MAXUS markasıyla hafif ticari araçlardaki elektrikli araç sunma yarışında özellikle İskandinav ülkeleri ve Birleşik Krallık’taki hızlı adımlarıyla alan kazanan Çinli otomotiv üreticisi SAIC, yeni modellerini tanıtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa pazarında satılmaya başlanan ilk elektrikli pick-up modelini tanıtan MAXUS, geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık’ta düzenlenen ticari araç fuarı Birmingham CV Show’da orta segmentteki elektrikli hafif ticarisi eDELIVER 7’yi tanıtı. Tanıtılan aracın MAXUS hafif ticari araç yelpazesindeki hafif eDELIVER 3 ve büyük van segmentindeki modeli eDELIVER 9 arasındaki boşluğu doldurması planlanıyor. 
MAXUS’un en yeni elektrikli hafif ticari aracı 88 kWh batarya ile tek bir şarjla karma WLTP döngüsüne göre 365 km'ye varan bir menzil sunuyor. 
1200 kg'a kadar taşıma kapasitesi sunan 3 farklı ölçekli eDELIVER 7, 77 kWh ve 88 kWh olmak üzere iki batarya seçeneğine sahip. 5,9 ve 8,7 metreküp arasında değişen yükleme hacmine sahip seçeneklerle sunulan MAXUS eDELIVER 7, AC ve DC olmak üzere çiftli şarj sistemine sahip. 

İlk Çeyrekte Stellantis'ten Güçlü Ticari Araç Karnesi İlk Çeyrekte Stellantis'ten Güçlü Ticari Araç Karnesi

MAXUS Türkiye’ye mi geliyor?
Türkiye yollarında ilk olarak 2008 yılında TEMSA temsilciliğiyle gördüğümüz MAXUS panelvan modelleriyle pazarın tanıdığı markanın ithalatı sonradan durmuştu. Özellikle yerli üretim yapan küresel ticari araç üreticilerinin yer aldığı Türkiye’de satışı olmasa da Avrupa’da ağır ve istikrarlı bir şekilde özellikle elektrikli modelleriyle büyüyen markayla ilgili geçtiğimiz günlerde gazeteci Emre Özpeynirci, sosyal medyadan Derince Limanı’nda çekilen ve MAXUS eDELIVER 3 modelinin yer aldığı önemli bir bilgi paylaştı. 
Özpeynirci, "Çinli SAIC bünyesindeki ticari araç markası Maxus, Avrupa'dan sonra Türkiye'ye de giriyor. Derince limanında görüntülenen 280 km menzile sahip elektrikli e-Deliver modelinin ilk etapta satılacağı anlaşılıyor. Türkiye distribütörü konusunda ipucu açık" ifadelerine yer verdi.
Ancak henüz kamuoyuna markanın Türkiye pazarına girmesiyle ilgili bir açıklama yapılmazken son dönemde Türkiye’de faaliyetlerini genişleten Çinli binek araç markalarına ticari araç üreticilerinin de eklenmesi sürpriz olmaz. 

Editör: Akın Öcal