal çözümleri tek çatı altında topluyor.
Kişiselleştirme
Müşteri talepleri doğrultusunda araçların teknik ve görsel kişiselleştirmesini sağlıyor, araç içi ve dışı fonksiyonel aksesuar tasarım ve geliştirme çalışmaları gerçekleştiriyor. İhtiyaca özel tasarlanmış çözümler ve sürücülerin kendilerini özel hissetmelerini sağlamak için fonksiyonel markalı ürünler geliştiriyor.

Editör: Akın Öcal