İlk Çeyrekte Stellantis'ten Güçlü Ticari Araç Karnesi İlk Çeyrekte Stellantis'ten Güçlü Ticari Araç Karnesi

3 Nisan 2017'de ilk seri üretim MAN TGE Volkswagen Ticari Araçlar’ın Wrzesnia'daki Polonya fabrikasındaki banttan inmişti. Kamyon ve otobüs grubundaki ticari araçlarıyla Avrupa'da önemli bir paya sahip olan MAN’ın ilk hafif ticari aracının üretilmesinin geçen altı yılın ardından 100.000'inci TGE’nin yakında üretim hattından ineceği kaydedildi. 
MAN Truck & Bus Van Satış Başkanı Daniel Holbein, yaptığı açıklamada Ukrayna savaşı yarı iletken sorunları ve hammadde sıkışıklığı nedeniyle talep edilen ölçüde TGE üretemediklerini ancak bu durumun artık yavaş yavaş çözüldüğünü açıkladı. Sipariş defterlerinin her zamankinden daha dolu olduğunu belirten Holbein, bu nedenle 2023'te satışlarda önemli bir sıçrama beklediklerini de sözlerine ekledi.


2023 yılında MAN TGE ürün yelpazesinde bazı yenilikler göze çarpıyor. Tek lastikli ve otomatik şanzımanlı arkadan itişli TGE ürün gamına eklenirken bu yenilik, arkadan çekişin üstyapı için daha uygun olmasından dolayı özellikle 3,5 ton aralığındaki araç yelpazesini genişlemesini sağladı. Üstyapılı araçların yük dağılımının daha çok arka aksta olmasından dolayı arka arkadan tahrik daha fazla çekiş sunuyor. Ayrıca tek lastikli ve otomatik şanzımanlı arkadan itişli TGE ile römorkların sık kullanıldığı durumlarda daha iyi çekiş elde edildiği kaydediliyor. 
MAN TGE ürün yelpazesinde ayrıca fabrika çıkışlı bir yenilik olarak, karavanlarda daha fazla ayakta durma yüksekliği sağlayan yüksek tavan seçeneği öne çıkıyor. Türkiye’de de son dönemde karavan olarak yoğun olarak tercih edilen modellere arasında yer almaya başlayan MAN TGE, geniş aks, düz şasi ve yeni eklenen dört metrelik dingil aralığıyla, karavan üreticilerinin tasarım seçeneklerini arttırıyor. 
Yine karavan tasarımları için bölme duvarın olmaması, sürücü ve yolcu için döner koltuklar, karavanlara özel koltuk kumaşları, 2. akü ve CSM ünitesi gibi fabrikada takılan ek donanım detaylarıyla birlikte MAN TGE’ye daha fazla karavan özellikleri eklenebiliyor. 
2022'de dört tekerlekten çekişli 3.540 adet TGE müşterilere teslim edildi. 2022 toplam satışların yüzde 17'sini temsil eden bu yüksek oran, kamp, inşaat veya acil durum araçlarından geliyor. 

Editör: Akın Öcal