Karsan, İtalya merkezli kamu alım hizmeti veren Consip  firması ile 80 adet e-ATAK için 2021 yılında çerçeve anlaşmasına imza atmıştı. Şimdi ise bu anlaşma kapsamında yıl sonuna kadar teslim edilmek üzere 7 farklı operatörden toplamda 38 adet e-ATAK siparişini aldı. Bunun yanı sıra, İtalya’da ilk kez elektrikli otobüs kamu ihalesi kazanan Karsan, Cagliari Belediyesi’ne 4 adet e-ATAK aracını da 2022 yılı içinde teslim etmeye hazırlanıyor. Böylece Karsan aldığı toplam 42 adetlik elektrikli e-ATAK siparişi ile İtalya’da elektrikliye dönüşmekte olan toplu ulaşım pazarına hızla giriş yapıyor.

2021 yılında elektrikli araç ihalelerinde ilklere imza atmayı başaran Karsan’ın Almanya, Portekiz, Fransa, Lüksemburg, Bulgaristan ve Hırvatistan gibi büyüyen pazarlarda önemli teslimatlara imza attığını vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş, “2021 yılında İtalya’da da 80 adet e-ATAK için Consip ile çerçeve bir anlaşma yaptık ve ilk 38 adetlik siparişleri de şimdiden aldık. Ayrıca İtalya’da ilk kez Cagliari Belediyesi’nin 4 adetlik elektrikli araç ihalesini e-ATAK ile kazandık ve bu yıl teslimatını yapacağız. İtalya bizim için elektrikli araçlarımızla büyümeyi hedeflediğimiz en önemli odak pazarlarımızdan biri. Şu ana kadar aldıgımız toplam 42 adetlik elektrikli e-ATAK siparişi de bu pazarda büyümenin ilk adımları. 2022 yılı bizim için, elektrikli modellerimizle yeni ihracat pazarlarına gireceğimiz ve iki kat büyüme yakalayacağımız bir yıl olacak” şeklinde konuştu.

MAN Türkiye Bir Kez Daha Yılın Pazarı Ödülünü Aldı MAN Türkiye Bir Kez Daha Yılın Pazarı Ödülünü Aldı

Yurt dışı çalışmaları hakkında bilgiler veren Karsan CEO’su Okan Baş, “2020 yılında 1.6 milyar TL’lik ciro elde ettik. 2021’de ise 2 milyar TL’nin üzerine çıktık. Bu rakamın yüzde 70’ini de ihracat çalışmalarımız oluşturuyor” diye konuştu. Bu yıla ilişkin hedeflerine değinen Okan Baş, “Elektrikli araçlarda en az iki kat büyümek istiyoruz. Pazarın tümüne hitap ediyoruz ve pazarın ilk beş oyuncusundan biri olmayı hedefliyoruz. Karsan markasını Avrupa’da ilk 5’te konumlandırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Baş: “2021’de ihracatımızı iki kat artırdık”

“Adetsel olarak baktığımızda 2021’de ihracatımızı bir önceki yıla göre iki kat artırdık” açıklamasını yapan Baş, “Geçen sene 330 Karsan ürününü Avrupa’ya sattık. Bu, bir önceki sene 147 idi. Bunun içinde konvansiyonel araçların yanında elektrikliler de var. 2021’de 133 adet elektrikli aracımız Avrupa’daki parka dahil oldu. Böylece 2019’dan bu yana 306 adet Karsan elektrikli aracımız Fransa, Romanya, Portekiz, Almanya başta olmak üzere 16 farklı ülkede dünyanın dört bir yanında dolaşıyor” dedi.

Baş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’den Avrupa’ya son üç yılda elektrikli olarak 345’e adede yakın minibüs ve otobüs satışı yapıldı. Bunun 306 tanesini biz gerçekleştirdik. Son 3 yılda ulaştığımız söz konusu rakam da Türkiye’nin elektrikli minibüs ve otobüs ihracatının yüzde neredeyse 90’ına tekabül ediyor. Bu, çok ciddi bir başarı. Türkiye otomotiv sanayinin önde gelen kuruluşlarından biri olarak; ihracatta elde ettiğimiz başarıların haklı gururunu yaşıyoruz. Biz elektrikli araç geliştirme konusunda da Türkiye’nin öncü markasıyız. Elde ettiğimiz bu başarıları daha da ileriye taşımak adına bu yıl ihracatta iki katı büyüme hedefliyoruz.”

Editör: Akın Öcal