MAN standında MAN Lion's City 12 E LE ve MAN Lion's Intercity LE 14, 10 metrelik versiyon olarak MAN Lion's City E, MAN TGE Coach’un yanı sıra yeni elektrikli platformlu otobüsler yer aldı.

Mercedes ve Setra Otobüsler Yeni Standartlarla Daha Güvenli Mercedes ve Setra Otobüsler Yeni Standartlarla Daha Güvenli

MAN Truck & Bus Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Heinz Kiess, farklı uzunluklarda ve teknolojilerde birden fazla ürünün dünya lansmanını yaptıklarını söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu. Kiess, MAN Proje Müdürü Necati Şeker’in de bizimle olduğu görüşmede markanın Türkiye’deki yatırımlarıyla ilgili bilgi verdi. 

Türkiye’yi de Avrupa pazarında değerlendirerek şu anda sahada 27 bin otobüsleri olduğunu kaydeden Kiess, gelecek sene bunun 29 bine çıkmasını beklediklerini kaydederek, pandeminin ardından işlerin tekrar geri geldiğini ve önümüzdeki dönemde de büyük yükselişin devam edeceğini umduklarını vurguladı. 

2024 model yılından itibaren MAN araçlardaki yeniliklerden bahseden Kiess, geliştirmeden önce 100 sürücüyle anketler gerçekleştirdiklerini belirterek şu bilgileri verdi: “ Yeni emniyet regülasyonuna göre daha güvenli standart donanımlara ulaşan araçlarımızda gösterge paneli, soğutucu, sürücü kontrol fonksiyonları değişti.  Türkiye’deki önemli modelimiz MAN Lion's Coach’ta yeni bir dijital kokpit yer alacak. Çok sayıda yardım sistemini etkinleştirecek ve böylece daha fazla konfor, güvenlik ve verimlilik sunacağız. Türkiye pazarında da sunacağımız yeni şoför mahallinde sürücüler daha konforlu hissedecekler. Müşterilerimiz aynı zamanda D26 motorundaki geliştirmelerle 15 Nm daha fazla tork ve yüzde 2,5 daha az yakıt tüketimi bulacaklar. Bu yeniliklerin yanı sıra Otobüs Modifikasyon Merkezi’nde ise müşterinin istediği özel istekleri de ayrı bir şekilde sunmaya devam edeceğiz.”

2030’da şehir içi otobüslerin tamamı elektrikli olacak
Şehir içi otobüs pazarında karbondioksit değerlerini korumak için uygulanan Euro normlarının pazarı değiştirdiğini ifade eden Kiess, gelecekte şehirlerarası otobüslerde de bunun daha fazla geçerli olacağını hatırlattı. “2030 yılında şehir içi otobüslerinde yüzde 100 seviyesinde elektrikli araçlar kullanılacağını düşünüyoruz” diyen Kiess, 0 karbonlu/elektrikli şehirlerarası otobüslerde ise 2027 yılında yüzde 20 gibi bir Pazar payı gördüklerini açıkladı.

Ankara’daki dev yatırımda sona yaklaşılıyor
Kiess, MAN olarak elektrikli şehirlerarası otobüs segmentinde ise 2025 yılının başında geliştirmelerin ve testlerin Ankara’da yapıldığı yeni bir sürece gireceklerini de sözlerine ekleyerek, “Otobüs tarafında bizim Münih merkezimizde yönetim, pazarlama gibi birimlerimiz dışında bütün geliştirme, mühendislik, donanım, yazılım süreçlerimizi Ankara’dan yürütmeye başlıyoruz. Ankara’da büyük yatırım yaptığımız test alanında 2024 yılı Temmuz ayında resmi açılış yapacağız” dedi.

Editör: Akın Öcal