Mercedes-Benz Türk, Türkiye’de, Türk şehirlerarası yolcu pazarına sunduğu 2023 model Travego ve Tourismo seyahat otobüslerinde gerçekleştirdiği yenilikleri şirket merkezinde düzenlediği  bir basın toplantısı ile tanıttı.


Mercedes-Benz Türk Otobüs Satış ve Pazarlama Direktörlüğü Ürün Yönetimi Grup Müdürü Cem Demirel, ev sahipliği yaptığı toplantıda “Sektördeki paydaşlarımızı dinliyor; onların beklentilerini en üst seviyede karşılamak için hızla aksiyon alıyoruz. Teknolojide yaşanan gelişmeler ve yaptığımız yoğun AR-GE çalışmalarımız doğrultusunda araçlarımızı sürekli geliştiriyoruz. Bu çalışmalarımızın ürünü olan geliştirmeleri, 2023 model Travego ve Tourismo seyahat otobüslerimizde müşterilerimize sunmaya başladık. Araçlarımızdaki yenilikleri heyecanla bekleyen tüm sektör paydaşlarımızın beklentilerinin yine en üst düzeyde karşılık bulacağına inanıyorum. Hoşdere Otobüs Fabrikamızın üretim bantlarından inen araçlarımızı

daha güvenli, daha konforlu ve daha ekonomik hale getirmek için durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Daha sonra araçların başında yenilikleri detaylı bir şekilde anlatan Demirel, yapılan değişikliklerin dış tasarımda Black Edition tarzının kullanılması ve katlanabilir ayna ve giriş ışıklarıyla başladığını, genişleyen sürücü dinlenme alanı, jel akü kullanımıyla devam ettiğini kaydetti. 


Mercedes-Benz Türk’ün Travego ve Tourismo seyahat otobüslerinde sunduğu 2023 model yılı değişikliklerinden öne çıkanlar şu şekilde: 
Mutfak tipinin ve yerinin değişmesi: Tüm Tourismo modellerinde mevcut mutfak yerine, yeni tip (su ısıtıcılı ve su ısıtıcısız) mutfaklar sunuldu. Aynı zamanda mutfakların orta girişin sağ kısmına alınması ile orta kapıdan araca ve araç içerisinden sürücü dinlenme alanına giriş-çıkışlar daha konforlu hale getirildi ve yolcular için daha geniş koltuk aralıkları elde edildi. 

IVECO BUS Busworld’de 3 Modelini Sergileyecek IVECO BUS Busworld’de 3 Modelini Sergileyecek


Tourismo Black Edition: Daha önce Travego modellerinde sunulan Black Edition kapsamı (ön yüzde siyah tasarım parçaları), sektörden alınan olumlu geri bildirimler doğrultusunda Tourismo modellerinde de standart donanım haline geldi.
Alüminyum alaşımlı jantlar: Tourismo 15 modelinde opsiyonel olarak sunulan alüminyum alaşımlı jantlar standart donanım haline geldi. Alüminyum alaşımlı jantlar şık görünüm dışında ve yaklaşık yüzde 40 ağırlık düşüşü avantajı sağlıyor.  
Sürücü dinlenme alanında klima: Tourismo 15 modelinde opsiyonel olarak sunulan sürücü dinlenme alanındaki klima özelliği, standart donanım olarak sunulmaya başlandı.


AGM aküler ve diğer elektriksel değişiklikler: Tüm Travego ve Tourismo seyahat otobüslerinde, mevcut sulu tip aküler yerine bakım gerektirmeyen, yeni nesil AGM aküleri standart donanım haline geldi. Araçtaki enerji tüketimi ile üretimi arasındaki dengenin daha verimli olması için, Travego modellerinde standart donanım olan IBS enerji yönetimi sistemi tüm Tourismo modellerinde standart donanım oldu. Ayrıca, araçlar çalışmazken ilave donanımların kullanılmasının engellenmesi için gerekli elektriksel değişiklikler hayata geçirildi. Tüm bu adımlar ile daha uzun ömürlü aküler ve kış aylarında daha konforlu araç kullanımı sunulması hedefleniyor. 
360° kamera: Travego modellerinde standart, Tourismo modellerinde ise opsiyonel olarak sunulan 360° kamera sistemi ile manevra yaparken veya düşük hızlarda sürüş sırasında, çok yönlü görüş ve azami güvenlik sağlanması hedefleniyor. Aracın ön, arka ve yan bölgelerinde bulunan dört adet dış kameradan gelen görüntüler kullanılarak, sürücünün normalde göremeyeceği alanlarda yoldan geçenleri ve engelleri görmesi sağlanıyor. 


Mercedes-Benz Luxline yolcu koltukları: 2+2 koltuk düzenindeki Travego 15 araçlarda uzun yıllardır sunulan üst sınıf Luxline yolcu koltukları, Tourismo 15 ve Tourismo 16 2+2 modellerinde de standart hale geldi. Ayarlanabilen baş dayama sistemi ile hem daha konforlu hem de daha şık yolcu koltukları 2+2 koltuk düzenindeki tüm seyahat otobüslerinde standart olarak sunulmaya başlandı.


USB ünitelerinde değişim: Tüm Travego ve Tourismo seyahat otobüslerinde yolcular için bulunan USB üniteleri, sektörden alınan geri bildirimler çerçevesinde A+A yerine A+C olarak değiştirildi. Çift çıkıştan birinin C tipine dönüşmesiyle birlikte, yeni nesil elektronik cihazlar için de şarj imkânı sunuldu.
Giriş bölgelerinde değişiklik: Tüm Travego ve Tourismo seyahat otobüslerinde, ön ve orta giriş bölgelerindeki yan yüzeylerin, koridor ve podest kaplamaları ile uyumlu olması ve daha şık görünüm için, kumaş yerine PVC yan yüzey kaplamaları kullanıldı. 


2022 yılında da Travego ve Tourismo seyahat otobüslerinde yeniliklere giden Mercedes-Benz Türk’ün o dönemde manuel katlanabilir dış aynalar, yolcu girişi aydınlatmalı sağ dış ayna, biniş yardım (yana yatma) sistemi, taş kırıklarına karşı ön cam altında koruyucu folyoyu standart hale getimişti.


Travego modellerine özel, 2022 yılında sunulan yeni donanımlar ise şöyle: Ön cam üst kısımda ilave silecek, ısıtmalı ön cam, elektrikli katlanabilir dış aynalar, Türkiye’de bir ilk olarak üç noktalı emniyet kemerleri. 

Editör: Akın Öcal