Karsan, 2 adet Otonom e-ATAK’ı Hollanda’nın Rotterdam şehrine ihraç etmek için şehrin ana toplu taşıma operatörü RET (Rotterdamse Elektrische Tramvay) ve DAM Shuttles ile bir anlaşma imzaladı. Karsan bu anlaşma sayesinde otonom iş ortağı ADASTEC ile dünyanın ilk havalimanı otonom projesini de gerçekleştirmiş olacak. 

Karsan’ın, iş ortağı ADASTEC ile birlikte geliştirdiği ve dünyanın seri üretim ilk Seviye 4 otonom otobüsü olan 2 adet Otonom e-ATAK, Kasım ayında Rotterdam’ın toplu taşıma operatörü RET’e teslim edilecek. Aralık sonuna kadar yol testlerinin tamamlanması planlanan Otonom e-ATAK, 2025 Ocak ayında rotada çalışmaya Karsan CEO’su Okan Baş, bu imzayla birlikte Hollanda’ya da ilk ihracatın gerçekleştirileceğini kaydederek, “Bu projeyle dünyada ilk kez havalimanı transferini otonom bir araçla gerçekleştiren marka olacağız. Araçlarımız Meijersplein metro durağından yolcularını alıp, Rotterdam Havalimanı’na ve oradan da tekrar metro durağına olacak şekilde 5 kilometrelik bir rotada yolcuların valiziyle binebileceği şekilde otonom olarak hizmet verecek” dedi.
 
ADASTEC CEO’su Dr. Ali Peker ise “Hollanda'daki bu proje, otonom toplu taşımanın havalimanı ortamında nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermesi açısından da büyük öneme sahiptir. ADASTEC olarak, geleceğin toplu taşıma çözümlerini şekillendirmeye ve dünya genelinde sürdürülebilir mobiliteye katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Bu başarı hikayesi, ADASTEC ve Karsan’ın, sadece bugün için değil, gelecek nesiller için de daha iyi bir dünya inşa etme taahhüdünün bir göstergesidir” dedi. 

Kamil Koç Otobüs Yatırımına Mercedes’le Devam Ediyor Kamil Koç Otobüs Yatırımına Mercedes’le Devam Ediyor

Karsan Otonom e-ATAK’ın ABD, Norveç, Türkiye, Romanya ve Fransa’da farklı rotalar üzerinde çalışarak 67 bin km otonom sürüş deneyimi kazandığını hatırlatan Okan Baş, “Avrupa’da ilk kez şehir içinde otonom şekilde toplu taşıma hizmeti veren araç olan Otonom e-ATAK, Norveç’in Stavanger şehrinde 2022 yılından bu yana hizmet veriyor. Hatta kısa bir süre önce bu rotayı güncelleyip genişlettik ve böylece aracımız Avrupa’da tünelden geçen ilk sürücüsüz araç oldu.  Norveç ile başlattığımız otonom elektrikli toplu taşıma atağını şimdi de Hollanda’ya taşıyoruz. Karsan, otonom elektrikli toplu ulaşımda atağını sürdürerek, daha fazla ülkenin dönüşümüne öncülük etmeye devam edecek” diye konuştu.

Editör: Akın Öcal