Mercedes-Benz Türk Eğitim Grubu tarafından ‘Uzman Şoförler’ eğitimlerine ilk etapta büyük filo müşterilerinin baş şoförü ve eğitim sorumluları katılırken baş şoförlerin de kendi filolarındaki şoförleri eğitmesiyle programın daha fazla sürücüye ulaşması hedefleniyor.

Mercedes-Benz Türk, otobüs filo müşterilerinin baş şoförlerine verdiği ‘Eğitmen Kaptanlar’  eğitimlerinin ardından bu kez ‘Uzman Şoförler’ adını verdiği programla  kamyon şoförlerine eğitim verdi. Mercedes-Benz Türk Eğitim Grubu tarafından gerçekleştirilen eğitimlerle, şirketin büyük filo müşterilerinin baş şoförleri ve eğitim sorumlularının eğitilmesi; onların da kendi filolarındaki şoförleri eğitmesiyle çok daha fazla sürücüye ulaşılması amaçlandı. 

Eğitim sonrası yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu

DAF Filo Yönetimini PACCAR Connect'le Sağlıyor DAF Filo Yönetimini PACCAR Connect'le Sağlıyor

Eğitim kapsamında Actros sürücüleri, ilk olarak eğitim almadan önce bir yol testine çıkarıldı. Yakıt tüketimi ölçümlerinin alınmasının ardından şoförlere verilen teorik eğitim sonrasında ise şoförler aynı güzergahta tekrar yol testine çıktı. Eğitimin teorik aşamasında ekonomik sürüşe dair bilgi alan şoförler, pratik aşamasında ise öğrendikleri bilgileri kullanarak yaklaşık yüzde 10’a varan oranda yakıt tasarrufu sağladı. 

Uzman Şoförler’ eğitimleri kapsamında pratik eğitim bölümünde gerçekleştirilen final sürüşü, katılımcıların yeni kazandıkları sürüş becerilerini ekonomik ve mümkün olduğunca enerji korumalı olarak sergilemelerini sağlıyor. Eğitim uzmanlarının yönlendirmelerde bulunduğu sürüş boyunca, sürüşe dair detaylar kaydediliyor ve sonuçlar değerlendiriliyor.

Mercedes-Benz’in yeni sürüş felsefesinin filo müşterilerinin baş şoförleri ve eğitim uzmanları tarafından benimsenmesini amaçlayan “Uzman Şoför” eğitimleri teorik ve pratik olmak üzere iki aşamadan oluşuyor.  ‘Mercedes-Benz Türk’ün müşterilerinin şoförlerinin yararlandığı eğitimler belli periyotlarla devam edecek.

Editör: Akın Öcal