Opel’in Yenilenen Hafif Ticari Araçları Türkiye’de Opel’in Yenilenen Hafif Ticari Araçları Türkiye’de

Orta segmentteki içten yanmalı motorlara sahip hafif ticari araç modellerinin yanı sıra elektrikli araçlarındaki yenilikleri Wiesbaden - Almanya’da özel bir organizasyonda tanıtan Mercedes Benz, yeni hafif ticari araç stratejisinin de ipuçlarını verdi. 

2026 yılında Mercedes Benz’in sadece elektrikli mimariyle tanıtılacak olan VAN EA platformuna kadar markayı taşıyacak olan süreçte özel kullanıma yönelik araçlarda daha lüks ve premium algının güçlendirilmesi esas alınıyor. Van Electric Architecture'ın (Elektrikli Van Mimarisi) kısaltması olan VAN.EA, Mercedes Benz’in orta ve büyük segmentteki tamamen elektrikli hafif ticari araç modellerinin ortak platformu olacak. 


Özellikle V-Class modelleri için daha fazla lüks algısı için tasarım ve kaliteli malzemeyle MBUX destekli yeni iç tasarımın yanı sıra konforu arttıran yeni donanımlar öne çıkıyor. Bireysel kullanım için ayarlanabilir için daha fazla alan, daha keskin dış tasarım detayları ve daha fazla güvenlik sistemleri Mercedes Benz’in orta segmentteki hafif ticari araç modellerini şekillendiriyor. 

Mercedes Benz’in bu segmentteki MPV modeli V-Class ve elektrikli versiyonu EQV, segmentin motokaravan modeli Marco Polo, Vito ve eVito, Almanya’da düzenlenen organizasyonda tanıtılan modeller arasında yer aldı. 


Mercedes Benz’in orta segmentteki hafif ticari araç modellerinin dış tasarımındaki değişiklikler ön tarafta yeni radyatör ızgarası ve tamponlarla daha keskin hale getirilen hatlar olurken, arka kısımda ise LED lambalar ve krom çerçeve detayları stratejide ifade edilen daha lüks kavramını destekliyor. Ayrıca V Class ve elektrikli versiyonu EQV’de 5 yeni özel renk ve 5 yeni alaşım jant seçeneği de dış tasarımı etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. 

V-Class ile limuzin ayrıcalığı 
Mercedes Benz V-Class modellerinin iç tasarımında direksiyondan başlayan ve aracın göstergesinden ana ekrana uzanan yeni iki adet 12,3 inçlik dokunmatik ekranın sağladığı geniş kokpit tasarımı öne çıkıyor. Fonksiyonların kontrolünün daha konforlu hale getirildiği artırılmış gerçeklik özelliğine sahip navigasyon ve 64 tona sahip iç aydınlatma seçeneğiyle sürücü tarafı geleceğin Mercedes MPV ve ticari araçlarının ipuçlarını veriyor. Exclusive, Avantgarde ve Style donanımlarıyla birbirinden ayrışan V-Class modellerinde ise yolcu bölümü konforun ötesine geçmiş durumda. Versiyonlarına göre 2 ve veya 3 sıra koltuk dizilimine ve sahip olan modeller VIP veya aile kullanımına göre şekillendirilebiliyor ve farklı yolcu ve bagaj hacimleriyle birbirinde ayrışıyor. Kokpitte kullanılan malzeme kalitesi, renk ve iç aydınlatma seçenekleriyle ve masaj yapan koltuklarından cam tavan özellikleri ise V Class modellerini rakiplerinden ileri bir konuma yerleştiriyor. 

Mercedes Vito’da MBUX standart oluyor
Mercedes Benz’in Türkiye’de en çok satan modeli Vito ve modelin elektrikli versiyonu eVito’nun dış tasarımında aracın önünde yere yakın ızgara ve daha güçlü bir görünüm sunan yeni tamponun yanı sıra arkada yeniden tasarlanan LED farlar ve koyulaştırılmış konturlar öne çıkıyor. Her ne kadar Türkiye’de en çok siyah renk tercih edilse de 5 yeni renk ve 3 yeni jant seçeneği dış tasarımı tamamlıyor. Vito ve V-Class modellerinin Türkiye'ye gelişinin de araçların Avrupa satışa çıkacağı 2024 yılında olması bekleniyor.

Mercedes Benz 2024 yılının ilk yarısında yollara çıkması beklenen yeni modelleriyle birlikte Vito’da ilk defa yeni özelliklere eklenen MBUX’i standart olarak sunmaya başlayacak. Vito’da 5,5 inçlik renkli gösterge paneli ve 10,25 inçlik dokunmatik ekran kişiselleştirilebilen MBUX’i destekleyecek. Kablosuz telefon şarjı, gece sürüşünde soluk arka aydınlatma, ilk defa yaklaşık 1,5 yıl önce tanıtılan baldır destekli konfor koltuklarla donatılan yeni Vito’da otomatik şanzımanla birlikte sunulan Distronic-aktif hız sistemi de geliştirilmiş durumda. Adaptif Cruise Control sistemlerinde kavşaklarda öndeki aracın şeritten ayrılması durumunda aracın hızla ivmelenmesine karşı kavşaklara yaklaşıldığı zaman otomatik olarak hızı azaltan Distronic, gerektiğinde yoldaki hız uyarılarını algılayarak otomatik olarak yol alabiliyor. Aracın çevresini 3 boyutlu olarak gösteren park asistanı da Vito’da öne çıkan özellikler arasında yer alıyor. 6,6 metreküplük yükleme hacmine sahip olan Mercedes Vito’da 6 hava yastığı standart olarak sunuluyor. 

Editör: Akın Öcal