Sektör ve şirket bazında 2021 değerlendirmeleri ve 2022 yılı öngörülerinin paylaşıldığı toplantıya, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. adına Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, Müşteri Hizmetleri Direktörü Şinasi Ekincioğlu ve Hafif Ticari Araç Ülke Satış Müdürü Cumhur Kutlubay katıldı.

Daimler Truck ve Linde’den Hidrojen Dolumunda İş Birliği Daimler Truck ve Linde’den Hidrojen Dolumunda İş Birliği

2021 yılında yeni nesil kamyon serisiyle pazardan daha büyük büyüme oranına ulaştıklarını söyleyen MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “Tedarik konularında yaşanan sıkıntılar üretim ve pazarı etkilese de yeni nesil aslanlarımız ile satış adedinde pazarın üstünde bir büyüme yakaladık. Yılsonuna kadar da satış adedimizi geçen yılın iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. 2021’de yeni nesil MAN TGX aracımız, sektörün en prestijli ödülü olan ‘International Truck of the Year 2021- Yılın Kamyonu’ ödülünü aldı. Ayrıca yılın sonlarına doğru yeni nesil TG3 serisi araçlarımızı, görkemli bir lansman ile değerli paydaşlarımızla buluşturduk.” dedi.

Yaşanan küresel tedarik sıkıntıları nedeniyle taleplere yetişemediklerini açıklayan Sara, özellikle çekici segmetindeki güçlerini arttırdıklarını vurguladı.

Kamyon Satışlarında İki Kata Yaklaşan Artış

Toplantıda Türkiye 2021 yılı pazarının 27 binlere doğru gittiğini kaydeden Sara, bu rakamın son 10 yıla bakıldığında Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu vurguladı. MAN olarak 12 ton üzeri pazarda geçen  yıla oranla satışlarını yaklaşık 2 kat artırdıklarını belirten Sara, “Çekici satışlarının çok iyi olduğu bir yıl geçirdik. İnşaat kamyon satışlarında ise biraz geride kaldı. Bildiğiniz gibi biz MAN olarak kamyon sektöründe güçlüyüz. Kamyon satışları düşmesine rağmen biz geçen yıla oranla satışlarımızı ikiye katlamayı başardık” dedi.

Otobüs Pazarında Daralma Devam Ediyor

Seyahat sektöründeki satış başarısını 2021 yılında da sürdüren ‘Coach of the Year 2020 – Yılın Otobüsü’ ödüllü Lion’s Coach, 2021 yılında da sektörün prestijli ‘Sustainable Bus Award 2022 – Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’ne layık görüldü.

MAN, Lion’s Coach ve NEOPLAN Tourliner ile Türkiye otobüs pazarındaki pazar payını 2021 yılında da koruduğunu kaydeden, MAN Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, seyahat otobüsü pazarındaki daralmanın devam ettiğini de sözlerine ekleyerek pazarın 350 adetlere gerilediğini vurguladı.

MAN İkinci El Kamyonda Satışlarını yüzde 35 Otobüste Yüzde 40 Arttırdı

Pandemi sürecinde, müşterilerine şehirlerarası otobüs pazarında da 36 aya kadar vade farksız finansman seçeneği sunan MAN TopUsed, devam eden küresel salgına rağmen satışlarını arttırmaya devam ediyor. MAN TopUsed 2021 kamyon/çekici satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 35, şehirlerarası otobüs satışlarını ise, yüzde 40 oranında arttırdı.

Öngörülmesi Zor Dönemde Bakım Paketlerinin Önemi Artıyor

Pandemiye rağmen yıl boyunca müşterilerine kesintisiz hizmet sunduklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Direktörü Şinasi Ekincioğlu, “Sunduğumuz bakım paketlerimiz, sadece müşterilerimizin MAN araçları için en yetkin servisi, en doğru şekilde almasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda onları önceden tahmin edilmesi zor maliyetlere karşı da koruyor” dedi. Özellikle dövizin hareketli bir seyir izlediği dönemlerde müşterilerinin araçlarının operasyonda kalma sürelerini maksimumda isteklerini

MAN TGE 2021 Hedeflerine Ulaştı

MAN’ın hafif ticari araç modeli TGE,, çeşitlendirdiği ürün gamıyla yaşanan pandemi ve tedarik sıkıntılara rağmen 2021 yılı hedeflerine ulaştı. Yılın kendileri için başarılı geçtiğini belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araç Ülke Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, “2021, hedeflerimize ulaşmanın yanında, aynı zamanda HTA ürün grubunda yeni pazarlara açıldığımız bir yıl oldu. Pandemiye bağlı olarak, tedarik başta olmak üzere yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Almanya’dan alabildiğimiz tüm araçlarımızı sattık. Beklentileri karşıladığımız ve başarı ile sonlandırdığımız bir yıl geçirdik. 2022’de de aynı başarıyı hedefliyoruz” dedi.

Editör: TE Bilişim