Amerikan kamyon pazarının 100 yıllık markası Kenworth, verimli teknolojilerle donatılmış yeni çekicisini tanıttı. Sergilenen fütüristik kamyon, PACCAR ile ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) dizel motorla yük verimliliğini artırmaya zorlamak için tasarlanan SuperTruck programı ile yapılan iş birliğiyle altı yılda geliştirildi.  

Motor ve şanzıman açısından bakıldığında Kenworth SuperTruck 2’de Türkiye’de DAF marka çekicilerden tanıdığımız PACCAR TX-12 otomatik şanzımanla eşleştirilmiş 440 hp gücünde bir PACCAR MX-11 motor kullanılmış. Ayrıca kamyonda rejeneratif frenleme yoluyla yeniden şarj edilen 48 voltluk hafif hibrit sistem bulunuyor. Bu sistem, daha önce mekanik olarak çalıştırılan elektrikli fanları, elektrikli direksiyonu ve elektrikli soğutma sıvısı ve HVAC pompaları için kullanılan gücün elektrikle çalıştırmasına olanak tanıyor. Motor fanının tek başına 80 beygir gücüne kadar güç çekebildiği kaydedilirken; hibrit sistem aynı zamanda gece boyunca motorun kapalı kalmasını sağlayan konaklama çözümü de sunuyor. Buna ek olarak 48V jeneratör, CARB 2027 ultra düşük NOx uyumluluğu için geliştirilen son işlem sistemindeki egzoz ısıtıcısına da güç sağlıyor. 

Kenworth tarafından yapılan açıklamada SuperTruck 2 ekibi, PACCAR MX-11 tabanlı bir motoru, hafif hibrit tabanlı 48 voltluk yardımcıları ve enerji atık geri kazanımını birleştirerek enerji verimliliği testi için paralel bir proje yönetti ve program rekoru olan yüzde 55,7 motor verimliliğini sağladı. Günümüz dizel motorlarında bu oranın yaklaşık olarak yüzde 47 olduğu kaydediliyor. 

Üretimde kullanılabilir tasarım ve teknolojilerle geliştirildiği kaydedilen Kenworth SuperTruck 2 şasi ve kabin mimarisinin gelecek dönemde kullanılması planlanan batarya elektrik ve hidrojen gibi enerji alternatiflerine uyumlu olduğu açıklandı.

Aerodinamik yapısıyla sürtünmede yüzde 48’lik bir azalma sağlayan SuperTruck 2’de standart bir çekiciye göre yaklaşık 1850 kilogramlık bir hafifleme sağlandığı ve araçta kullanılan bütün verimlilik teknolojilerinin ticari olarak uygulanabilir olduğu kaydedildi.

Ford Trucks’ın Türkiye’deki En Büyük Servisi Mersin’de Açıldı Ford Trucks’ın Türkiye’deki En Büyük Servisi Mersin’de Açıldı

Editör: Akın Öcal