Mercedes-Benz Vans, 2022 yılının ilk dokuz ayında elektrikli ticari araç satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre üçte bir oranında artırarak binek araçtaki iddiasını bu alana da taşıdı. Mercedes-Benz, yaklaşık 3.300'ü eVan olmak üzere müşterilere toplamda yaklaşık 100.000 hafif ticari araç teslim etti.

Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası

Pandemi sonrası dönemde parça tedariği ve lojistikle ilgili dünya çapında devam eden zorluklara rağmen, Van bölümü satışlarını önceki yılın çeyreğine göre yüzde 4 artırarak 99 bin 700 araca çıkardı. Özel olarak konumlandırılmış ticari araçlar segmentinde satışlar yüzde 32 (17.200 adet) artarak Temmuz-Eylül döneminde özellikle güçlü bir katkı sağladı. V-Serisi ve tamamen elektrikli MPV EQV ile bu iki modelin orta segmentteki satışları yüzde 21 artarak 15 bin 700 adede ulaştı. 2022 yaz aylarından itibaren piyasada bulunan tamamen yeni T-Serisi ve ticari araç olarak konumlandırılan Citan, küçük kamyonet segmentinde çok sayıda müşteriyi çekmeyi başararak yüzde 86’lık bir artış yaşandı.  Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da karavanlara yönelik devam eden yüksek taleple Marco Polo ve benzer donanımların da satışlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu kaydediliyor.

Ticari araç olarak konumlandırılan Citan, Vito, Vito Tourer ve Sprinter minibüslerine olan talep, söz konusu çeyrekte 82 bin 400 satışla bir önceki yıl seviyesinde kaldı. Türkiye’de olmasa da Avrupa satışları hızlı bir şekilde başlayan Citan'ın satışı bir önceki yılın çeyreğine göre neredeyse üçte bir oranında arttı. Markanın büyük van segmentindeki oyuncusu Sprinter'ın satışlarında yüzde 8 azalma yaşanırken orta segmentte Vito ve Vito Tourer satışlarında yüzde 13'lük bir artış kaydedildi.

Editör: Akın Öcal