Kamil Koç Otobüs Yatırımına Mercedes’le Devam Ediyor Kamil Koç Otobüs Yatırımına Mercedes’le Devam Ediyor

Mercedes-Benz Conecto’nun hibrit modeli Mercedes-Benz Conecto hybrid, İstanbul’da gerçekleşen tanıtımla Türkiye'de satışa sunuldu. Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen araç, 15 Eylül 2022 tarihinde Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, Mercedes-Benz Türk Şehir İçi Otobüs ve Kamu Satış Grup Müdürü Orhan Çavuş ve basın mensuplarının katılımıyla Mercedes-Benz Türk Pazarlama Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.

Düzenlenen etkinlikte hoş geldiniz konuşmasını Mercedes-Benz Türk Kurumsal İletişim Müdürü Miray Kutlu Demirel yaparken Mercedes-Benz Türk Şehir İçi Otobüs ve Kamu Satış Grup Müdürü Orhan Çavuş ise araçla ilgili detayları verdi.

Emisyon değerleri konusunda değişen yasal gerekliliklerin içten yanmalı motorlarla karşılanmasının gün geçtikçe daha da zorlaştığına dikkat çeken Çavuş, şirket olarak hem yasal gereklilikler hem de karbon nötr gelecek vizyonları doğrultusunda yatırımlarını ağırlıklı olarak elektrikli araçlara yönlendirdiklerini açıkladı. Hoşdere Otobüs Fabrikasında üretilecek olan Mercedes-Benz Conecto hybrid’in de  bu çalışmalar sonucunda ortaya çıktığını kaydeden Çavuş şunları söyledi: “Aracımız, geleneksel dizel motorlu Conecto modelimize göre yüzde 6,5’e varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Yılda 80.000 km yol kateden bir Mercedes-Benz Conecto hybrid, gerçekleştirdiği yakıt tasarrufu sayesinde ortalama 5.2 ton CO2’in çevreye salınmasının önüne geçecek”

Çavuş: “Maliyet odaklı araç yolcuya da konfor getirecek”

Zaman içinde bütün dizel otobüslerin hibrit teknolojisine döneceğini söyleyen Çavuş, ilk sene için yüzde 25 oranında Pazar payı bekledikleri bu araca zaman içinde çok büyük bir talep geleceğini vurgulayarak, “1000 adetlik bir filoda yıllık yakıt tasarrufuyla bu otobüslerden 17 adet alınabilecek. Mercedes-Benz Conecto hybrid, yıllık 2,000 litre yakıt tasarrufu ve yüzde 5,2 ton daha az emisyon ile ekonomi ve çevre hassasiyetlerine ulaşılabilir bir maliyetle cevap veriyor” dedi.

Çavuş ihracat pazarlarından da büyük talep görmesini bekledikleri bu aracın sessiz ve titreşimsiz yapısıyla yolcusuna da konfor sunacağını ve standart olarak sunulan çarpışma önleyici sistem ile çok daha güvenli bir yolculuğa da kapı açacağını sözlerine ekledi.

Mercedes-Benz Conecto hybrid

Elektrikli motorun dizel motor ile sürekli beraber çalıştığı ve “kompakt hibrit” olarak adlandırılan bir sisteme sahip olan araçta, elektrikli motor, dizel motor ile şanzıman arasına entegre edildi. Mercedes-Benz Conecto hybrid’de, frenleme veya gazsız sürüş esnasında ortaya çıkan enerji, elektrikli motor tarafından elektrik enerjisine dönüştürülerek tavanda konumlandırılmış yüksek depolama kapasitesine sahip kapasitörlere aktarılarak depolanıyor. Depolanan elektrik enerjisi, aracın kalkışı esnasında dizel motoru desteklemek için kullanılıyor ve dizel motora daha az yük binmesini sağlıyor. 

Batarya ömrünün araç kullanım ömrü ile aynı olacağının öngörüldüğü Mercedes-Benz Conecto hybrid, Euro 6 dizel motora sahip Conecto model araçlardan farklı bir bakım masrafı gerektirmiyor. 

Çatı şirketi Daimler Truck dünyasında başarıları ile adından sıklıkla söz ettiren Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekibi, Mercedes-Benz Conecto hybrid’in AR-GE çalışmalarının proje yönetimini üstlenerek önemli bir çalışmaya daha imza attı. Ayrıca, aracın karoserinde, dış ve iç kaplamalarında yapılması gereken adaptasyonlar, bataryanın konumlandırılması ve kablo tesisatlarının tasarlanması da yine aynı ekibin çalışmaları ile hayata geçirildi.

Editör: Akın Öcal